خونریزی غیر طبیعی واژینال  Abnormal Vaginal Bleeding

 

خونریزی واژینالی که مروبط به قاعدگی نمی باشد را خونریزی غیر طبیعی واژینال گویند .

 

سن ونحوۀ زندگی:عوامل خطر بستگی به علل بوجود آورنده دارند.

ژنتیک: عامل قابل توجهی به شمار نمی آید.

 

خونریزی طبیعی واژینال فقط در طی زمان پریود اتفاق می افتد. خونریزی که غیر از زمان پریود اتفاق افتد، غیر طبیعی است . در خانمهای زیر سی و پنج سال خونریزی غیر طبیعی به علت شروع مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی است . خونریزیهای  غیر طبیعی به علت بیماریهای دستگاه تناسلی در سنین بالاتر شایع است.

 

علل بیماری

خونریزی مختصر بین دو پریود را لکه بینی گویند و این خونریزی در ماههای اول مصرف قرصهای ضد بارداری یا هنگام تغییر نوع قرصهای ضد بارداری شایع است . لکه بینی معمولاً به دنبال تعدیل بدن با تغییرات سطوح هورمونی ایجاد می شود.

اما این نوع از خونریزی به همراه استفاده از دستگاه جلوگیری از حاملگی داخل رحمی(IUD)نیز ایجاد می شود.

خونریزی واژینال غیر طیعی خصوصاً حدود چند ساعتی پس از مقاربت ممکن است به علت بیماری در سرویکس یا گردن رحم نظیر ارزیون (سائیدگی) سرویکس یا سرطان سرویکس باشد . در خانمهای مسن تر ، مقاربت ممکن است باعث آسیب دیواره های واژون شود. زیرا دیواره های واژون پس از یائسگی نازک تر و شکننده تر می شوند و ممکن است باعث خونریزی شود.

خونریزی غیر طبیعی واژینال که مرتبط با مقاربت جنسی یا جلوگیری از بارداری نباشد ممکن است به علت بیماریهایی نظیر آندومتریوز یا پولیپ رحم ایجاد شود. خونریزی از رحم می تواند در ابتدای حاملگی رخ دهد و می تواند به علت سقط جنین باشد. بیماریهای مختلفی در دستگاه تناسلی زنانه نظیر سرطان رحم می توانند موجب خونریزیهای بعد از یائسگی شوند. اگر فرد متوجه خونریزی غیر طبیعی گردد باید سریعاً به پزشک مراجعه نموده تا علت آن جستجو شود.

 

اقدامات درمانی

پزشک بر اساس زمان خونریزی و معاینه فیزیکی قادر به تشخیص خواهد بود. فرد ممکن است آزمایشاتی نظیر اسمیرسرویکس جهت بررسی اختلالات سرویکس ، اولتراسونوگرافی جهت بررسی رحم و آندوسکوپی جهت مشاهده درون رحم، نیاز داشته باشد . درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال بستگی به علت آن دارد. لکه بینی که به علت مصرف قرصهای ضد بارداری ایجاد شود با تغییر مقدار یا نوع قرص درمان می شود . درمانهای هورمونی می تواند برای بهبود حالت ارتجاعی دیواره های واژن حساس و نازک شده در زنان مسن، استفاده شوند. جراحی ممکن است برای درمان یماریهای زمینه ای جدی تر مورد نیاز باشد . در اغلب موارد ، خونریزی غیر طبیعی واژینال در صورتیکه عامل ایجاد آن با موفقیت درمان شود، بر طرف می گردد.

 

 

 

سخنی با شما :

از نظرات شما ممنون ، از نقطه نظرات شما در بهتر شدن وبلاگم خوشحال میشم . از وبلاگ پسرم حامد هم دیدن فرمایید.

 

مشکلات یائسگی  Menopausal Problems

 

علائم مرتبط با تغییرات طبیعی در بدن خانمها هنگامیکه دوره بارداری آنها به اتمام می رسد را مشکلات یائسگی گویند.

 

سن:اغلب بین سنین 55-45 شایع است .

ژنتیک: گاهی شیوع خانوادگی دارد .

نحوه زندگی: سیگار ممکن است سن وقوع یائسگی را پایین آورد .

 

یائسگی زمانی است که قاعدگی متوقف می شود و نتیجه طبیعی پدیده مسن شدن است . بیشتر از 80% خانمها سرتاسر این مدت خوب هستند یا علائم خفیفی دارند. اما بعضی از خانمها مشکلات شدیدی دارند که زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد . شروع علائم  منوپوز معمولاً بین سنین 55-45 می باشد.  هر چند در بعضی خانمها علائم قبل یا بعد از این زمان بروز می نماید . سیگار کشیدن می تواند موجب پایین آمدن سن یا ئسگی شود . در صورتیکه خانمی حداقل شش ماه پریود نشود و بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد به سن یائسگی رسیده است واین علائم قاعدگی به عنوان یائسگی شناخته می شود . احتمال وقوع یائسگی زودتر یا دیرتر می تواند در خانواده ای وجود داشته باشد .

 

علل یائسگی

 

در سن یائسگی، تخمدانهای خانمها به تدریج از فعالیتشان کاسته می شود و مقدار کمتری هورمون استروژن تولید می نماید. وقوع یائسگی به علت کاهش سطوح استروژن می باشد. از آنجائیکه سطوح استروژن در بدن کاهش می یابد غدد صنوبری شروع به ترشح مقدار بیشتری هورمون تحریک کننده فولیکول FSH)) می نمایند که سعی در تحریک تخمدانها دارد . اغلب علائم مرتبط به یائسگی نتیجه کاهش سطوح استروژن یا افزایش سطوح FSH)) می باشد . یائسگی ناگهانی می تواند به دنبال برداشتن تخمدانها توسط جراحی یا درمانهای ضد سرطان که باعث آسیب به تخمدانها می شود، باشد . این درمانها شامل شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشد .

 

علائم یائسگی

 

علائم یائسگی ممکن است 5 سال قبل از قطع کامل قاعدگی شروع شده و معمولا ً برای 2-1 سال به طول انجامد . در بسیاری از خانمها اولین علامت منوپوز بی نظمی در سیکل قاعدگی شان می باشد . همچنین خونریزی قاعدگی شدیدتر می شود. افزایش سطوح FSH در بدن می تواند بسیاری از علائم شایع که در طی منوپوز بروز می نماید ، موجب گردد . این علائم عبارتند از :

 

1-     برافروختگی و گر گرفتگی که سر ، سینه و بازوها قرمز شده واحساس داغی دارند که این حالت ممکن است دو دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

2-     تعریق شدید که مخصوصاً موجب ناراحتی در شب می شود.

3-     احساس اضطراب ، وحشت یا افسردگی . در صورتیکه منوپوز با یک واقعه پر استرس در زندگی نظیر خروج فرزند بزرگسال از منزل باشد، این حالت شدیدتر می شود .

 

اثرات کاهش سطوح استروژن در طولانی مدت عبارتند از:

 

1-     خشکی پوست که موج چروک پوست می شود.

2-     خشکی واژون و ناراحتی به هنگام مقاربت که در اثر نازکی مخاط  واژون می باشد .

3-     عفونتهای ادراری که ناشی از نازکی لایه داخلی مجرای ادرار می باشد.

 

کاهش سطوح استروژن متعاقب یائسگی ممکن است خطر ابتلا به بعضی از بیماریها را نظیر بیماری عروق کرونر و پوکی استخوان مرتبط با سن را افزایش دهد.

 

اقدامات درمانی

 

درمان جایگزینی هورمون که به HRT(Hormone replacement therapy) معروف است ، به بهبودی بسیاری از علائمی که در منوپوز بروز می نماید ، کمک می کند واین کار به وسیله تقویت سطوح استروژن و کاهش تولید FSH می باشد . پزشک ممکن است HRT  را به شکل قرصهای خوراکی ، کاشت زیر پوست یا اتصال روی پوست ، تجویز نماید . به هر حال مصرف طولانی مدت هورمونها موجب خطرات خاصی می شود که شما باید راجع به آن با پزشکتان مذاکره نمایید.

درمانهای دیگری وجود دارند که به شکل کرمها کمک به برطرف کردن خشکی وناراحتی واژن می نمایند و دارای کلونیدین (Clonidine) که می تواند برای بهبود گر گرفتگی استفاده شود. بعضی از خانمها درمانهای مکمل نظیر هومیوپاتی را مؤثر می یابند . پدیده یائسگی به طور نرمال حدود 5-1 سال پس از آنکه معمولاً علائم ناپدید می شوند، به طول می انجامد .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: خونریزی غیر طبیعی و مشکلات یائسگی

تاريخ : جمعه ۳۰ دی۱۳۸۴ | 15:33 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.