انزال دیررس

انزال دیررس به مواردی اطلاق می شود که در آنها با وجود نعوظ طبیعی ، برخلاف خواسته ی مرد ، اوج لذت جنسی و انزال فرا نمی رسد و نزدیکی آنقدر دوام می یابد که بیمار خسته و درمانده می شود . ممکن است اوج لذت جنسی و انزال پس از نیم تا یک ساعت وقوع یابد و یا گاه پس از دو سه ساعت نزدیکی فعال نیز حادث نگردد . انزال دیررس بیماری شایعی نیست و مبتلایان به آن نیز کمتر به پزشک مراجعه می کنند .
خانم هایی که شوهرشان به انزال دیررس گرفتار است ، در مراحل نخستین از اینکه شوهر نزدیکی را به مدت طولانی ادامه می دهد بسیار خشنودند زیرا که در جریان هر نزدیکی به تعداد نامحدود (30،20،10 و بلکه بیشتر ) ، به اوج لذت جنسی دست می یابند . اما معمولاً مرد تا هنگامی که به اوج لذت جنسی و انزال نرسیده است ، دست بردار نیست و آنقدر به حرکات رفت و برگشتی خود ادامه می دهد که هم خود و هم همسر خویش را خسته می کند و از کار و زندگی نیز باز می ماند ( ! ) . در این موارد است که بیمار به میل خود یا به خواست همسرش به پزشک مراجعه می کند . یکی دیگر از انگیزه های مراجعه این بیماران ، بچه دار نشدن آنها است . عده ای از بیماران هم از داشتن این بیماری خرسند و خوشحالند زیرا که هم همسرشان را راضی نگه می دارند و هم بچه دار نمی شوند .
در گونه ی روانی انزال دیررس ، غالباً بیمار فقط به هنگام نزدیکی به اوج لذت جنسی و انزال دست نمی یابد لیکن در خلوت به راحتی استمناء می کند و در مدت کوتاه آن را به پایان می برد .
روان پزشکان معتقدند که این بیماران غالباً از نظر عاطفی و روانی افرادی تکامل نیافته ، انفعالی و متکی به دیگران هستند . به نظر آنان بیمار ناخودآگاه می خواهد با جلوگیری از انزال " همبستر خود را آزار دهد ." اگر بخواهیم علت انزال دیررس را از نظر روان کاوی توجیه کنیم می توانیم بگوییم که رشد و تکامل " روانی – جنسی " این بیماران در مرحله ی مقعدی متوقف مانده است و بیمار منی را با ادرار همانند سازی کرده و میخواهد آن را در خود نگه دارد . گاه انزال دیررس به سبب وجود تمایلات انحرافی و عقده های واپس زده ی جنسی است مثلاً دیده شده است که بیمار مبتلا به انزال دیررس به هنگام نزدیکی با زن ، چون زیاد معطل کرده است ، سیلی محکمی از او خورده و بلافاصله به اوج لذت جنسی رسیده و وجود تمایلات مازوکسیتیک ( آزار دوستی ) در او آشکار گشته است .
درمان نوع روانی انزال دیررس معمولاً روان درمانی بسیار طولانی و گاه گاه روان کاوی است ، اما به تجربه دیده شده است که هیچ یک از این روش ها نتیجه ی مطلوب نمی دهد . توصیه به همسر بیمار مبنی بر استفاده از عطرهای انگیزنده و همکاری او در درمان بیماری شوهرش ، غالباً اثر بخش نیست . ممکن است بیماری خود به خود پس از مدتی برطرف گردد. برخی معتقدند که انزال دیررس احتیاج به درمان ندارد و بهتر است به بیمار سفارش شود که پس از راضی کردن همسرش از ادامه بیهوده نزدیکی دست بشوید و با استمناء خود را نیز به اوج لذت جنسی برساند . با این برنامه تنها اشکالی که باقی می ماند بچه دار نشدن زن و شوهر است و این مشکل نیز با تلقیح مصنوعی حل می شود . مصرف الکل برای این بیماران پسندیده نیست .
در پایان این سخن حالتی دیگر با عنوان " اوج لذت جنسی بدون انزال " – ( Orqasm Without Emission ) را نیز یاد می کنیم . در کسانی که از این بیماری رنج می برند ، اوج لذت جنسی به هنگام مناسب فرا می رسد ولی انزال حادث نمی شود و منی از مجرای ادرار نمی تراود . 


موضوعات مرتبط: انزال دیررس

تاريخ : چهارشنبه ۴ شهریور۱۳۸۸ | 13:16 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.