برفک واژنVaginal thrush  

 

التهاب واژن که به علت عفونت قارچی کاندیدا ایجاد شده باشد را برفک واژن گویند .

 

سن : بیشترین شیوع در سنین باروری خانمهاست .

نحوۀ زندگی : استرس می تواند عامل شروع این بیماری باشد .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

برفک واژن بسیاری از خانمها را در بعضی دوران زندگی بزرگسالیشان مبتلا می سازد . شایعترین زمان، سالهای باروری می باشد و می تواند مرتباً عود نماید . این حالت زمانی بروز می نماید که یک قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس ، که بطور طبیعی می تواند در واژن وجود داشته باشد ، بیشتر از حد معمول رشد نماید . برفک واژن خطرناک و جدی نیست . اما می تواند ایجاد خارش نامطبوعی در ولو و واژن نماید و موجب ترشح شود . عفونت کاندیدا ممکن است در نواحی مثل دهان نیز بروز نماید .

 

علل بیماری

 

قارچ کاندیدا در واژن یک پنجم خانمها یافت می شود و بطور معمول موجب بیماری نمی شود . رشد این قارچ توسط سیستم ایمنی و باکتریهای بی ضرری که بطور طبیعی در واژن زندگی می کنند محدود و سرکوب می شود . در صورت تخریب و از بین رفتن این باکتریها توسط آنتی بیوتیکها یا اسپرم کش ها ، قارچها می توانند چند برابر شده و منجر به ایجاد علائم می شوند . با کتریهای بی آزار در واژن ممکن است به علت تغییرات هورمونی زنانه تخریب شوند و از بین بروند . این تغییرات ممکن است در دوران حاملگی یا قبل از پریود رخ دهد و یا ممکن است ناشی از داروهایی که بر سطوح هورمونهای زنانه تاثیر می گذارند نظیر قرصهای ضد بارداری باشند . برفک واژن ممکن است در اثر مقاربت با شخصی  که عفونت کاندیدا داشته است ، بروز نماید .

خانمهایی که دیابت دارند بیشتر مستعد برفک واژن می باشند . گاهی استرس می تواند عامل شروع این وضعیت باشد .

 

علائم بیماری

 

علائم معمولاً به تدریج در طی روزها گسترش یافته و عبارتند از :

  • حساسیت شدید و خارش ولو و واژن
  • ترشحات غلیظ و سفید واژن که شبیه پنیر می باشند .

در صورت عدم درمان ، این التهاب میتواند منجر به قرمزی و سرانجام ترک پوست ظریف و حساس ولو شود .

 

اقدامات فردی

 

اگر فرد به علت ابتلای قبلی به داشتن علائم ناشی از برفک مطمئن می باشد ، می تواند با داروهای بی شماری خود را درمان نماید ، داروهای ضد قارچ به آسانی در دسترس می باشند و شامل شیاف ها و کرمها و یا قرصها می باشند . توصیه می شود که چند روزی تا بهبود و از بین رفتن علائم از مقاربت جنسی جلوگیری شود . همسر فرد مبتلا نیز باید به منظور جلوگیری از عود مجدد درمان شود . اگر فرد مبتلا به طور مرتب دچار برفک می شود ، اقدامات ساده ای می تواند در جلوگیری از این حالت موثر باشد . در صورتیکه فرد در مورد علت علائم خود مطمئن نباشد  یا درمانهای بی شمار تدارک دیده کمک ننماید ، باید فرد با پزشک خود مشورت نماید .

 

اقدامات پزشکی

 

پزشک با توجه به ترشحات واژن ، برفک واژن را تشخیص می دهد . او معاینه لگن انجام خواهد داد و ممکن است سوآبی از واژن برای آزمایشات بردارد . در صورت تشخیص برفک واژن ، پزشک اقدامات خودیاری را توصیه می نماید یا داروی ضد قارچ قوی تری تجویز می نماید . هر چند درمان برفک واژن موفقیت آمیز است ، این حالت مستعد عود مجدد است .

 

 

پیشگیری از برفک واژن

در صورتیکه شما غالباً دچار برفک واژن هستید اقدامات خود یاری زیر به جلوگیری از عفونتهای بعدی کمک می نماید .

  • ناحیه واژن را فقط با آب بشویید . سعی کنید از شستشوی اضافی ، صابونهای عطری ، دئودرانت واژن یا دوش واژینال بپرهیزید .
  • از مصرف کرمهای اسپرم کش ، لیز کننده ها و کاندومهای لاتکس در صورت وجود حساسیت خودداری کنید .
  • از استفاده مجدد نوار بهداشتی و تامپیون خودداری کنید تامپیون را مکرراً عوض نمایید و در صورت امکان به جای تامپیون از نوار بهداشتی استفاده نمایید .
  • نواحی خارجی واژن را تمیز ، خشک و سرد نگه دارید . در صورت امکان لباس زیر کتانی و گشاد استفاده نمایید .
  • در صورتیکه به نظر می رسد برفک با استرس شروع می شود از موقعیتهای پر استرس در هر موقعی بپرهیزید .
 

موضوعات مرتبط: برفک واژن

تاريخ : دوشنبه ۱۲ تیر۱۳۸۵ | 14:48 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.