عمل جراحی سرطان پستان

 

هدف از جراحی سرطان پستان برداشتن تمام بافت سرطانی است . این عمل روشهای مختلفی داشته و به اندازه و محل قرارگیری تومور بستگی دارد . دو جراحی در این قسمت شرح داده می شود. اولین روش ، لامپکتومی است که درمان تومورهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد . دومین روش ماستکتومی است که گاهی برای درمان تومورهای بزرگ و یا تومورهای متعدد استفاده می شود . معمولاً جراح بعضی غدد لنفاوی زیر بغل را نیز برمی دارد . کنترلهایی برای بررسی اینکه آیا سلول سرطانی انتشار یافته است یا خیر ، وجود دارد .

 

لامپکتومی

 

در لامپکتومی ، نواحی کوچک بافت پستان که تومور را در بر گرفته اند ، برداشته می شوند . به همراه آن تعداد کمی از غده های لنفاوی زیر بغل نیز برداشته می شوند . این عمل تحت بی هوشی عمومی انجام می شود . پس از جراحی شکل پستان بدون تغییر اصلی باقی می ماند .

 

ماستکتومی

 

در ماستکتومی ، تمام پستان برداشته می شود . این عمل جراحی برای درمان تومورهای بزرگ سرطانی یا تومورهای متعدد سرطانی استفاده می شود . این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بستری شدن به مدت چند روز در بیمارستان مورد نیاز است . بیمار ممکن است جراحی پلاستیک را انتخاب نماید تا همزمان با این عمل پروتز پستانی در محل پستان جای گذاره شود و یا ممکن است پس از عمل اینکار انجام شود .


موضوعات مرتبط: عمل جراحی سرطان پستان

تاريخ : یکشنبه ۲۰ اسفند۱۳۸۵ | 12:10 | نویسنده : فاطمه |

 

رادیوتراپی (سرطان پستان)

 

درمان با رادیوتراپی به تمام خانمها پس از لامپکتومی بدون توجه به اندازه تومور داده می شود . همچنین پس از ماستکتومی رادیوتراپی انجام می شود . این در صورتی است که تومور بزرگی برداشته شده باشد یا سرطان به غدد لنفاوی انتشار یافته باشد . رادیوتراپی معمولاً یک ماه پس از جراحی شروع می شود و 5 روز در هفته به مدت 6 هفته انجام می شود . هدف از این کار نابودی سلولهای سرطانی باقی مانده پس از جراحی است .

 

درمان دارویی

تومورهای حساس به استروژن معمولاً به درمان دارویی که عمل استروژن را بلوک می نمایند ، پاسخ می دهنند . در صورتیکه شیمی درمانی اغلب برای تمام تومورها موثر است .

تاموکسی فن tamoxifen  از اثرات استروژن جلوگیری می نماید . در نتیجه تومور کوچکتر شده و رشد سریعی نخواهد داشت . تاموکسی فن معمولاً حداقل 5 سال استفاده می شود. این دارو همچنین در جلوگیری از سرطان پستان در خانمهایی که خطر ابتلا در آنها بالاست مؤثر بوده است . شیمی درمانی شامل استفاده از داروهای ترکیبی است که سریعاً تقسیم سلولهای سرطانی را نابود می سازد . درمان معمولاً در فاصله4-3 هفته در یک دوره 6-4 ماهه انجام می شود . در اغلب موارد شیمی درمانی پس از جراحی انجام می شود . این داروها می توانند سلولهای طبیعی را نیز بکشند ، نظیر سلولهایی که داخل دهان را می پوشانند . ریزش مو و زخم دهان از عوارض جانبی شایع این داروهاست .

 

درمانهای ترکیبی

 

خانمها مبتلا به سرطان پستان ممکن است درمانهای رایج تکمیلی را با سایر درمان ها انتخاب نمایند ، نظیر ریلکسیشن ، مدیتیشن یا طب سوزنی . این درمان ها نباید بعنوان راه اصلی درمان رایج مورد توجه قرار گیرند . در صورتیکه فرد درمانهای مکمل را در نظر بگیرد باید با پزشک مشورت نماید . ممکن است در کنار آمدن با سرطان مفید باشد .

 

پیش آگهی

 

در صورتیکه سرطان پستان قبل از انتشار به سایر قسمتهای بدن تشخیص داده شود، درمان احتمال موفقیت بیشتــــــــری داشتـه و احتمال عـــــود مجدد کمتـــر می شود . ترکیب درمان دارویی با جراحی شانس زندگی طولانی را افزایش بخشیده است .

بدنبال درمان ، بیمار آزمایشاتی را دنبال خواهد نمود و با پزشک بطور مرتب در تماس است . ماموگرافی مرتباً جهت کنترل عـــــود مجدد بیماری انجام خواهد گرفت . حدود یک چهارم خانمهای درمان شده پس از 5 سال عـــــود مجدد دارند . سرطان ممکن است نزدیک محل اولیه تومور عود نماید یا در سایر نواحی ایجاد شود . هر عود مجددی نیاز به درمانهای بیشتری دارد . حدود 70% خانمهایی که در مراحل اولیه سرطان ، درمان شده اند طول عمری حدود 10 سال یا بیشتر دارند .

 

در پست بعدی عمل جراحی سرطان پستان...

 


موضوعات مرتبط: تشخیص بیماری سرطان پستان

تاريخ : پنجشنبه ۱۷ اسفند۱۳۸۵ | 0:1 | نویسنده : فاطمه |

 

تشخیص بیماری سرطان پستان

 

همه خانمها باید مرتب پستان خود را از نظر وجود تومور و سایر ناهنجاریها کنترل نمایند . غربال سازی با استفاده از ماموگرافی قادر به تشخیص تومورها قبل از بروز علائم می باشد . هر چند این اقدام قابل اطمینان است ، اما ممکن است همه موارد را آشکار نسازند و بنابراین حائز اهمیت است که معاینه پستان بطور مرتب حتی پس از یک ماموگرافی طبیعی ادامه یابد .

در صورت مشاهده یک تومور یا ناهنجاری در پستان و مراجعه به پزشک ، پزشک پستان را معاینه نموده و هر نوع نشانه انتشار سرطان به غدد لنفازی زیر بغل را مورد بررسی قرار می دهد. در صورت پیدا نمودن توده یا سایر شواهد دال بر وجود سرطان پستان ، بیمار به بیمارستان ارجاع داده می شود و ماموگرافی و سونوگرافی انجام می شود . نمونه ای از سلولهای توده توسط سوزن و سرنگ برداشته شده و از نظر وجود سلولهای سرطانی مورد آزمایش قرار می گیرد .

در صورت تأیید سرطان پستان آزمایشات بیشتری ترتیب داده خواهد شد و این بدین منظور است که ببینیم آیا سرطان به استروژن و حساس می باشد یا خیر و آیا سرطان انتشار یافته است یا خیر . آزمایشات خونی خاص عملکرد کبد را مشخص می نماید و تعیین می نماید که آیا سرطان به کبد گسترش یافته است . رادیوگرافی قفسه سینه جهت بررسی گواهی بر انتشار سرطان به ریه ها انجام می شود و اسکن استخوان جهت بررسی ابتلا استخوان انجام می شود .

 

درمان بیماری

وسعت گسترش و رشد سرطان پستان ، انتشار آن به سایر قسمتهای بدن و حساسیت سرطان به استروژن ، نکات اصلی به هنگام تصمیم گیری برای پیدا کردن مناسب ترین راه درمان می باشند . هنگامیکه ارزیابی کلی انجام شد ، پزشک اختیارات درمانی شما را مطرح خواهد نمود . درمان سرطان پستان شامل جراحی ، رادیوتراپی ، شیمی درمانی ، درمان هورمونی و ترکیبی از این موارد در اولین فرصت می باشد . مشاوره به فرد کمک میکند تا با سرطان کنار بیاید و از بعضی درمانهای تکمیلی استفاده شود که این درمانها حس خوب ببودن و آسایش را بیشتر می نمایند .

 

درمان جراحی

جراحی بطور معمول اولین مرحله درمان سرطان پستان است . انواع بسیاری از جراحی وجود دارند که برای سرطان پستان بکار می روند .

در صورت کوچک بودن تومور ، برداشتن توده ممکن است انجام شود ( Lumpectomy ) که در آن تومور و ناحیه کوچک بافت اطراف آن برداشته می شود . تومورهای بزرگ توسط عملی بنام کوآدرانتکتومی ( quadrantectomy ) درمان می شوند که در این عمل یک چهارم بافت پستان برداشته می شود .

در بعضی موارد تمام پستان مبتلا توسط جراحی برداشته می شود که به آن ماستکتومی ( mastectomy ) گویند . بعضی خانمها تمایل به ماستکتومی دارند ، زیرا می خواهند از برداشتن تمام تومور مطمئن شوند .  در هر حال محققان پزشکی نشان داده اند که این نوع جراحی برای تومورهای کوچک و واحد ضرورتی ندارد . در طی جراحی تعدادی از غده های لنفازی زیر بغل سمت مبتلای پستان برداشته می شوند . در صورتیکه غده های لنفازی برای جستجوی نشانه های سرطان آزمایش می شوند . در صورتیکه غده های لنفازی عاری از سلولهای سرطانی بودند ، سرطان مستعد انتشار از محل تومورنمی باشد .

جراحی ، ظاهر پستان را تحت تاثیر قرار می دهد . در صورتیکه یک پستان پس از جراحی کوچکتر بنظر برسد ، ممکن است فرد تمایل به کوچک کردن پستان دیگر داشته باشد تا اندازه پستان مبتلا شود . پس از یک ماستکتومی ، بعضی خانمها ساخت مجدد پستان دارند . این عمل میتواند همراه با ماستکتومی یا بعداً انجام شود .

 

در پست بعدی ادامه مطلب ...


موضوعات مرتبط: تشخیص بیماری سرطان پستان

تاريخ : چهارشنبه ۹ اسفند۱۳۸۵ | 15:44 | نویسنده : فاطمه |

 

 

سرطان پستان Breast Cancer

 

رشد سلولهای سرطانی که منشأ آن از پستان باشد را سرطان پستان گویند .

سن : خطر ابتلا با افزایش سن بیشتر می شود .

ژنتیک : بعضی موارد به علت وجود ژن غیر طبیعی است .

نحوۀ زندگی : چاقی و تاخیر یا جلوگیری از حاملگی از عوامل خطرند .

 

سرطان پستان یکی از شایعترین سرطانها در خانمها می باشد . در بریتانیا حدود 500/32 خانم هر ساله مبتلا به سرطان پستان می شوند . این بیماری در آقایان نیز ایجاد می شود ، هر چند که سرطان پستان در آقایان کمتر از 1% موارد سرطان پستان را در بر می گیرد .

خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن بیشتر می شود . و هر 10 سال افزایش سن خطر ابتلا را دو برابر می نماید . این بیماری شایعترین تشخیص در خانمهای بالای 50 سال می باشد . فقط در تعداد کمی  از خانمهای زیر 30 سال سرطان پستان بروز می نماید . موارد تشخیص این بیماری هر سال در اروپا و شمال آمریکا تدریجاً رو به افزایش است . به هر حال تعداد  مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در سالهای اخیر کاهش کمی داشته است و فقط حدود یک پنجم موارد کشنده بوده است . این کاهش به علت پیشرفت درمان و افزایش استفاده از ماموگرافی حهت جداسازی موارد سرطان می باشد و این بدین معناست که تومورها خیلی زود کشف می شوند و در این هنگام اغلب پاسخ خوبی به درمان می دهند . غربال سازی می تواند شمار مرگ ومیر ناشی از سرطان پستان را در خانمهای بالای 50 سال تا 40% کاهش دهد . در بریتانیا خانمهای بین 64-50 سال هر 3 سال جهت ماموگرافی فرستاده می شوند .

یک تومور در ابتدا ممکن است در لبـــــــول ( قسمتی که تولید شیر می کند ) گسترش یابد . توموری که از مجاری شیر منشأ بگیرد ممکن است منجر به بیماری پاژه پستان شود . تومورها می توانند قبل از آشکار شدن به سایر اعضاء نظیر ریه ها یا کبــد انتشار یابـنـــد .

 

علل بیماری

علل زمینه ای بیشتر سرطانهای پستان نا مشخص است . در هر حال عوامل خطر شناسایی شده اند . بسیاری از این عوامل دلالت بر این مسئله دارند  که استروژن عامل مهمی در توسعه این بیماری است . به نظر می رسد در بسیاری از خانمها که اولین پریود آنها قبل از 11 سالگی است یا افرادیکه یائسگی آنها به تأخیر می افتد ، خطر ابتلا به سرطان ، افزایش می یابد ، زیرا آنها به مدت طولانی تری در معرض سطوح بالای استروژن هستند . تعداد سیکل قاعدگی قبل از اولین حاملگی نیز خطر ابتلا به سرطان پستان را تحت تأثیر قرار می دهد . خانمی که هرگز فرزندی نداشته است دو برابر بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پستان نسبت به خانمی است که اولین فرزند خود را قبل از 20 سالگی بدنیا آورده است ، می باشد . به نظر می رسد که شیر دهی عامل جلوگیری کنندۀ موثری از ابتلا به سرطان پستان می باشد . چاقی اندکی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . زیرا چربی زیاد بدن موجب افزایش سطوح استروژن می شود .

استروژن صناعی در برخی معالجات ممکن است بر استعداد ابتلا به سرطان پستان مؤثر باشد . بسیاری از تومورهای سرطانی حساس می باشند و استروژن موجب ترغیب آنها به رشد سرطانی می گردد . قرصهای ضد بارداری ترکیبی اندکی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند ، هر چند فقط در طول استفاده از آنها این امر اتفاق می افتد . درمان جایگزینی هورمونی در خانمها پس از یائسگی همراه با افزایش خطر جزیی است . اما این خطر فقط پس از 10 سال درمان هورمونی حائز اهمیت است .

حدود یک بیستم موارد سرطان پستان مربوط به ژن غیر طبیعی می باشد و چند تا از این ژنها تاکنون شناسایی شده اند . سرطان پستانی که بر اساس ژنتیک باشد، بیشترین شیوع را در خانمهای دهه 30و 40 دارد و ممکن است آقایان را نیز مبتلا نماید . در صورتیکه شما وابسته نزدیکی دارید که مبتلا به سرطان پستان قبل از 40 سالگی است ، ممکن است حامل ژن غیر طبیعی باشید . در صورتیکه وابستگان نزدیک شما در سن پس از 40 سالگی سرطان پستان دارند در شما فقط اندکی احتمال خطر آن وجود دارد . اغلب در این موارد سابقه فامیلی وجود ندارد . توده های غیر سرطانی پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهند .

 

علائم بیماری

بسیار غیر معمول است که سرطان پستان در مراحل اولیه علائمی ایجاد نماید . علائم هنگامیکه بروز می نمایند معمولاً فقط یک پستان را مبتلا نموده و عبارتند از :

{     وجود یک توده در پستان که معمولاً بدون درد است و ممکن است در عمق پستان قرار گرفته یا درست زیر پوست آن باشد .

{     فرورفتگی پوست ناحیه توده یا تورم پوست همراه با یک ظاهر پوست پرتقالی رنگ .

{     چرخش نوک پستان به داخل .

{     ترشح خون آلود از نوک  پستان .

در بیماری پاژه تنها علامت می تواند تکه ای پوست خشک و پوسته پوسته روی نوک پستان باشد . هر چند این علائم اغلب ناشی از حالات غیر سرطانی است ، اما در صورت مشاهده تغییر در ظاهر یا بافت پستان باید با پزشک مشورت نمود . در صورت عدم درمان سرطان پستان ، سرطان به غده های لنفازی زیر بغل و سپس سایر اعضاء نظیر ریه ها و کبد و استخوان انتشار یافته و موجب ایجاد علائم دیگری می شود .

 

تشخیص بیماری و درمان بیماری سرطان پستان در پست بعدی نوشته خواهد شد ...

 


موضوعات مرتبط: سرطان پستان

تاريخ : جمعه ۱۳ بهمن۱۳۸۵ | 23:35 | نویسنده : فاطمه |

 

ماموگرافی Mamography

 

ماموگرافی ، رادیوگرافی از پستان می باشد که برای جدا سازی علائم سرطان پستان و بررسی توده ها استفاده می شود . مامو گرافی می تواند سلولها راقبل از سرطانی شدن به همان اندازه که تومورها رانشان می دهد، آشکار سازد اما ممکن است هر مورد سرطان پستان را آشکار نسازد . هر فرد پس از 50سالگی می بایست بطور روتین مامو گرافی انجام دهد ، زیرا خطر بروز سرطان پستان با افزایش سن نسبت مستقیم دارد . این آزمایش اندکی ناراحت کننده است ، اما فقط چند ثانیه طول می کشد . دو عکس از هر دو پستان گرفته می شود.

 تکنسین به فرد کمک می نماید که پستان را در دستگاه اشعه X قرار دهد و در این حالت بافت پستان به آسانی قابل مشاهده است . پستان بین پوشش پلاستیکی و صفحه اشعه X بطور محکم فشرده می شود . اشعه X از میان پستان عبور نموده و به صفحه اشعه X می رسد .


موضوعات مرتبط: ماموگرافی

تاريخ : دوشنبه ۲۵ دی۱۳۸۵ | 22:13 | نویسنده : فاطمه |

 

ترشح نوک پستان Nipple discharge

 

ترشح مایع از یک یا هر دو پستان را ترشحات نوک پستان گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

ترشح شیر از نوک پستانهای خانمها در دوران حاملگی و شیردهی طبیعی است .  در سایر مواقع این ترشح ممکن است به علت تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی باشد . در صورت مشاهده ترشح غیر طبیعی از پستان باید به پزشک مراجعه نمایید .

 

علل بیماری

اصلی ترین عوامل ترشح از نوک پستان تغییرات هورمونی ، عفونت پستان و به ندرت تومور پستان می باشند . ترشح مایعات از پستان می تواند تفاوت و تنوع قابل ملاحظه ای در رنگ و غلظت داشته باشد و ظاهر آن همیشه معرف خوبی از عامل آن نمی باشد .

 

تغییرات هورمونی

تغییرات در سطوح هورمونهای جنسی زنانه موجب ایجاد تغییراتی می شود ، که معمولاً هر دو پستان دچار ترشح می شوند و این امر درست قبل از پریود اتفاق می افتد این نوع ترشح می تواند روشن و شبیه آب و یا زرد ، سبز آبی تیره باشد . ترشح آبکی ، شیری در خانمهایی که حامله نبوده یا شیردهی ندارند ، گالاکتوره نامیده می شود . گالاکتوره معمولاً ناشی از تولید بیش از حد پرولاکتین توسط غدۀ صنوبری می باشد . این حالت می تواند در اثر یک تومور غیر سرطانی غدۀ صنوبری بنام ( Prolactinoma ) ایجاد شود و یا ندرتاً در اثر اختلال هورمونی نظیر پر کاری تیروئید ایجاد می شود . بعضی از داروها نظیر داروهای ضد جنون می توانند عوارض جانبی نظیر گالاکتوره ایجاد نمایند .

 

عفونت پستان

در شیردهی ، انسداد مجاری شیر می تواند موجب عفونت گردیده و منجر به ترشح چرک ازنوک پستان شود . در خانمهایی که شیردهی ندارند ، سیگار می تواندموجب التهاب مجاری شیر گردیده و تولید ترشحات حاوی چرک از نوک پستان می نماید . این امر در خانمهای زیر چهل سال بسیار شایع است .

 

تومور پستان

ترشح فراوان آبکی از پستان ممکن است همراه با یک تومور پستان باشد . ترشح خون آلوده ممکن است نشانه ای از سرطان باشد . هر چند این نوع ترشحات ، ناشی از تومور غیر سرطانی تشکیل شده در محدوده مجاری می باشند .

 

 اقدامات درمانی

 

پزشک معاینه فیزیکی انجام میدهد . همچنین یک نمونه از ترشحات گرفته و از نظر وجود عفونت یا سلول سرطانی آزمایش می شود . رادیوگرافی از پستان و سونوگرافی ممکن است انجام شود . نمونۀ خون جهت اندازه گیری سطوح هورمونی گرفته می شود .

در اغلب موارد ، ترشح ایجاد شده بوسیله عملکرد هورمونی طبیعی بی ضرر است و نیاز به درمان ندارد . گالاکتوره اغلب می تواند با موفقیت درمان شود و از دارویی به نام کابرگولین ( Cabergoline ) استفاده شود که این دارو تولید پرولاکتین از غدۀ صنوبری را کاهش می دهد . اگر گالاکتوره به علت تومور در غدۀ صنوبری باشد ، جراحی و رادیوتراپی مورد نیاز است . ترشح چرکی معمولاً با استفاده از آنتی بیوتیک درمان می شود اما در صورت عود مجدد عفونت ، ممکن است عمل جراحی جهت برداشتن مجاری مبتلا ضرورت داشته باشد . ترشح خون آلود ایجاد شده توسط تومور غیر سرطانی مجاری شیر به طور طبیعی با جراحی و برداشتن مجاری درمان می گردد . در صورتیکه آزمایشات اولیه آشکار نمود که ترشح نوک پستان بعلت رشد سرطان در پستان می باشد ، بیمار به منظور آزمایشات بعدی و درمان ارجاع داده خواهد شد .


موضوعات مرتبط: ترشح نوک پستان

تاريخ : چهارشنبه ۱۳ دی۱۳۸۵ | 22:45 | نویسنده : فاطمه |

 

 

ترشحات مهبلی چیست؟

 به طور طبیعی این ترشحات روشن یا سفید هستند. در حین تخمک گذاری (حدود 2 هفته پس از قاعدگی) ممکن است این ترشحات چسبناک و لغزنده شوند. تغییر در رنگ و میزان ترشح همراه با سایر نشانه های  آن می تواند بیانگر این باشد که شما عفونت دارید.مهبل به طور طبیعی حاوی باکتری است. رشد این باکتریها کنترل شده است و توسط بسیاری عوامل مانند سطح اسید و هورمونها تحت تأثیر قرار می گیرد. هر چیزی این تعادل را به هم بزند، می تواند خطر عفونتها یا افزایش رشد هر یک از باکتریهای طبیعی یا مخمرها را افزایش دهد.  تحریک کننده های احتمالی موارد زیر هستند:

{     استفاده از آنتی بیوتیکها

{     داروهای جلوگیری از بارداری

{     دوش مهبلی گرفتن

{     دیابت

{     حاملگی

{     استرس

{     زیرپوشهای تنگ یا استفاده از پارچه های صناعی

ترشح مهبلی ممکن است از عفونت با موارد زیر ناشی شود:

þ   مخمرها : که به کاندیدا نیز معروف است و نوعی قارچ که بخشی از میکربهای طبیعی پوست انسان است اما می تواند ایجاد عفوت نیز کند.

þ   گاردنرلا : که نوعی باکتری است که به طور طبیعی در راههای تناسلی زنانه یافت می شود و عامل التهاب باکتریایی مهبل است.

þ     تریکومونا : نوعی تک یاخته است (جانداری که فقط از یک سلول ساخته شده است)

þ     بیماریهای منتقله از راه جنسی : مانند سوزاک یا کلامیدیا هم می توانند باعث ترشحات مهبلی شوند.

þ   دیگر علل احتمالی غیر عفونی ترشحات مهبلی : شامل التهاب مهبل تحلیل رفته (التهاب مهبل که معمولاً پس از یائسگی رخ می دهد)، دیابت ، (به طور شایعی با عفونتهای عود کننده مخمری همراه است، یا تحریک ناشی از محصولات معطر مانند صابون، دوشهای مهبلی، پد یا پنبه قاعدگی است.

نشانه ها

ممکن است متوجه تغییر رنگ ترشحات میزان یا بوی ترشحات شوید. یک ترشح سفید
دلمه ای که شبیه پنیر روستایی باشد علامت مشخصه عفونت مخمری است. ترشح زرد، سبز یا خاکستری معمولاً علامت عفونت تریکومونایی یا التهاب باکتریایی مهبل است. این عفونت معمولاً با بوی غیر معمول ماهی مشخص می شود. خارش معمولاً با عفونت مخمری همراه است، گر چه ممکن است با هر یک از انواع عفونتها یا تحریکات همراه باشد. آستر تحریک شده مهبل که بخصوص می تواند حین ارتباط جنسی خارش دار یا دردناک شود،این حالت معمولاً بر جسته ترین علامت التهاب مهبل تحلیل رفته است. ترشح جدید مهبلی همراه با تب، درد شکمی یا درد هنگام ارتباط جنسی، می تواند نشانه یک عفونت منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد. به هر حال سوزاک و کلامیدیا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند.

تشخیص

در ابتدا کارشناس بهداشتی سوالات متفاوتی را به منظور کمک به تعیین دقیق علت ترشحات، شامل سوالاتی در مورد استفاده اخیر از آنتی بیوتیک، اینکه آیا متأهل هستید یا نه ( آیا شریک جنسی دارید یا خیر )، علائم یائسگی، علائم دیابت و سایر تغییراتی که اخیراً در سلامتی یا شیوه زندگی شما رخ داده است، از شما می پرسد.  کارشناس بهداشتی با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم معاینه لگنی برای شما انجام می دهد تا مستقیماً دهانه رحم را مشاهده کند. در حین معاینه لگنی، یک نمونه از ترشحات برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می شود. با بررسی ترشحات در زیر میکروسکوپ، کارشناس بهداشتی می تواند تشخیص عفونت مخمری، التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت تریکومونایی را بلافاصله بگذارد و درمان را شروع کند. کارشناس بهداشتی بر اساس ظاهر دیواره های مهبل، می تواند التهاب مهبل تحلیل رفته راتشخیص بدهد.

یک امتحان دستی برای تشخیص حساس بودن دهانه رحم، رحم و تخمدانها انجام می گیرد.  در طی این آزمایش، آزمایش کننده انگشت خود را وارد مهبل شما می نماید. حساسیت می تواند نشانه حضور بیماریهای منتقله از راه جنسی یا بیماریهای التهابی لگن باشد. تشخیص سوزاک و کلامیدیا نیاز به تستهای آزمایشگاهی دارد که ممکن است چند روزی طول بکشد.

دوره مورد انتظار

 ترشحات مهبلی ناشی از عفونت مخمری یا باکتریها بین چند روز تا یک هفته به درمان پاسخ می دهد. بیماریهای منتقله از راه جنسی نیز در عرض یک هفته باید به درمان آنتی بیوتیکی جواب بدهند. اگر عفونت به سمت بیماری التهابی لگن بالاتر از ناحیه مهبل گسترش یابد، ممکن است درمان طولانی تری نیاز داشته باشد.

التهاب مهبل تحلیل رفته، بهتر از همه به درمان هورمونی با کرمهای مهبلی یا درمان ماهانه جایگزینی با هورمونها پاسخ می دهد. معمولاً چند هفته طول می کشد تا این حالت از بین برود. نشانه های خفیف امکان دارد در عرض چند روز با استفاده از مواد لغزنده کننده آبکی از بین بروند. اگر نشانه ها به وسیله تحریک ایجاد شده اند، شناسایی ماده تحریک کننده و برداشت آن می تواند علائم را در طی یک هفته از بین ببرد.

پیشگیری

 کار با کارشناس بهداشتی عواملی را که منجر به عفونت می شود، مانند استفاده از آنتی بیوتیکها، پوشیدن لباس زیرهای غیرپنبه ای، پوشیدن لباسهای زیر تنگ در حین ورزش، استفاده از محصولات معطرکه مخاط مهبل را تحریک می کند یا استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری مشخص می کند.  اگر از قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، برای جلوگیری از عفونتهای مکرر نیازی به قطع دارو نیست. تغییر نوع هورمون یا قدرت آن می تواند برای جلوگیری از بازگشت مشکل کافی باشد. اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل سطح قند خون می تواند به جلوگیری از عفونتهای راجعه بخصوص عفونتهای مخمری کمک کند.

درمان

عفونتها با آنتی بیوتیک درمان می شوند. غالباً فقط یک دوز آنتی بیوتیک در ماه کافی است. به عنوان جایگزین می توانید از کرمهای آنتی بیوتیکی مهبلی خصوصاً اگر عوارض جانبی قابل توجهی از استفاده خوراکی آنتی بیوتیکها نشان می دهید، استفاده کنید. همچنین کرم مهبلی میتواند برای التهاب و یا مخاط زخمی مهبل تسکین دهنده باشد. اگر برای شما تشخیص التهاب باکتریایی مهبل گذاشته شده است، امکان دارد برایتان ا آنتی بیوتیکی به نام مترونیدازول (فلاژیل) تجویز شود. اگر پزشک شما بر اساس یافته های شرح حال و معاینه تان شک کند که ممکن است شما بیماری منتقله از راه جنسی داشته باشید، ممکن است قبل از آماده شدن نتایج آزمایشها برایتان به روش تزریقی و خوراکی آنتی بیوتیک شروع کند.

 اگر عفونت راجعه مخمری دارید و علائم را شناسایی کرده اید، می توانید از کرمهای ضدقارچ بدون نسخه استفاده کنید. اگر نشانه های شما بهتر نشدند، می توانید به کارشناس بهداشتی خود مراجعه کنید تا معاینه انجام شده، و تشخیص را تأیید کرده و در مان را تغییر دهد.

التهاب مهبل تحلیل رفته می تواند با تغییرات هورمونی ایجاد شود، مثلاً بعد از بارداری یا در هنگام استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری بروز کند. به طور شایعتر این مشکل در طی و بعد از یائسگی ایجاد می شود. پس از یائسگی، درمان جایگزین هورمونی میتواند از راه خوراکی یا مهبلی تجویز شود. تجویز مهبلی کرم باعث می شود در معرض سطح کمتری از هورمون قرار بگیرید. در موارد خفیف استفاده از یک لغزنده کننده می تواند کافی باشد. اگر از قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، تغییر نوع قرص یا قدرت آن می تواند به شما کمک کند که از التهاب مهبل تحلیل رفته خلاصی یابید.

 نیازی به درمان شریک جنسی نیست مگر آنکه تشخیص داده شود که دچار بیماری منتقله از راه جنسی هستید یا مبتلا به عفونتهای مکرر می باشید و هیچ عامل مستعد کننده دیگری وجود ندارد. اگر شریک جنسی شما دچار ترشحات یا ناراحتی جدیدی در حین ادرار کردن یا ارتباط جنسی شده است، بایستی توسط یک کارشناس بهداشتی ویزیت شود.

چه وقت به کارشناس مراجعه کنیم ؟

 اگر عفونت مخمری قبلی داشته اید و علائم تکرار شونده مشابهی دارید، می توانید از داروهای ضدقارچ استفاده کنید. اگر علائم شما بهبودی نمی یابد به کارشناس مراجعه کنید. در هنگام مواجهه با هر ترشح جدیدی که با توقف استفاده از تحریک کننده های باقوه مهبل بهبودی نمی یابند به کارشناس مراجعه کنید.  اگر دچار درد شکمی یا تب در همراهی با هر ترشح جدید مهبلی شدید، باید در همانروز به کارشناس مراجعه کنید.

پیش آگهی

 معمولاً حالاتی که منجر به ترشحات مهبلی می شوند در عرض چند روز به درمان پاسخ
می دهند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا التهاب مهبل تحلیل رفته به درمان هورمونی پاسخ بدهد، چرا که مخاط مهبل برای تقویت شدن به زمان نیاز دارد. گاهی عفونت بر می گردد در این صورت کارشناس بهداشتی ممکن است، دوره درمانی موثرتری را شروع کند، راههای برای خود درمانی در خانه را پیشنهاد کند یا به شما کمک کند که علل بالقوه عفونت را حذف کنید.

 


موضوعات مرتبط: ترشحات مهبلی چیست؟

تاريخ : سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۸۵ | 20:31 | نویسنده : فاطمه |

 

ناهنجاریهای نوک پستان Abnormal nipples

 

تغییر در ظاهر نوک پستان و نواحی اطراف آن ( آرئولا ) را ناهنجاریهای نوک پستان گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

دو نوع اصلی ناهنجاری نوک پستان وجود دارد : تورفتگی به داخل پستان ( برگشتگی و چرخش نوک پستان ) و بیماریهایی که پوست رو و اطراف نوک پستان را مبتلا می سازد . هر چند این ناهنجاریها اغلب به علت مشکلات کوچکی که به آسانی قابل درمان هستند ایجاد می شوند، اما هر تغییری در حالت نوک پستان باید مورد توجه طبی قرار گیرد . زیرا در موارد نادر ممکن است سرطان پستان مطرح باشد .

 

علل بیماری

 

برگشتگی و چرخش نوک پستان ممکن است طی بلوغ اتفاق افتد . این نوع چرخش بی ضرر است ، هر چند در آینده ممکن است شیردهی را دشوار سازد . چرخش نوک پستان ممکن است در نتیجه التهاب در مجاری شیری زیر آن ناحیه باشد . این حالت اغلب خانمهای غیر حامله ای را که سیگاری هستند مبتلا می سازد .تغییرات در ساختمان پستان با تغییرسن ممکن است اتفاق افتد و موجب کشیده شدن نوک پستان در افراد مسن گردد . با شیوع کمتری چرخش نوک پستان در بزرگسالان ممکن است به علت سرطان پستان باشد .

در بسیاری از خانمها در طی چند هفته اول شیردهی ترکهای ریز و نواحی سفتی در روی نوک پستانشان بوجود می آید . این ترکها اغلب به این دلیل است که نوزاد تمام نوک پستان را در هنگام مکیدن و شیر خوردن وارد دهانش نمی نماید . خیس ماندن نوک پستان پس از شیردهی می تواند باعث جراحت و ترک خوردگی شود . ترکهای نوک پستان غالباً ایجاد درد سوزنده یا تیر کشنده ای می نمایند و این درد به هنگام شروع یا در انتهای شیردهی ایجاد می شود و ممکن است منجر به عفونت شود که این عفونت به دلیل التهاب بافت پستان می باشد . قسمتهای خشک لایه لایه شده پوست و یا اطراف هر دو پستان می توانند ناشی از اگزما باشند . اگزما معمولاً خارش دار بوده و مستعد بروز در قسمتهای مختلفی روی بدن است . در هر حال پوست روی نوک پستان گاهی تغییر مینماید که این تغییر شبیه اگزما است و در حقیقت موجب بیماری پاژه در پستان میشود که شکل نادری از سرطان است که منشاء آن مجاری شیر می باشد . برخلاف اگزما ، بیماری پاژه ( Paget ) به ندرت در هر نوک پستان بروز می نماید و بهبود نمی یابد . این نوع سرطان پستان غالباً ایجاد زخم و خونریزی از نوک پستان می نماید و اغلب همراه با توده پستان است .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک پستانها را معاینه خواهد نمود . خصوصاً توجه خاصی به نوک آنها خواهد کرد . در صورتیکه نوک پستان چرخش به داخل کرده باشد اما با شیردهی مربوط نباشد ، فرد را به کلینیک سونوگرافی یا ماموگرافی ارجاع می دهند تا ناهنجاریهای پستان بررسی شود . در صورتیکه توده پستان یافت شد ، توسط سرنگ و سوزن نمونه ای از مایع یا سلول از توده برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلول سرطانی آزمایش می شود . اگر رو یا اطراف نوک پستان ، راش ( دانه ) وجود داشته باشد یک نمونه پوستی نیز برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی می شود .

گاهی امکان دارد که چرخش نوک پستان که از زمان بلوغ وجود داشته اصلاح شود ، بدین طریق که هر روز با کمک انگشت شصت و نشانه به آرامی نوک پستان به بیرون کشیده شود و این کار هفته ها تکرار گردد . وسیله ای ساکشن مانند ، نظیر پستانک که به طور موقت در داخل پستان بند قرار داده می شود نیز می تواند کمک به بیرون کشیدن نوک پستان نماید .

در صورت ترک خوردگی ، نوک پستان باید به دقت شسته و خشک شود و از یک مرطوب کننده استفاده نمود . قبل از شیردهی ماده مرطوب کننده بایستی کاملاً تمیز شود . همچنین باید استفاده از پدهای پلاستیکی در داخل پستان بند که موجب رطوبت و در نتیجه عفونت می شود نباید استفاده نمود . عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود . اگزما با استفاده از کرم هیدروکورتیزن بهبود می یابد . در صورت کشف سرطان پستان بیمار جهت معالجه ارجاع داده خواهد شد و آزمایشات تکمیلی شامل آزمایشات خون و رادیوگرافی ها انجام می گردد تا در صورت انتشار سرطان به سایر قسمتها مشخص گردد . در صورت تشخیص بیماری پاژه ، پوست میتلا به همراه بافت اطراف برداشته خواهد شد . در صورت کشف توده ، درمان میتواند مشتمل بر جراحی ، رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد .


موضوعات مرتبط: ناهنجاری در اندازه پستان

تاريخ : دوشنبه ۶ آذر۱۳۸۵ | 10:2 | نویسنده : فاطمه |

 

ناهنجاری در اندازه پستان Abonormality of breast size

 

بزرگی ، کوچکی یا عدم تقارن غیر طبیعی پستان را ناهنجاری در اندازه پستان گویند .

 

سن : در طی بلوغ بروز می نماید .

ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل قابل توجهی به شمار نمی آیند .

 

تفاوت قابل ملاحظه ای در اندازۀ پستان خانمها وجود دارد . یک عدم تقارن جزئی در پستانها در بعضی خانمها نیز شایع است . به هر حال پستانهای بزرگ ، کوچک و نا مقارن غیر طبیعی ، می توانند منجر به مشکلات احساسی شوند . پستانهای خیلی بزرگ نیز می توانند موجب درد و ناراحتی شوند .

رشد پستانهای بزرگ غیر طبیعی به سرعت در طی بلوغ گسترش یافته و تصور می شود در نتیجه حساسیت مفرط بافت پستان به هورمون استروژن باشد . پستانهای بزرگ ممکن است موجب درد پشت ، شانه و گردن شوند و در بعضی موارد ممکن است یک عفونت پوستی زیر پستان گسترش یابد . خانمهایی که پستانهای بزرگ غیر طبیعی دارند هنگام دویدن و ورزش احساس ناراحتی می کنند و در پیدا کردن لباس مناسب دچار اشکال هستند .

در بعضی خانمها رشد پستان کم می باشد و پستان کوچکی دارند . خانمی که پستان بسیار کوچک دارد ظاهر غیر زنانه ای پیدا می کند . به هر حال پستان خیلی کوچک موجب بروز مشکلات فیزیکی نمی شود و تاثیری در توانایی شیردهی خانم ندارد . گاهی اختلاف مشخصی بین اندازۀ دو پستان وجود دارد ، زیرا یکی از پستانها بیشتر از دیگری در طی بلوغ رشد می نماید . این عدم تقارن موجب شرمساری و اضطراب خانم می شود .

 

اقدامات درمانی

 

خانمهایی که پستان بزرگ دارند می توانند با پوشیدن لباس مناسب و پستان بند محافظ مشکل خود را حل نمایند . همچنین فرد با پوشیدن پستان بند در شب می تواند احساس راحتی بیشتری بنماید . در صورتیکه فرد با این اقدامات آسوده نشد و دچار مشکل بود ممکن است احتمال یک جراحی جهت کوچک کردن پستان را در نظر بگیرد . خانمهایی که پستان کوچک دارند ممکن است از پستان بندهایی استفاده کنند که داخل آن پدهایی برای بزرگ نشان دادن پستان وجود دارد و این امر به خوش فرم شدن پستان به هنگام پوشیدن لباس کمک می نماید . تنها راه دائم بزرگ کردن پستانهای کوچک جراحی است که در آن یک پروتز زیر بافت پستان گذاشته می شود . بیشتر پروتزهای مصرفی با ژل سیلیکون پر می شوند . در گذشته گاهی ژل سیلیکون نشت می نمود ولی امروزه با پیشرفت در ساخت این پروتزها این مشکلات نادر و کمیاب است .

در بعضی خانمها که مشکلات پستان بزرگ ، کوچک یا نامتقارن دارند ، مشاوره روانی سودمند است .

 

کاهش اندازه پستان Breast Reduction

جراحی جهت کاهش اندازه پستان موجب بهبود ناراحتی در پستانهای خیلی بزرگ و سنگین می گردد . این اقدام تحت بیهوشی عمومی و بستری کوتاه مدت در بیمارستان انجام می گیرد . در طی این عمل مقداری از پوست و بافت پستان برداشته می شود و پستان تغییر شکل می یابد . نوک پستان و آرئولا ( نواحی تیره اطراف نوک پستان ) ممکن است تغییر مکان داده و کوچکتر شوند . پس از جراحی پستان کوچکتر و سفت تر خواهد شد . مجل زخم ( اسکار ) معمولاً کم است و غالباً زیر پستان مخفی می شود . به هر حال حساسیت نوک پستان کاهش می یابد و شیر دهی امکان پذیر نمی باشد .

1-   نواحی قابل توجهی از پوست و بافت از قسمت تحتانی تر پستان برداشته می شود . نوک پستان و آرئولا همراه با عروق خونی و بعضی از اعصاب خون رسان ناحیه نگه داشته می شوند .

2-   نوک پستان و آرئولا بالاتر از محل اولیه خود قرار داده می شوند و قسمتی که به شکل V برش داده شده در زیر آن به هم دوخته می شوند . لبه پوست باقیمانده در زیر پستان به هم پیوسته و دوخته می شوند و قابل رویت نمی باشند .

 

 


موضوعات مرتبط: ناهنجاری در اندازه پستان

تاريخ : شنبه ۲۷ آبان۱۳۸۵ | 7:54 | نویسنده : فاطمه |

 

درد پستان Breast pain

 

درد و ناراحتی است که معمولاً یک یا هر دو پستان را مبتلا می سازد .

 

سن : بیشترین شیوع بین 50- 15 سالگی است .

ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

درد پستان مشکل بسیار شایعی است در اغلب خانمها درد دوره ای است ، شدت درد در پاسخ به تغییرات هورمونی سیکل قاعدگی متنوع می باشد . این درد دوره ای معمولاًبیشترین شدت را قبل از پریود دارد و هر دو پستان را مبتلا می سازد . درد پستان دوره ای برای حدود یک دوم خانمها مشکل طولانی مدتی محسوب می شود . در خانمهایی که درد پستان دوره ای شدید و مکرر دارند و همراه با توده پستان گسترده دارند ، این مشکل قبل از پریود شدیدتر می شود . درد ممکن است با استرس و مصرف نوشیدنیهای خاص کافیئن دار شدیدتر شود . در بعضی خانمها ، درد پستان به قاعدگی بستگی ندارد . یکی از علل درد پستان غیر دوره ای کشیدگی عضله است . به ندرت درد به علت کیست یا سرطان پستان می باشد . این درد نیز ممکن است ناشی از یک مشکل کوتاه مدت نظیر التهاب بافت پستان به علت عفونت یا تراکم و تجمع شیر در پستان پس از زایمان باشد . بعضی مواقع علت درد پستان ناشناخته است . در صورتیکه فرد پستانهای بزرگ داشته باشد ، مستعد ابتلا به درد دوره ای و غیر دوره ای می باشد .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک در مورد درد پستان سوال خواهد نمود تا در صورت وجود ، از طرح خاص آن اطلاع یابد . وی پستانها را معاینه خواهد نمود و این بدین منظور است تا در صورت وجود بیماری زمینه ای مانند کیست یا نواحی حساس اطراف عضلات ، آنها را بیابد ، اگر در طی معاینه و مشاوره مشخص گردید که عامل زمینه ای وجود ندارد ، پزشک از بیمار می خواهد تا هنگام و زمان درد ، آن را ثبت نماید واین امر کمک به تائید درد دوره ای می نماید . در صورتیکه پزشک مشکوک به بیماری و عامل زمینه ای بوجود آورنده درد شود ، بیمار را به کلینیکی جهت ماموگرافی و سونوگرافی ارجاع می دهد . تا به بررسی ناهنجاریهای بافت پستان بپردازد . درد خفیف دوره ای طور طبیعی نیاز به درمان ندارد . در تعداد 10% از خانمها درد آنقدر شدید است که زندگی روزانه فرد را دچار اشکال نموده و آن را مختل می کند . استفاده مقادیر زیاد روغن گل پامچال ، موجب کاهش بافت پستان به هورمونهای جنسی می شود . در هر حال در صورتیکه این درمان مؤثر نباشد یا درد شدید باشد پزشک دانازول Danazol  تجویز می نماید . دانازول دارویی است که عملکرد اثرات هورمونهای زنانه را روی پستان کاهش می دهد . هر چند این دارو در بهبود درد مؤثر است ، اما ممکن است عوارض جانبی چون آکنه ( جوش ) و افزایش وزن داشته باشد . درد های دوره ای به دنبال یائسگی کاهش می یابند ، اما در صورت مصرف داروهای جایگزینی هورمونی ، درد پس از یائسگی نیز ادامه می یابد اما اغلب پس از چند ماه بهتر می شود . در صورتیکه در پستان بی ارتباط به سیکل ماهانه باشد ، باید عامل آن درمان شود . کیستها معمولاً تخلیه  می شوند و در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می شود . داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به بهبود درد عضلانی کمک می نمایند .

 

اقدامات مؤثر

 

درد پستان ممکن است با پوشیدن پستان بندی که پستانها را بطور مناسب حفاظت می کند ، بهتر شود . در صورت احساس سنگینی و درد شدید پستانها ، فرد نیاز به پوشیدن پستان بند در شب دارد . دردهای دوره ای ممکن است با قطع مصرف کافیئن ، انجام تمرینات ریلکسیشن  که موجب کنترل استرس می شود و کاهش وزن که موجب کوچک شدن اندازه پستان می شود ، بهبود یابد . بعضی خانمها مصرف ویتامین E به شکل مکمل را سودمند یافته اند . اثر این ویتامین دراین دردها از نظر علمی ثابت نشده است .

 

 


موضوعات مرتبط: درد پستان

تاريخ : یکشنبه ۲۱ آبان۱۳۸۵ | 6:59 | نویسنده : فاطمه |

 

شب ، چوبوسيدم لب گلگون او

گشت لرزان، قامت موزون او

زير گيسو كرد پنهان روي خويش

ماه را پوشيد با گيسوي خويش

گفتمش اي روي تو صبح اميد

در دل شب ، بوسه مارا كه ديد؟

قصه پردازي، در اين صحرا نبود

چشم غمازي، به سوي ما نبود

غنچه خاموش او ، چون گل شكفت

بر من از حيرت نگاهي كرد وگفت

با خبر از راز ما گرديد شب

بو سه اي داديم وآ ن را ديد شب

بوسه را شب ديد وبا مهتاب گفت

ماه خنديد و به موج آب گفت

موج دريا، جانب پارو شتافت

راز ما گفت و به ديگر سو شتافت

قصه را پارو به قايق باز گفت

داستان دلكشي زآن راز گفت

گفت قايق هم به قايق بان خويش

آنچه رابشنيد از ياران خويش

مانده بود اين راز اگر درپيش او

دل نبود آشفته از تشويش او

ليك درد اينجاست كه آن ناپخته مرد

با زني آن راز را ابراز كرد

گفت با زن مرد غافل، راز را

آن تهي طبل بلند آواز را

لاجرم ، فردا از آن راز نهفت

قصه گويان قصه ها خواهند گفت

زن به غمازي دهان وا مي كند

راز را چون روز، افشا مي كند

 

 تاريخ : جمعه ۵ آبان۱۳۸۵ | 9:50 | نویسنده : فاطمه |

 

کیست پستان Breast Cyst

 

تورم سفت ، گرد و حاوی مایع در بافت پستان را کیست پستان گویند .

 

سن : بیشترین شیوع بین 50 - 30 سالگی می باشد .

 ژنتیک و نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

کیست پستان توده گرد سفتی در بافت پستان می باشد که هنگامی که یک لبول ( قسمتی که تولید شیر می نماید ) با مایع پر شود تشکیل می گردد . گسترش کیست تحت تأثیر هورمونهای جنسی زنانه می باشد . کیستهای پستان در بیشتر خانمهای 50- 30 ساله بروز می نماید ، بخصوص در کسانی که نزدیک یائسگی می باشند . کیست ممکن است زیر پوست یا در قسمت عمیق تر نزدیک بافت پستان ایجاد شود . این توده معمولاً دردناک نمی باشد .

کیست پستان ممکن است یکی باشد ، اما در نیمی از موارد تعداد بیشتری کیست وجود دارد و ممکن است در هر دو پستان یافت شود . بعضی از خانمها نیز تودۀ ژنرالیزه در بافت پستان خود دارند . هر فرد در صورتیکه در حین معاینه پستان متوجه توده ای شد باید با پزشک مشورت نماید ، زیرا ممکن است سرطان پستان باشد . در موارد نادر سلولهای سرطانی در دیواره کیست یافت می شوند .

 

اقدامات درمانی

در صورتیکه مشکوک بودن به کیست ، پزشک فرد را به کلینیک جهت رادیوگرافی پستان ارجاع می دهد . درمان معمول کیست پستان تخلیۀ مایع آن است . مایع تخلیه شده جهت بررسی میکروسکوپی از نظر وجود سلولهای سرطانی فرستاده می شود ، حتی در صورتیکه مایع خونی تخلیه شود . کیستها معمولاً پس از آسپراسیون از بین می روند . اما ممکن است مجدداً عود نماید و نیاز به تخلیۀ دیگری داشته باشند . در صورت عودهای مکرر کیست یا وجود مایع خونی در آن به جراحی جهت حذف آن نیاز می باشد .

 

خودیاری : معاینه پستان Breast self-Examination

معاینه مرتب پستان کمک می نماید تا شما با احساس و ظاهر طبیعی پستان خود آشنا شوید تا در صورت وجود تغییر متوجه آن گردید . بهترین درمان معاینه پستان درست پس از خانمه پریود است . در صورت لمس یک توده جدید ، تغییرات طولانی مدت در توده ، تغییر شکل نوک پستان یا تغییرات در پوست پستان ، بایستی با پزشک خود مشورت نمایید . در بسیاری موارد توده های پستان بی ضررند ، اما گاهی موجب سرطان پستان می شوند .

نواحی مورد معاینه

{  در آینه ظاهر پستان خود را مشاهده نمایید . نگاه دقیقی از نظر فرو رفتگی پوست و هر تغییر در نوک پستان یا اندازه و شکل پستانهای خود بنمایید.

{  یک دست را پشت سر خود در حالت دراز کشیده بگذارید و به آهستگی ولی محکم پستان را با حرکات چرخشی فشار دهید . تمام اطراف پستان ، زیر بغل و نوک پستان را لمس نمایید .

{   به آهستگی به نوک پستان با انگشتان فشار دهید .

{   پستان و نواحی بالا و زیر بغل را لمس کنید .

 

 

آسپیراسیون توده پستان Aspiration Of a Breast Lump

 

آسپیراسیون تودۀ پستان اقدام تشخیصی است که سرطان پستان را آشکار می سازد و نیز درمانی برای تخلیه مایع کیست پستان است . در صورتیکه آسپیراسیون تائید نمود که تودۀ پستان بافت جامد و توپری می باشد ، یک نمونه از سلولها برداشته و بررسی میکروسکوپی می شوند . اگر توده ، کیست باشد ، مایع آن تخلیه خواهد شد و توده احتمالاً از بین می رود . آسپیراسیون ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما معمولاً کمتر از یک دقیقه طول می کشد .

 


موضوعات مرتبط: کیست و آسپیراسیون توده پستان

تاريخ : چهارشنبه ۳ آبان۱۳۸۵ | 3:32 | نویسنده : فاطمه |

فرا رسیدن سالروز شهادت اولین پیشوای شیعیان جهان ، امام علی (ع)  را تسلیت می گوییم .تاريخ : پنجشنبه ۲۰ مهر۱۳۸۵ | 19:56 | نویسنده : فاطمه |

فیبرآدنوما Fibroadenoma

رشد سلولی غیر سرطانی ، گرد و سفت در بافت پستان را فیبرآدنوما گویند .

 

سن : بیشترین شیوع بین 30-15 سالگی می باشد .

 ژنتیک : بیشتر در سیاه پوستان شایع است .

 نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

فیبرآدنوما رشد مفرط لبولهای پستان ( قسمتی که شیر تولید می نماید ) و بافت پیوندی اطراف آن می باشد . هر چند علت این امر کاملاً شناخته نشده است ، تصور می شود گسترش این فیبرآدنوما به حساسیت بافت پستان به هورمونهای جنسی مربوط می باشد . توده های پستانی در دوران حاملگی مستعد رشد سریعتری هستند و این به علت افزایش سطح هورمونهای زنانه می باشد . فیبرآدنوما بیشتر در سنین 30-15 سالگی بروز می نماید و در زنان سیاه پوست شایع تر است .

فیبرآدنوما معمولاً بدون درد است و این توده ها در هر قسمت از پستان می توانند رشد نمایند . اما بیشترین قسمتی که آنها یافت میشوند ، قسمت بالاتر و خارجی تر می باشد و معمولاً اندازه آنها 5- 1 سانتیمتر می باشد . اغلب بیشتر از یک توده وجود دارد و گاهی هر دو پستان مبتلا می شوند . در بعضی خانمها فیبرآدنوماهای متعدد با هم رشد می کنند که همواره یک سفتی ژنرالیزه در بافت پستان می باشند . انجام معاینات مرتب توسط هر فرد جهت جستجوی تغییرات در ظاهر و بافت پستان حائز اهمیت می باشد . فیبرآدنوما بی زیان می باشند ، اما در صورتیکه فرد توده ای در پستان خود مشاهده نمود باید با پزشک مشورت نماید ، زیرا احتمال سرطان پستان می تواند مطرح باشد .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک در صورتیکه وجود توده ، بیمار را به کلینیک خاصی که در آنجا ماموگرافی و سونوگرافی از بافت انجام میشود ، ارجاع خواهد داد . نمونه ای از سلولهای توده ممکن است برداشته شده و جهت آزمایشات میکروسکوپی برای بررسی وجود سلولهای سرطانی فرستاده شود .

فیبرآدنوماهای کوچک معمولاً نیازی به درمان ندادند . حدود یک سوم آنها در حدود دو سال کوچکتر شده و یا کاملاً از بین می روند . در صورتیکه در مورد فیبرآدنوما نگران باشید یا اندازه آن بزرگتر شود ، توسط عمل جراحی برداشته خواهد شد . بعد از جراحی توده جهت بررسی میکروسکوپی از نظر وجود سلولهای سرطانی فرستاده می شود . در اغلب موارد، فیبرآدنوما پس از درمان عود نمی نماید .

 

 

متأسفم بــــرات ...

کوله با رآرزوهات روی دوشت

تا کجاها رفتی با پای پیــــــاده

رفتی و به هر چی خواستی نرسیدی

متأسفم برات ای دل ساده

دل به هر کی دادی از سادگی دادی

زندگی تا پای دلدادگی دادی

هر جا که  دیدی چراغی پر فروغه

تا بهش رسیدی فهمیدی دروغه

عاشقو ، خسته و غمگین و پریشون

دل بی کس ، دلک بی سروسامون

دل زخمی دل تنها و تکیده

دل گریون منو ای دل گریون

متأسفم بـــــرات...

کوله بار آرزوهات و کی دزدید

دل دیونه به گریه هات کی خندید

عاشقو ، خسته و غمگین و پریشون

دل بی کس ، دلک بی سروسامون

تو رو با هول و ولا تنها گذاشتند

اونا که لیاقت عشق و نداشتند

تک وتنهایی و با پای پیاده

متأسفم بـــرات ای دل ساده


موضوعات مرتبط: فیبرآدنوما

تاريخ : دوشنبه ۱۷ مهر۱۳۸۵ | 23:32 | نویسنده : فاطمه |

 

توده های پستان  Breast Lumps

 

هر توده یا تورمی که در بافت پستان احساس می شود را توده پستانی گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر بستگی به علل آن دارند .

 

توده پستانی مشکل شایعی است . بسیاری از خانمها متوجه توده گسترده ای در پستان در طی بلوغ ، حاملگی و قبل از پریود می گردند . این توده گسترده معمولاً یک تغییر در رشد طبیعی پستان است و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد . یک توده پستان واحد و مجزا ممکن است موجب دلواپسی شود ، اما در حقیقت فقط 10% توده های پستانی ناشی از سرطان است .

 

علل بیماری

 

توده های گسترده در پستان اغلب با حساسیت پستان همراه اند . به نظر می رسد این امر با تغییرات هورمونی که در سیکل قاعدگی اتفاق می افتد ، مرتبط باشد . این توده معمولاً درست قبل از پریود بدتر و بیشتر می شود و این بدتر شدن ممکن است ناشی از حساسیت مفرط پستان نسبت به هورمونهای جنسی زنانه در این مدت باشد . یک توده مجزا اغلب فیبرآدنوما می باشد . این توده غیر سرطانی به علت رشد بیش از حد یک یا دو لبول پستان می باشد . ( لبول ساختمانی است که شیر تولید می کند  ) . کیستهای پستان ، ساکهای حاوی مایع در بافت پستان می باشند . ممکن است یک یا چند کیست وجود داشته باشد و گاه هر دو پستان مبتلا می شوند . گاه یک توده پستان در اثر عفونتی که در آبسه ایجاد شده است بوجود می آید آبسه پستان ممکن است در صورت وجود آماس و تورم پستان بروز نماید که این امر در خانمهایی که در دوران شیردهی هستند در صورت عدم درمان تورم پستان بروز می نماید . آبسه ممکن است همراه التهاب و درد لوکالیزه ( موضعی ) باشد . توده پستان ممکن است همچنین علامتی از سرطان پستان باشد .

 

اقدامات درمانی

 

هرفرد باید بطور مرتب پستان خود را چک نماید و با این عمل با ظاهر و بافت طبیعی پستانها آشناتر می شود . در صورتیکه که شما متوجه توده جدید یا تغییر در یک توده شدید باید با پزشک خود مشورت نمایید . پزشک احتمالاً شما را به کلینیک تخصصی پستان ارجاع می دهد که در آنجا سونوگرافی یا ماموگرافی انجام شود . ممکن است پزشک در مطب یک نمونه بافتی از توده بردارد که این نمونه از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی می شود . بسیاری از توده های غیر سرطانی پستان نیاز به درمان ندارند . توده های پستانی گسترده پس از یائسگی کوچک می شوند ، اما این وضعیت ممکن است در صورت درمان جایگزینی هورمونی ادامه یابد . در هر حال کیستهای پستان معمولاً نیاز به تخلیه دارند . تکنیکهای غربال سازی و درمانهای مدرن و پیشرفته موجب شده است که سرطان پستان بسیار زود تشخیص داده شود و درمان موفقیت آمیز باشد . در صورت وجود یک تومور پستان ، درمان بعدی و بیشتری برنامه ریزی خواهد شد .

 


موضوعات مرتبط: توده های پستان

تاريخ : چهارشنبه ۵ مهر۱۳۸۵ | 18:3 | نویسنده : فاطمه |
 

 

 

نقش پستانها

پستانها در تحریک جنسی نقش دارند ، اما عملکرد اصلی آنها تولید شیر و تغذیه به نوزاد تازه متولد است . تغییرات هورمونی در اواخر حاملگی موجب تحریک تولید شیر در غددی که لوبول  Lobules ) ) نامیده می شوند ، می گردد و این شیر تولید شده به مجراهایی هدایت می شوند که این مجاری در یک نقطه به هم نزدیک شده و سپس روی سطح نوک پستان باز می شوند . باقیمانده پستان غالباً از چربی است و به همراه مقدار کمی از بافتهای پیوندی می باشد که به نگهداری پستان کمک می نمایند . تنوع در اندازه و شکل پستان بوسیله عوامل ژنتیکی ، حجم چربی و حالت عضلانی معین می گردد .

 

بیماریهای پستان

پستان شامل بافت چربی ، لبولها و مجاری شیر می باشد . وظیفه بافت چربی شکل دادن و تغییر اندازه پستانها می باشد . لبولها کارشان ترشح شیر پس از زایمان است و مجاری شیر کارشان انتقال شیر از لبولها به نوک پستان جهت تغذیه نوزاد می باشد . نوک پستانها به لمس بسیار حساس می باشند و نقش تحریک جنسی را ایفا می نمایند . بیشتر بیماریهای پستان جدی و شدید نمی باشند ، هر چند سرطان پستان شیوع بیشتری در جوامع پیشرفته یافته است .

در طول زندگی اندازه و شکل پستانها تغییر می یابد و این تغییر به دلیل پاسخ به سطوح مختلف هورمونهای جنسی زنانه می باشد . پستانها معمولاً در طی بلوغ ، قبل از پریود و در طی حاملگی و شیردهی بزرگ می شوند . این بزرگی می تواند موجب درد پستان و ایجاد توده ژنرالیزه شود .

طی مطالب بعدی در مورد علل توده های طبیعی و غیر طبیعی پستان به بررسی می پردازیم . اغلب خانمها توده پستان را به سرطان پستان  مربوط می سازند ، در صورتیکه اغلب توده ها ، غیر سرطانی می باشند . دو عامل شایع توده های غیر سرطانی در پستان ، فیبرآدنوما Fibroadenomas و کیستهای پستان هستند که در مبحث بعدی در مورد درد پستان بحث می شود . در انتها ، سرطان پستان مورد بحث و بررسی می گردد . از آنجاییکه تشخیص زودرس این بیماری به طور قابل توجهی شانس زندگی طولانی را بهبود بخشیده است ، این سری از مباحث شامل اطلاعاتی درباره غربال سازی سرطان پستان می باشد و اینکه چگونه پستانها معاینه شوند تا ناهنجاریها و مشکلات آنها بزودی مشخص شوند .

 


موضوعات مرتبط: نقش و بیماریهای پستان

تاريخ : یکشنبه ۱۹ شهریور۱۳۸۵ | 16:0 | نویسنده : فاطمه |

بلــوغ

 

بلوغ دوره ای است که صفات جنسی قابل مشاهده ( صفات ثانویه جنسی ) گسترش یافته و بروز می نماید و اعضاء جنسی رشد نموده و کامل می شوند . در دختران بلوغ معمولاً بین سنین 14- 10 شروع می شود و حدو 4 – 3 سال طول می کشد .بلوغ در افراد سیاه پوست می تواند 2 سال زودتر اتفاق افتد و در دختران بلوغ حدود 2- 1 سال زودتر از پسران آغاز می شود .

رشد جسمانی

در طی بلوغ ، پستانها شروع به رشد نموده ، موهای ناحیه شرمگاهی می روید و افزایش شدیدی در رشد قد وجود دارد . همچنین استخوانهای لگن پهن شده و مو در ناحیه زیر بغل می روید و قاعدگی آغاز می گردد .

هورمونهای زنانه

تخمدانها عمل تولید هورمونهای زنانه بنام استروژن و پرژسترون را بعهده دارند . اما ترشح این هورمونها تحت کنترل هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و هورمون لوتئین ( LH ) می باشد که در غده صنوبری تولید می شوند . غده صنوبری ساختمان کوچکی است که درست زیر مغز قرار دارد . هورمونهای جنسی ، رشد جنسی در دوران بلوغ ، دوره قاعدگی و باروری را کنترل می نماید . استروژن نیز توزیع و پخش چربی را ه عهده دارد که نتیجه آن یک اندام گرد زنانه می باشد . تغییرات در سطوح هورمون در طی سیکل قاعدگی و در یائسگی باعث تأثیر بر خلق و رفتار می شود .

 

دستـگاه تـولیـد مثـل زنـانـه

 

اعضاء ذاخلی دستگاه تولید مثل زن در یک سوم تحتانی شکم قرار گرفته است . تخمدانها عمل ذخیره و آزاد سازی تخمکها را عهده دارند که پس از آزاد سازی ، تخمک از درون لوله رحم عبور نموده و به رحم می رسد . واژن ، رحم را به قسمت خارجی دستگاه تناسلی متصل می نماید . اعضاء خارجی قابل مشاهده ، مجموعاً به عنوان وولو شناخته می شوند و شامل ملیتوریس Clitoris می باشد که ناحیه حساس جنسی است و توسط چینهای پوستی بنــام لبــی ها Labia   احاطه می گردد . لبــی ها عمل حفاظت ورودی های واژن و مجرای ادرار را به عهده دارند . درست در داخل مدخل واژن دو غده بارتولین قرار گرفته است که مایعی ترشح می نماید که این مایع باعث لیز شدن ناحیه تناسلی در طی عمل مقاربت جنسی می گردد .

 

تخمدان : یک جفت تخمدان ، تخمکها را ذخیره نموده و همچنین هورمونهای جنسی زنانه را ترشح می نماید که این هورمونها بر سیکل قاعدگی تأثیر می گذارد .

لوله فالوب : دو لوله ، سلول تخم را به رحم انتقال می دهند . انتهای آن نزدیک به تخمدان می اشد ، اما ا تخمدان تماس ندارد .

رحم : دیوارۀ عضلانی رحم ، می تواند در هنگام رشد جنین کش آمده تا جنین در ان جای بگیرد .

سرویکس یا گردن رحم : گردن رحم ، سرویکس نامیده می شود . گردن رحم به درون واژن پیش آمده است و سوراخ مرکزی آن در طی زایمان گشــاد می شود .

مثانه : غضروف پوبیک ( شرمگاهی ) مجرای ادرار

واژن : راهرو محل عبور رحم مــی باشــد کـــه دیواره های عضلانی ضخیمی دارد و حین مقاربت و زایمان کش آمده  وسعت پیدا می کند .

کلیتوریـــــس : کلیتوریـــس حساس وده و در طی تحریک جنسی بزرگ می گردد .

وولو : لی از بروز آسی به بافت حساس کلیتوریس جلوگیری می نماید و از مدخل واژن و مجرای ادرار محافظت می نماید .


موضوعات مرتبط: بلوغ و دستگاه تولید مثل

تاريخ : دوشنبه ۶ شهریور۱۳۸۵ | 13:30 | نویسنده : فاطمه |

 

رفتم مرا ببخش و مگو او وفا نداشت

راهي به جز گريز برايم نمانده بـــود

اين عشق آتشين پر از درد و بي اميد

در وادي گناه و جنونم کشانده بـــــود

............

رفتم که داغ بوسه پر حسرت تو را

با آبهاي ديـــــــده ز لب شستشو دهم

رفتم که نا تمام بمانـــم در اين سرود

رفتم که با نگفتــــه به خود آبرو دهم

............

رفتم مگو مگو که چرا رفت، ننگ بود

عشق من و نياز تو و سوز و ساز مــا

از پرده خموشي وظلمت چو نور صبح

بيرون فتـــــاده بود به يک باره راز ما

............

رفتم که گم شوم چو يکي قطره اشک گرم

در لابـــــــــــــــلاي دامن شبــرنگ زندگي

رفتـــم که در سيــــاهي يک گور بي نشان

فارغ شوم ز کشمکش و جنگ زنـــــدگي

...........

من از دو چشم روشن و گريان گريختم

از خنـــده هاي وحشي طوفان گريختـــــم

از بستـــــر وصال به آغوش ســرد هجر

آزرده از ملامت وجــــــدان گريختــــــم

...........

اي سينه در حرارت سوزان خود بسوز

ديگر سراغ شعله آتش ز من مگيــــــــر

ميخواستم که شعله شوم سرکشي کنــــم

مرغي شدم به کنج قفس خسته و اسيــــر

...........

روحي مشوشم که شبي بي خبر ز خويش

در دامن سکوت به تلـــــخي گريستــــــــم

نالان ز کـــرده ها و پشيمان ز گفتــــه ها

ديـــــدم که لايق تـــــــو و عشق تــو نيستم

 

                                                                 

 

آناتـــومی و فیزیولوژی

نقش اصلی دستگاه تولید مثل زنانـه به عهده تخمدانـــها است که عمل تولیــد سلولهای جنسی بنـــام اوا یا تخمک را انجام میدهند و این تخمک ها حاوی مـاده وراثت می باشند . هنگامیکه یک تخمک با سلول جنسی مـرد بنـام اســـپرم ترکیب می شود ، توانایی تکثیر و رشد دارد که به فتوس یا جنین تبدیل می شودد . تخمدانها همچنین هورمونهی جنسی ترشح می نمایند که این هورمونها کنترل رشد جنسی و سیکل قاعدگی را به عهده دارند . پستانها در تحریک جنسی نقش دارند و پس از تولد ، عمل تولید شیر را انجام می دهند .

« تخمدانها در فولیکولهای حاوی مایع که در تخمدانها قرار داده و رسیده و کامل می شوند . »

تنها قسمتهای قابل مشاهده در دستگاه تناسلی زنانه متشکل از بافتهایی است که وولو (vulva) نامیده می شوند . لبها ، چینهای پوستی هستند که مدخل واژن را حفاظت می نمایند . لبها حاوی سلولهایی می باشند که مایع اسیدی ضعیفی تولید می نمایند  که از عفونت جلوگیری می کند . واژن از قسمت خارجی بدن به طرف رحم کشیده شــده است . رحم عضوی است که دیوارۀ ضخیمی دارد و جنین در آن رشد می نماید . دو لوله رحم از رحم به سمت دو تخمدان کشیده شده و تخمدان محلی است که تخمکها در آنجا ذخیره می شوند .

 

بــارداری در زنــان

 

دختران تازه متولد حدود 150000 تخمک نارس ذخیره شده دارند که قبل از تولد در تخمدانهای آنها جای گرفته است . تخمکها در تخمدانها ذخیره می شوند و تا هنگام افزایش سطوح هورمونهای جنسی زنانه در سنین بلوغ که موجب شروع سیکل قاعدگی می شوند ، شروع به رشد و تکامل می نمایند . هر ماه یک تخمک به مدت 14 روز در فولیکول خودش رشد نموده و رسیده می شود و از تخمدان به سمت لوله های رحم آزاد می گردد که این پدیده تخمک گذاری نامیده می شود . تخمک به مدت 24 ساعت پس از تخمک گذاری زنده می ماند و فقط توسط یک اسپرم در طول این مدت بارور می گردد و عمل لقاح صورت می گیرد . حدود 6-5 روز طول می کشد تا تخمک بارور شده یا نشده در طول لوله به سمت رحم عبور ننماید . در صورتیکه باروری و لقاح انجام شده باشد ، سلول تخم سرانجام در لایه داخلی رحم کاشته می شود که این لایۀ داخلی پس از تخمک گذاری ضخیم تر و بزرگتـــر شده و آماده برای کاشت تخم می باشد . سپس سلول تخم رشد نموده و به آمبریو یا رویـان ( جنین ) تبدیـــل می شود . اگر لقاح صورت نگرفته باشد ، تخمک همراه با مخاط رحم از واژن خارج می گردد . این از دست دادن خون را قاعدگی گویند . این چرخه که شامل رسیدن تخمک ، تخمک گذاری و خونریزی قاعدگی است در طول حدود 28 روز از یک دوره تولید مثل زنانه اتفاق می افتد . در دوران یائسگی یا منوپوز که معمولاً بین ســــنین 55 – 45 رخ می دهد ، رشــــد تخمکها متوقف گردیده و توسط تخمدانها آزاد نمی شــــود . در این دوره قاعدگی متوقف می گردد و فاز تولیــد مثل در زندگی زن به اتمام می رسد .


موضوعات مرتبط: آناتومی و فیزیولوژی

تاريخ : پنجشنبه ۲۶ مرداد۱۳۸۵ | 22:53 | نویسنده : فاطمه |

 

شکوه ها دارم ز کار خویشتن

با دل نابردبار خویشتن

با چنین آشفتگی تنها منم

یادگار روزگار خویشتن

همچو شمعم آتشی بر جان فروز

تا بسوزم بر مزار خویشتن

بار هستی عاقبت پشتم شکست

خرد گشتم زیر بار خویشتن

دل به یار بی وفای خویشتن

دادم و دیدم سزای خویشتن

زخم فرهاد و من از یک تیشه بود

او به سر زد من به پای خوشتن

آشنایی دیدم از هم ریخته

یادم آمد از سرای خویشتن

زد به تیغم ، بوسه بر دستش زدم

خود گرفتم خونبهای خویشتن

 

                                                            

 

سرطان ولو و واژن Cancer of the vulva and vagina

 

رشد سلولوهای سرطانی در ولو و واژن را سرطان ولو و واژن گویند .

 

سن : بیشتر در بالای 60 سالگی شایع است .

نحوۀ زندگی : ارتباط جنسی بدون لوازم حفاظتی در سنین پایین و نیز با افراد مختلف و سیگار از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

سرطان ولو و وازن نادر است و معمولاً خانمهای بالای 60 سال را مبتلا می نماید . تعداد آن حدود یک بیستم سرطانهای دستگاه تولید مثل می باشد . هر چند این سرطانها با همدیگر ایجاد نمی شوند ، اما هر دو نوع آن ممکن است با نوع خاصی از پاپیلوماویروس انسانی (HPV) مرتبط باشند که این ویروس از طریق جنسی سرایت می نماید . سیگار نیز ممکن است عامل خطری برای ایجاد این سرطان باشد . در صورت عدم درمان ، این سرطانها ممکن است به غده های لنفازی لگنی و سایر قسمتهای بدن انتشار یابند .سرطان ولو ممکن است موجب خارش در ناحیه ولو گردد ، اما اغلب اولین علامت این توده سفت یا زخم در ولو می باشد . در صورتیکه زخم درمان نشود ممکن است موجب ترشح خون آلود شدیدی شود . سرطان واژن اغلب تا هنگامیکه تومور به مرحله پیشرفته برسد علامتی ندارد ، هر چند که خونریزی و درد ممکن است پس از مقاربت وجود داشته باشد . اگر در فردی هر یک از این علائم بروز نمود ، باید سریعاً با پزشک مشورت نماید .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک احتمالاً با توجه به علائم ، سرطان ولو و واژن را تشخیص می دهد . یک نمونه بافتی نیز ممکن است از نواحی مبتلا جهت آزمایش برداشته شود و از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی گردد . سرطان ولو معمولاً با روش جراحی و برداشتن نواحی مبتلا درمان می شود . در صورت گسترش سرطان ، غده های لنفازی مجاور نیز برداشته می شود و مورد بررسی قرار میگیرند و در این صورت درمان تکمیلی ضرورت می یابد . سرطان واژن معمولاً با رادیوتراپی درمان می شود . در هر حال ممکن است نیاز به برداشتن قسمتهایی از واژن و غده های لنفازی مجاور باشد .

پیش آگهی هر دو نوع سرطان بستگی به انتشار و متاستاز آنها دارد . در صورت تشخیص و درمان به موقع اغلب بهبودی کامل خواهد بود .


موضوعات مرتبط: سرطان ولو و واژن

تاريخ : چهارشنبه ۱۱ مرداد۱۳۸۵ | 13:32 | نویسنده : فاطمه |

 

پروانه را شکایتی از جور شمع نیست

عمری است در هوای تو میسوزم و خوشم

هر شب چو ماهتاب به بالین من بتاب

ای آفتاب دلکش و ماه پریوشم

گر زیر پیرهن شده پنهان کنم تو را

سحر پری دمیده به پیراهن کشم

لب بر لبم بنه بنوازش دمی چو نی

تا بشنوی نوای غزلهای دلکشم

ساز صبا به ناله شبی گفت شهریار

این کار توست همه جور تو میکشم

 

                                                              

 

بارتولینیت  Bartholinitis

 

عفونت یک یا هر دو غدۀ بارتولن موجود در ولو یا مجاری آنها را بارتولینیت گویند .

 

سن : بیشتر پس از بلوغ شایع است .

نحوۀ زندگی : فقر بهداشت و ارتباط جنسی بدون استفاده از لوازم حفاظتی ( کاندوم ) با افراد مختلف از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

غدد بارتولن دو غده به اندازه نخود هستند که مجرای آنها به داخل ولو باز می شوند . این غدد مایعی تولید می کنند که نواحی تناسلی را به هنگام مقاربت لیز می نماید . در بارتولینیت یک یا هر دو این غدد و یا مجاری آنها عفونی می شوند . در بعضی موارد ، این بیماری در اثر باکتریهایی که از سطح مدفوع وارد این غدد می شوند ایجاد می شود و این در نتیجه عدم رعایت نظافت و فقر بهداشتی است . این حالت موجب ایجاد تورم در بافتهای اطراف شده و ممکن است موجب ایجاد آبسه گردد . یک یا هر دو مجرا ممکن است مسدود گردیده و موجب تورم بدون دردی بنام کیست بارتولن گردد .

جهت درمان بارتولینیت پزشک آنتی بیوتیک تجویز می نماید و بیماری در عرض چند روز باید بهبود یابد . مسکن نیز ممکن است جهت تسکین درد تجویز شود . آبسه تحت بی حسی موضعی تخلیه می گردد. کیست بارتولن معمولاً برداشته نمی شود ، مگر اینکه بزرگ شده یا موجب ناراحتی گردد . بارتولینیت ممکن است عود نماید .

 

 


موضوعات مرتبط: بارتولینیت

تاريخ : چهارشنبه ۴ مرداد۱۳۸۵ | 14:38 | نویسنده : فاطمه |

 

عفونت باکتریال واژن Bacterial Vaginosis

 

عفونت باکتریال واژن که گاهی موجب ترشح غیر طبیعی می شود را عفونت باکتریال واژن گویند .

 

سن : خانمهایی که فعالیت جنسی دارند را در هر سنی مبتلا می سازد .

نحوۀ زندگی : تماس جنسی بدون استفاده از وسایل حفاظتی با افراد مختلف از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

عفونت باکتریال واژن در اثر رشد زیاد بعضی از باکتریهایی است که بطور طبیعی در واژن زندگی میکنند به خصوص گاردنرلا واژینالیس ( Gadnerella vaginalis ) و مایکوپلاسما هومینیس ( Mycoplasma hominis ) . در نتیجۀ این امر ، تعادل طبیعی ارگانیسم های واژن تغییر می یابد . علت این امر ناشناخته است ، اما این حالت بیشتر در خانمهایی که از لحاظ جنسی فعال می باشند شایع است و اغلب با عفونتهای مسری جنسی همراه می باشد . اما همیشه اینطور نیست . عفونتهای واژن می توانند در اثر رشد شدید قارچ کاندیدا و تک سلولی تریکوموناس واژینالیس باشند . عفونتهای باکتری واژن اغلب علائمی ایجاد نمی نمایند . در هر حال بعضی خانمها ممکن است ترشح واژنی سفید متمایل به خاکستری با بوی شبیه کپک یا ماهی و خارش واژن و ولو داشته باشند . به ندرت این بیماری منجر به بیماری التهابی لگن می شود . در بیماری التهابی لگن بعضی از اعضاء تولید مثل دچار التهاب می گردند .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک ممکن است قادر به تشخیص این بیماری با توجه با علائم آن باشد . سوآبی از هر نوع ترشح ممکن است برداشته شود و مورد آزمایش قرار بگیرد و در این صورت بیماری تائید می گردد. عفونت واژن معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود و از آنتی بیوتیک های خوراکی یا از شیافهای داخل واژن می توان استفاده نمود . همسر فرد مبتلا باید از نظر عفونت بررسی و در صورت نیاز درمان شود . عفونت واژن معمولاً پس از شروع دو روز درمان کاملاً از بین می رود ، اما ممکن است عود مجدد داشته باشد .

 

                                                        

میلاد با سعادت دخت نبی اکرم بر تمامی دوستداران اهل بیت و خوانندگان گل سرخ مبارک باد

                                                       

 

 

من به غير از تــــو نخواهم ، چه بدانی ، چه ندانی

از درت روی نتــــــــابم ، چه بخوانی ، چه برانی

دل من ميل تـــــــو دارد ، چه بجوئی چه نجوئی

ديده ام جـای تــــو باشد ، چه بـمانی ، چه نـمانی

مـن کـه بيمار تـــــو هستم ، چه بپرسی چه نپرسی

جان به راه تـــــــو سپارم ، چه بدانی ، چه ندانی

ميتوانی به همه عـمر ، دلم را بفريبی

ور بکوشی ز دل من بگريزی ، نتوانی

دل من سوی تــــــو آيد ، بزنی يا بپذيری

بوســــه ات جان بفزايـد ، بدهی يـا بستانی

جانی از بهر تـو دارم ، چه بخواهی چه نخواهی

شعرم آهنگ تــو دارد ، چه بخوانی چه نخوانی

 


موضوعات مرتبط: عفونت باکتریال واژن

تاريخ : یکشنبه ۲۵ تیر۱۳۸۵ | 10:4 | نویسنده : فاطمه |

 

برفک واژنVaginal thrush  

 

التهاب واژن که به علت عفونت قارچی کاندیدا ایجاد شده باشد را برفک واژن گویند .

 

سن : بیشترین شیوع در سنین باروری خانمهاست .

نحوۀ زندگی : استرس می تواند عامل شروع این بیماری باشد .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

برفک واژن بسیاری از خانمها را در بعضی دوران زندگی بزرگسالیشان مبتلا می سازد . شایعترین زمان، سالهای باروری می باشد و می تواند مرتباً عود نماید . این حالت زمانی بروز می نماید که یک قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس ، که بطور طبیعی می تواند در واژن وجود داشته باشد ، بیشتر از حد معمول رشد نماید . برفک واژن خطرناک و جدی نیست . اما می تواند ایجاد خارش نامطبوعی در ولو و واژن نماید و موجب ترشح شود . عفونت کاندیدا ممکن است در نواحی مثل دهان نیز بروز نماید .

 

علل بیماری

 

قارچ کاندیدا در واژن یک پنجم خانمها یافت می شود و بطور معمول موجب بیماری نمی شود . رشد این قارچ توسط سیستم ایمنی و باکتریهای بی ضرری که بطور طبیعی در واژن زندگی می کنند محدود و سرکوب می شود . در صورت تخریب و از بین رفتن این باکتریها توسط آنتی بیوتیکها یا اسپرم کش ها ، قارچها می توانند چند برابر شده و منجر به ایجاد علائم می شوند . با کتریهای بی آزار در واژن ممکن است به علت تغییرات هورمونی زنانه تخریب شوند و از بین بروند . این تغییرات ممکن است در دوران حاملگی یا قبل از پریود رخ دهد و یا ممکن است ناشی از داروهایی که بر سطوح هورمونهای زنانه تاثیر می گذارند نظیر قرصهای ضد بارداری باشند . برفک واژن ممکن است در اثر مقاربت با شخصی  که عفونت کاندیدا داشته است ، بروز نماید .

خانمهایی که دیابت دارند بیشتر مستعد برفک واژن می باشند . گاهی استرس می تواند عامل شروع این وضعیت باشد .

 

علائم بیماری

 

علائم معمولاً به تدریج در طی روزها گسترش یافته و عبارتند از :

 • حساسیت شدید و خارش ولو و واژن
 • ترشحات غلیظ و سفید واژن که شبیه پنیر می باشند .

در صورت عدم درمان ، این التهاب میتواند منجر به قرمزی و سرانجام ترک پوست ظریف و حساس ولو شود .

 

اقدامات فردی

 

اگر فرد به علت ابتلای قبلی به داشتن علائم ناشی از برفک مطمئن می باشد ، می تواند با داروهای بی شماری خود را درمان نماید ، داروهای ضد قارچ به آسانی در دسترس می باشند و شامل شیاف ها و کرمها و یا قرصها می باشند . توصیه می شود که چند روزی تا بهبود و از بین رفتن علائم از مقاربت جنسی جلوگیری شود . همسر فرد مبتلا نیز باید به منظور جلوگیری از عود مجدد درمان شود . اگر فرد مبتلا به طور مرتب دچار برفک می شود ، اقدامات ساده ای می تواند در جلوگیری از این حالت موثر باشد . در صورتیکه فرد در مورد علت علائم خود مطمئن نباشد  یا درمانهای بی شمار تدارک دیده کمک ننماید ، باید فرد با پزشک خود مشورت نماید .

 

اقدامات پزشکی

 

پزشک با توجه به ترشحات واژن ، برفک واژن را تشخیص می دهد . او معاینه لگن انجام خواهد داد و ممکن است سوآبی از واژن برای آزمایشات بردارد . در صورت تشخیص برفک واژن ، پزشک اقدامات خودیاری را توصیه می نماید یا داروی ضد قارچ قوی تری تجویز می نماید . هر چند درمان برفک واژن موفقیت آمیز است ، این حالت مستعد عود مجدد است .

 

 

پیشگیری از برفک واژن

در صورتیکه شما غالباً دچار برفک واژن هستید اقدامات خود یاری زیر به جلوگیری از عفونتهای بعدی کمک می نماید .

 • ناحیه واژن را فقط با آب بشویید . سعی کنید از شستشوی اضافی ، صابونهای عطری ، دئودرانت واژن یا دوش واژینال بپرهیزید .
 • از مصرف کرمهای اسپرم کش ، لیز کننده ها و کاندومهای لاتکس در صورت وجود حساسیت خودداری کنید .
 • از استفاده مجدد نوار بهداشتی و تامپیون خودداری کنید تامپیون را مکرراً عوض نمایید و در صورت امکان به جای تامپیون از نوار بهداشتی استفاده نمایید .
 • نواحی خارجی واژن را تمیز ، خشک و سرد نگه دارید . در صورت امکان لباس زیر کتانی و گشاد استفاده نمایید .
 • در صورتیکه به نظر می رسد برفک با استرس شروع می شود از موقعیتهای پر استرس در هر موقعی بپرهیزید .
 

موضوعات مرتبط: برفک واژن

تاريخ : دوشنبه ۱۲ تیر۱۳۸۵ | 14:48 | نویسنده : فاطمه |

 

اگه چشمات مشكي يا عسلي دوست دارم

اگه موي تو كوتاست يا كه بلند دوست دارم

اگه چون دوستم داري ميخواي اذيتم كني

هر چقدر مي خواي اذيتم بكن دوست دارم

وقتي با برق چشات چشماموادب ميكني

دو تا چشم من مي خوان بهت بگن دوست دارم

وقتي كه دستم ومي گيري ونازش ميكني

تو دلم داد ميزنم هزاردفعه دوست دارم

وقتي كه نگام به نيمرخت عمود اين لبام

دوتاشون ميخوان درگوشت بگن دوست دارم

اگه آرزوي ناز، دوستم داري فقط يه بار

درگوشم حالا نه بعدا"بگو دوست دارمتاريخ : چهارشنبه ۷ تیر۱۳۸۵ | 10:22 | نویسنده : فاطمه |

 

وولوو واژینیتVulvovaginitis

 

التهاب وولو واژن را وولوو واژینیت گویند که موجب خارش و درد می شود.

 

سن و نحوۀ زندگی : عوامل خطر بستگی به علل دارند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

وولوو واژینیت بیماری بسیار شایعی است که اغلب خانمها در طول زندگیشان به آن مبتلا می شوند . ممکن است درد به هنگام مقاربت وجود داشته باشد و نیز ترشح واژن نیز وجود داشته باشد . این حالت کودکان را نیز مبتلا می نماید .

 

علل بیماری

بیشترین علت التهاب ولو و واژن عفونتها می باشند . همچنین قارچهایی مثل کاندیدا آلبیکنس Candida Albicans  که موجب برفک واژن می شود یا به علت انگل تک سلولی بنام تریکوموناس واژینالیس Trichomnas vaginalis ایجاد می شود . تریکوموناس واژینالیس از طریق جنسی سرایت می یابد و یک عفونت تریکومونایی است . خانمهایی که دچار مرض قند می باشند در معرض ابتلا به عفونتهای قارچی ولو و واژن می باشند .

افزایش با کتریهای بی ضرری که بطور طبیعی زندگی می کنند ، ممکن است منجر به التهاب ولو و واژن گردند .

در بعضی موارد این حالت ممکن است به علت حساسیت به محصولات شستشوی عطری ، دترجنتها ( ضد عفونی کننده ) ، دئودرانتها یا کرمهای ضد حاملگی باشد . به دنبال یائسگی ، این بیماری ممکن است در بافت واژنی که متعاقب یائسگی ، نازکتر ، خشکتر و بیشتر مستعد حساسیت می باشد ، ایجاد شود . این تغییرات در بافت واژن هنگامیکه سطوح هورمون استروژن کاهش می یابد ایجاد می شود . در موارد نادر ، التهاب ولو و واژن ممکن است در تغییرات سرطانی در سلولهای پوشاننده سطح ولو و واژن باشد .

در کودکان ، علت این بیماری نامشخص است . در بعضی موارد ، جسم خارجی در واژن یا در موارد نادر سوء استفاده جنسی می تواند عامل این بیماری باشد .

 

اقدامات درمانی

 پزشک یک سوآب از نواحی ملتهب برخواهد داشت . این امر به منظور جستجوی عفونت و شناسایی ارگانیسم موجب این بیماری است . در صورتیکه فرد دچار عفونت قارچی مکرر در ناحیه ولو و واژن شود ، ادرار از نظر قند و وجود آزمایش می شود . اگر مشکوک به تغییرات سرطانی بودیم یک نمونه از بافت برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلولهای غیر طبیعی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت . درمان این بیماری بستگی به عامل التهابی دارد . در صورتیکه فرد دچار التهاب واژن ناشی از باکتری باشد ، آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد . در صورت نیاز همسر فرد باید مورد درمان قرار گیرد تا از عود مجدد جلوگیری شود . درمان جایگزینی هورمونی یا کرمهای موضعی حاوی استروژن می تواند به بهبود التهاب ناشی از کاهش استروژن به دنبال یائسگی کمک نماید . در صورتیکه التهاب به علت محصولات شستشوی خاص ، دئرجنتها ، دئودرانتها یا کرمهای ضد حاملگی ایجاد شده باشد ، باید محصول عوض شده و از سایر محصولات استفاده شود . پزشک توصیه خواهد نمود تا هنگام بهبود علائم از مقاربت جنسی خودداری شود . اغلب مبتلایان پس از درمان بهبود کامل می یابند . اما ممکن است عود مجدد وجود داشته باشد .

 


موضوعات مرتبط: وولوو واژینت

تاريخ : چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۸۵ | 9:32 | نویسنده : فاطمه |

 

سرطان سرویکس Cancer Of Cervix  

رشد سرطانی در انتهای تحتانی سرویکس را سرطان سرویکس گویند .

 

سن : بیشترین شیوع بین 65- 45 سالگی است .

نحوۀ زندگی : تماس جنسی در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم ، تعدد افراد در ارتباطات جنسی بدون استفاده از کاندوم و سیگار از عوامل خطر می باشند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

سرطان سرویکس یکی از شایعترین سرطانها است که خانمها به آن مبتلا می شوند . در بریتانیا سالانه بیش از 4000 مورد جدید گزارش می شود . به هر حال این سرطان یکی از انواع سرطانی است که می توان با غربال سازی عادی از آن جلوگیری نمود . سرطان سرویکس معمولاً به کندی رشد می نمایند . در مرحله قبل از سرطانی شدن ، سلولهای سرویکس به تدریج از شکل خفیف غیر طبیعی به شکل شدید غیر طبیعی بودن تغییر می یابند که به این حالت دیسپلازی گویند . این تغییرات توسط آزمایش اسمیر سرویکس می تواند مشخص گردد و امکان درمان را قبل از سرطانی شدن به فرد می دهد .

 

علل بیماری

علت سرطان سرویکس نامشخص است ، اما گواهی دال بر این فرضیه وجود دارد که تغییرات سلولی در سرویکس با بعضی انواع پاپیلوما و ویروس انسانی ( HPV ) مرتبط می باشد . این ویروس در اثر مقاربت بدون استفاده از پوشش کاندوم منتقل می شود و خطر ابتلا به سرطان سرویکس افزایش می یابد و این در صورتی است که فرد مقاربت در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم داشته باشد یا با افراد مختلف بدون پوشش کاندوم مقاربت نماید . سیگار نیز عامل خطری برای ابتلا به سرطان سرویکس است . خانمهایی که ایمنی آنها کاهش یافته یا داروهای ایمونوساپرسانت ( تضعیف کننده ایمنی ) Immunosuppressant استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به این سرطان می باشند .

 

علائم بیماری

سرطان سرویکس همیشه ایجاد علائم نمی نماید . به هر حال در بعضی خانمها ممکن است خونریزی غیر طبیعی واژینال ، به خصوص پس از مقاربت جنسی وجود داشته باشد . از آنجائیکه سرطان پیشرونده است ، علائم بعدی عبارتند از :

 

 • ترشحات آبکی ، خون آلود شدید و بد بو از واژن
 • درد لگن
 • درد به هنگام مقاربت

 

در صورت عدم درمان ، سرطان سرویکس ممکن است به رحم منتشر شده و سپس غدد لنفازی لگن را مبتلا سازند . سرانجام سرطان ممکن است به بخشهای دیگر بدن نظیر کبد و ریه دست اندازی نماید .

 

تشخیص بیماری

در صورتیکه پزشک مشکوک به وجود سرطان سرویکس در فردی گردد ، آزمایش اسمیر انجام خواهد داد . اگر این آزمایش وجود سلولهای غیر طبیعی را نشان داد ، پزشک کلپوسکوپی انجام خواهد داد که در این اقدام سرویکس از طریق دوربینی که قدرت بزرگنمایی دارد بررسی شده و نواحی غیر طبیعی کنترل می گردند . نمونه ای از بافت سرویکس در طی این اقدام برداشته شده و جهت آزمایشات میکروسکوپی برای یافتن سلول سرطانی فرستاده می شود . در صورت تشخیص سرطان سرویکس ، آژمایشات تکمیلی جهت بررسی وجود متاستاز به سایر قسمتها انجام می شوند . این آزمایشات شامل رادیو گرافی قفسه سینه یا MRI از قفسه سینه جهت بررسی ریه ها و آزمایشات خون و CTاسکن شکم جهت ارزیابی عملکرد کبد خواهد بود .

 

درمان بیماری

درمان بیماری به مرحله بیماری و پیشامدهای خاص آن بستگی دارد . در صورتیکه سرطان محدود به سرویکس باشد و فرد قصد بچه دار شدن داشته باشد ، ممکن است فقط نواحی مبتلا برداشته شوند . اما اغلب در طی یک عمل هیسترکتومی ، سرویکس و رحم برداشته خواهند شد . در صورتیکه گسترش بیماری به رحم ، ممکن است برداشتن رحم به همراه لوله های رحم ، تخمدانها ، قسمت فوقانی واژن و غده های لنفازی نزدیک به آن قسمت ضرورت داشته باشد . در صورتی که خانمی در سنین قبل از یائسگی باشد ممکن است تخمدانها برداشته نشوند . زیرا تخمدانها عمل تولید هورمونهای جنسی را به عهده دارند و برداشتن آنها موجب یائسگی زود رس می گردد . در صورتیکه سرطان به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته باشد ، رادیو تراپی و گاهی شیمی درمانی نیاز است .

 

پیش آگهی

در صورتیکه سرطان سرویکس تشخیص داده شده و سریعاً درمان شود ، اغلب تمامی خانمها بطور کامل بهود می یابند . به هر حال اگر بیماری به قسمت پشت سرویکس گسترش یافته باشد ، مرگ و میر دو پنجم می باشد.

آزمایش اسمیر روتین و درمان زود رس سلولهای غیر طبیعی سرویکس به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش سرطان سرویکس را در دنیا کاهش داده است .

علاوه بر انجام آزمایشات اسمیر بطور عادی ، بایستی سعی نمود خطر ابتلا به این سرطان را بوسیله نکشیدن سیگار و استفاده از روشهای ضد بارداری باریرbarrier   ( مثل کاندوم ) کاهش داد .

 


موضوعات مرتبط: سرطان سرویکس

تاريخ : سه شنبه ۱۶ خرداد۱۳۸۵ | 10:7 | نویسنده : فاطمه |

 

به روي گونه تابيدي و رفتي                         مرا با عشق سنجيدي و رفتي

تمام هستي ام نيلوفري بود                        تو هستي مرا چيدي و رفتي

كنار انتظارت تا سحر گاه                            شبي همپاي پيچك ها نشستم

تو از راه آمدي با ناز و آن وقت                       تمناي مرا ديدي و رفتي

شبي از عشق تو با پونه گفتم                     دل او هم براي قصه ام سوخت

غم انگيزست توشيداييم را                          به چشم خويش فهميدي و رفتي

چه بايد كرد اين هم سرنوشتي ست             ولي دل رابه چشمت هديه كردم

سر راهت كه مي رفتي تو آن را                    به يك پروانه بخشيدي و رفتي

صدايت كردم از ژرفاي يك ياس                      به لحن آب نمناك باران

نمي دانم شنيدي برنگشتي                         و يا اين بار نشنيدي و رفتي

نسيم از جاده هاي دور آمد                          نگاهش كردم و چيزي به من نگفت

تو هم در انتظار يك بهانه                             از اين رفتار رنجيدي و رفتي

عجب درياي غمناكي ست اين عشق             ببين با سرنوشت من چها كرد

تو هم اين رنجش خاكستري را                      ميان ياد پيچيدي و رفتي

تمام غصه هايم مثل باران                            فضاي خاطرم را شستشو داد

و تو به احترام اين تلاطم                              فقط يك لحظه باريدي و رفتي

دلم پرسيد از پروانه يك شب                         چرا عاشق شدي درد عجيبي ست

و يادم هست تو يك بار اين را                        ز يك ديوانه پرسيدي و رفتي

تو را به جان گل سوگند دادم                        فقط يك شب نيازم را ببيني

ولي در پاسخ اين خواهش من                      تو مثل غنچه خنديدی و رفتي

دلم گلدان شب بوهاي رويا ست                    پر است از اطلسي هاي نگاهت

تو مثل يك گل سرخ وفادار                           كنار خانه روييدي و رفتي

تمام بغض هايم مثل يك رنج                         شكست و قصه ام در كوچه پيچيد

ولي تو از صداي اين شكستن                       به جاي غصه ترسيدي و رفتي

غروب كوچه هاي بي قراري                        حضور روشني را از تو مي خواست

تو يك آن آمدي اين روشني را                       بروي كوچه پاشيدي و رفتي

كنار من نشستي تا سپيده                         ولي چشمان تو جاي دگر بود

و من مي دانم آن شب تا سحرگاه                 نگاران را پرستيدي و رفتي

نمي دانم چه مي گويند گل ها                     خدا مي داند و نيلوفر و عشق

به من گفتند گل ها تا هميشه                     تو از اين شهر كوچيدي و رفتي

جنون در امتداد كوچه عشق                        مرا تا آسمان با خودش برد

و تو در آخرين بن بست اين راه                     مرا ديوانه ناميدي و رفتي

شبي گفتي نداري دوست من را                  نمي داني كه من آن شب چه كردم

خوشا بر حال آن چشمي كه آن را                 به زيبايي پسنديدي و رفتي

هواي آسمان ديده ابريست                          پر از تنهايي نمناك هجرت

تو تا بيراهه هاي بي قراري                          دل من را كشانيدي و رفتي

پريشان كردي و شيدا نمودي                       تمام جاده هاي شعر من را

رها كردي شكستي خرد گشتم                   تو پايان مرا ديدي و رفتيتاريخ : جمعه ۵ خرداد۱۳۸۵ | 8:31 | نویسنده : فاطمه |

 

دیسپلازی سرویکس Cervical Dysplasia

 

تغییرات در سطح سلولهای سرویکس که ممکن است سرطانی شوند را دیسپلازی سرویکس گویند .

 

سن : شایعترین سن بین 35- 25 سالگی است .

نحوۀ زندگی : ارتباطات جنسی بدون استفاده از پوشش ( کاندوم ) در سنین پایین و داشتن مقاربت با افراد مختلف بدون استفاده از پوشش ( کاندوم ) و سیگار از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

در بعضی خانمها سلولهای سرویکس به تدریج از شکل طبیعی به سرطانی تغغیر شکل می یابند . دیسپلازی وضعیت بین دوحالت طبیعی و سرطانی است که سلولها آمادگی جهت تغییر شکل به حالت سرطانی را دارند . دیسپلازی سه درجه دارد : 1- خفیف 2- متوسط 3- شدید .

در دیسپلازی خفیف ، سلول ممکن است به حالت طبیعی باز گردد ، اما در دیسپلازی شدید در صورت عدم درمان سلول ممکن است به سمت سرطانی شدن پیشرفت نماید . در بسیاری از کشورهای پیشرفته منجمله بریتانیا برنامه غربال سازی جهت تشخیص سرطان سرویکس انجام می گیرد . بدین ترتیب که سرویکس توسط انجام آزمایش اسمیر از نظر دیسپلازی کنترل می گردد . تستهای عادی که به اطمینان در تشخیص و درمان دیسپلازی قبل از اینکه سلولها غیر طبیعی و سرطانی شوند ، کمک می نماید  موجب شده که شمار کلی عوامل سرطان سرویکس افت قابل ملاحظه ای داشته باشند .

 

علل بیماری

عامل دقیق دیسپلازی سرویکس ناشناخته است ، اما تعدادی از عوامل خطر شناسایی شده اند . بعنوان مثال : خطر بروز دیسپلازی سرویکس پس از قرار گرفتن در معرض بعضی انواع پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) Human papilloma virus  گسترش می یابد . سایر عوامل خطر جهت بروز گسترش دیسپلازی عبارت از : تماسهای جنسی بدون استفاده از کاندوم در سنین پایین ، داشتن تماس جنسی با افراد مختلف بدون استفاده از کاندوم و حاملگی قبل از 20 سالگی می باشند . چگونگی ارتباط دقیق بین این عوامل خطر با دیسپلازی سرویکس ناشناخته است . سیگار کشیدن نیز خطر ابتلا به این حالت را بیشتر می نماید .

 

تشخیص بیماری

دیسپلازی سرویکس علائمی ایجاد نمی نماید . بطور معمول ، این حالت فقط پس از انجام آزمایش اسمیر سرویکس تشخیص داده می شود . در اسمیر سرویکس ، نمونه ای از سلولهای سرویکس برداشته شده و جهت آزمایش میکروسکوپی فرستاده می شود . در صورتیکه سلولهای غیر طبیعی در فرد یافت شد ، پزشک کلپوسکوپی Colposcopy خواهد نمود . در این روش سرویکس توسط یک وسیله که کارش بزرگنمایی است مشاهده می شود و نواحی مبتلا بررسی می شوند . یک نمونه کوچک بافتی ممکن است از سرویکس جهت آزمایش میکروسکوپی برداشته شود .

 

درمان بیماری

در صورتیکه تشخیص دیسپلازی سرویکس داده شد ، درمان آن به درجه تغییر شکل و غیر طبیعی بودن سلولها بستگی دارد . دیسپلازی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد ، زیرا سلولهای غیر طبیعی در بیش از دو پنجم موارد به شکل طبیعی خود باز می گردند . به هر حال این بیماری هر 6 ماه توسط آزمایش اسمیر کنترل می شود . در صورت مزمن شدن یا بدتر شدن دیسپلازی ، درمان جهت تخریب یا برداشتن سلولهای غیر طبیعی مورد نیاز است . پس از درمان چند هفته ای ترشحات خونی وجود دارد .

 

پیش آگهی

در بسیاری از موارد دیسپلازی سرویکس ، سلولهای سرویکس پس از درمان به حالت طبیعی باز می گردند . به هر حال فرد باید سالها مرتباً مورد بررسی و کنترل مداوم قرار داشته باشد تا اطمینان از عدم وجود سلول غیر طبیعی حاصل شود . حدود سه ماه پس از درمان ، فرد اسمیر و کلپوسکوپی خواهد داشت . به دنبال آن هر 6 ماه و سپس سالانه تا هنگامیکه پزشک توصیه نماید ، این آزمایشات تکرار می شوند . خطر بروز سرطان سرویکس در موارد دیسپلازی شدید بیشتر است .

 

آزمایش اسمیر سرویکس Cervical Smear

آزمایش اسمیر سرویکس روش بی دردی است که سلولهای غیر طبیعی سرویکس را مشخص می نماید . سلولهای سرویکس توسط آبسلانگ یا برس ، جمع آوری شده و جهت آزمایش میکروسکوپی فرستاده می شوند . در بریتانیا هر 5 سال پس از شروع فعالیتهای جنسی خانمها جهت اسمیر راهنمایی و فرستاده می شوند . تکرار آزمایشات بیشتر در صورت تشخیص سلولهای غیر طبیعی ضرورت دارد . درمان زود رس ناهنجاریهای سرویکس کمک به جلوگیری از پیشرفت سرطان سرویکس می نماید .

 

کلپوسکوپی Colposcopy

کلپوسکوپ ، وسیله ای مانند دوربین است که برای بزرگنمایی سرویکس از آن استفاده می شود . کلپوسکوپی غالباً پس از یک آزمایش غیر طبیعی انجام می شود و این کار به منظور بررسی نشانه های دیسپلازی سرویکس انجام می شود. در طی این روش که بی درد می باشد و حدود 30- 15 دقیقه طول می کشد ، پزشک ممکن است مایعات سرویکس را به شکل نواحی خیلی روشن به تصویر در آورد . یک نمونه از بافت سرویکس ممکن است مایعات سرویکس را به شکل نواحی خیلی روشن به تصویر در آورد . یک نمونه از بافت سرویکس ممکن است برداشته شود یا نواحی غیر طبیعی سرویکس ممکن است در طی این اقدام درمان شوند .

 

درمان دیسپلازی سرویکس

درمان دیسپلازی سرویکس متفاوت است و بستگی به شدت این حالت دارد . در نوع خفیف یا متوسط ، سلولهای غیر طبیعی می توانند توسط درمان لیزری نابود شوند یا بوسیله استفاده از یک میله فریز شود. راه دیگر درمان این است که سلولها از طریق جراحی برداشته شوند . در موارد شدید یک ناحیه مخروطی برداشته می شود . تمام درمانها از طریق واژن انجام می شوند . فرد ممکن است چند هفته پس از درمان ترشح داشته باشد .


موضوعات مرتبط: دیسپلازی سرویکس

تاريخ : شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۸۵ | 9:50 | نویسنده : فاطمه |

 

کوریوکارسینوما Choriocarcinoma  

 

تومور سرطانی که پس از حاملگی از جفت رشد می نماید را کوریوکارسینوما گویند .

 

سن : خانمها را در سن حاملگی مبتلا می سازد .

ژنتیک و نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

کوریوکارسینوما تومور نادری است که از هر 20000 زن حامله در یک نفر اتفاق می افتد . این تومور از بافت جفت رشد نموده و معمولاً از یک تومور غیر سرطانی جفتی به نام مول هیداتی فرم Hydatid form mole ، ناشی می شود . کوریوکارسینوما ممکن است پس از یک حاملگی خارج از رحم اتفاق افتد یا به ندرت پس از تولد نوزاد یا ختم حاملگی در صورت باقی ماندن سلولهای جفت ایجاد شود . گاهی تومور ممکن است تا ماهها و یا حتی سالها پس از حاملگی رشد نکرده و گسترش نیابد . علامت اصلی آن خونریزی واژینال مداوم و مزمن است . در صورتیکه درمان انجام نشود ، تومور به سرعت رشد نموده ، بیماری ابتدا به دیواره های رحم و سپس به سایر اعضاء مانند کبد منتشر می شود .

 

اقدامات درمانی

کوریوکارسینوما معمولاً توسط آزمایش خون یا ادرار با اندازه گیری مقدار هورمون (Human chorionic gonadotropin) HCG تشخیص داده می شود . HCG به طور طبیعی توسط جفت در زمان حاملگی ساخته می شود ، اما مقادیر بسیار زیاد این هورمون به علت کوریوکارسینوما می باشد . خانمی که حاملگی به شکل مول داشته است ، در خطر ابتلا به این بیماری می باشد و به طور مرتب آزمایشاتی جهت اندازه گیری سطوح HCG آنها انجام می شود . خانمهایی که خونریزی مداوم و مزمن پس از زایمان ، ختم حاملگی یا حاملگی خارج از رحمی دارند نیز باید مقدار هورمون HCG آنها چک و کنترل شود . در صورتی که سطح HCG آنها بالا بود سونوگرافی انجام می شود و با وارد کردن میله ای به داخل واژن به جستجوی تومور می پردازند . در صورتیکه کوریوکارسینوما تأیید شد ، آزمایشات بعدی نظیر CT اسکن شکمی و آزمایشات خونی برای ارزیابی عملکرد کبد ، ممکن است ترتیب داده شود و این بدین منظور است که بیماری از نظر انتشار و متاستاز مورد بررسی قرار گیرد .

کوریوکارسینوما معمولاً با شیمی درمانی معالجه می شود ، چه این بیماری به سایر اعضاء گسترش یافته یا نیافته باشد . ممکن است به ندرت هیسترکتومی ضرورت داشته باشد . اغلب خانمها با درمان ذکر شده به طور کامل بهبود می یابند .

 

اروزیون سرویکس  Cervical Erosion

 

کشیدگی سلولهای پوشاننده داخل کانال سرویکس بر روی سطح سرویکس را اروزیون گویند .

 

سن : بیشتر پس از بلوغ شایع است .

نحوۀ زندگی : استفاده طولانی مدت از قرصهای ضد حاملگی از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

در اروزیون سرویکس ، لایه ای از سلولهای نازک و حساسی که کانال سرویکس را می پوشانند بر روی سطح خارجی سرویکس کشیده شده و امتداد می یابند . لایۀ سطح خارجی سرویکس به طور معمول با بافت محکم تری پوشیده می شود، اما در اروزیون لایۀ نازک و حساس داخلی جای آنرا می گیرد . مدت و دوره این اروزیون گمراه کننده است . زیرا در واقع بافت سرویکس از بین نرفته است . در عوض ، چون سرویکس با بافت حساس و نازکی پوشیده می شود ، آسانتر از وضعیت طبیعی خود دچار آسیب می شود و مستعد خونریزی می گردد .

در موارد بسیاری علت مشهودی برای اروزیون سرویکس وجود ندارد ، اما این حالت با مصرف طولانی مدت قرصهای ضد حاملگی مربوط بوده و یا پس از زایمان که سرویکس دچار کشیدگی می شود این اروزیون رخ می دهد . به هر حال تعدادی از خانمها ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژینال بین دو دوره پریود و یا در حین مقاربت شوند .

 

اقدامات درمانی

اروزیون سرویکس معمولاً با انجام آزمایش سرویکس مشخص می شود . معمولاً درمان ضرورت ندارد ، اما اگر علائم مشکل آفرین گسترش یافت ، سلولهای غیر طبیعی با استفاده از تکنیک منجمد سازی (freezing) بنام کرایوتراپیCryothreapy ، از بین می روند . این سلولها نیز می توانند با یک روش الکتریکی بنام دیاترمی Diathermy یا جراحی لیزی درمان شوند . به دنبال درمان ، فرد ممکن است به مدت 3- 2 هفته ترشح داشته باشد و توصیه می شود از مقاربت در طول این دوره بپرهیزند . سلولهای سرویکس پس از درمان به حالت طبیعی خود برگشته و بیماری معمولاً عود نمی نماید .  


موضوعات مرتبط: کوریوکاسینوما و اروزیون سرویکس

تاريخ : جمعه ۲۲ اردیبهشت۱۳۸۵ | 15:17 | نویسنده : فاطمه |

سرطان رحم  cancer of Uterus

به تومور سرطانی که در لایه داخلی رحم رشد می نماید ، سرطان رحم گویند .

 

سن : بین 65- 55 سالگی شایع است .

نحوۀ زندگی : چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

سرطان رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه در بریتانیا می باشد و هر ساله حدود 3500 مورد جدید تشخیص داده می شود . اغلب سرطانهای رحم در بافت آندومتر ( لایه داخلی رحم ) رشد می نمایند به ندرت سرطان در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شود .

 

علل بیماری

علت سرطان رحم نا مشخص است . این بیماری بیشتر در سنین 65- 55 سال شایع است و بیشتر در افرادی که افزایش هورمون استروژن دارند یا قبلاً داشته اند دیده می شود . افزایش هورمون استروژن ممکن است موجب افزایش وزن و چاقی و بیماریهای خاصی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک شود . این سرطان بیشتر در خانمهایی که یائسگی دیررس داشته اند ( پس از 52 سالگی ) یا هرگز فرزندی نداشته دیده می شود .

 

علائم بیماری

علائم سرطان رحم متفاوت و متنوع است و بستگی به این دارد که آیا سرطان قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شده باشد . این علائم عبارتند از :

 • در خانمها قبل از یائسگی، پریود شدیدتر از حد طبیعی است یا خونریزی بین دو پریود وجود دارد و یا پس از مقاربت خونریزی ایجاد می شود .
 • در خانمها بعد از یائسگی ، خونریزی واژینال که ممکن است از لکه بینی تا خونریزی شدید متغیر باشد ، دیده می شود .

در صورت عدم درمان ، سرطان رحم ممکن است به لوله های رحم و تخمدانها و سایر اعضاء مانند ریه ها و گاهی کبد منشتر شده و گسترش یابد .

 

تشخیص بیماری

در صورتیکه پزشک با توجه به علائم ، مشکوک به سرطان رحم شد ، معاینه لگنی صورت می گیرد . در طی معاینه یک نمونه کوچک از بافت آندومتر جهت بررسی وجود سلولهای سرطانی برداشته می شود . پزشک همچنین ممکن است سونوگرافی انجام دهد . با وارد کردن یک میله ( prob ) به داخل واژن ضخامت لایه داخلی رحم را اندازه می گیرد . ضخامت بیشتر از حد نرمال لایه داخلی رحم می تواند دلیل وجود یک سرطان رحم باشد . در صورتیکه این آزمایشات قطعی نباشد ، ممکن است هیستروسکوپی نیاز باشد که این عمل یک تکه بزرگ از بافت رحم برداشته می شود . نمونه هایی از آندومتر جهت بررسی سلولهای سرطانی تحت بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند . در طی هیستروسکوپی پزشک قادر خواهد بود به طور مستقیم هر گونه ناهنجاری مشهود آندومتر را بررسی نماید . در صورتیکه سرطان رحم تشخیص داده شد، آزمایشاتی انجام خواهد شد تا در صورت انتشار ، سرطان مشخص گردد . برای مثال ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه یا MRI قفسه سینه جهت بررسی ریه ها انجام شود . ممکن است آزمایشات خون به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد کبد انجام شود .

 

درمان بیماری

درمان سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که سرطان در آن مرحله تشخیص داده می شود و نیز به این بستگی دارد که آیا سرطان به سایر قسمتها متاستاز داده است یا خیر .

در اغلب خانمها ، تومور توسط هیسترکتومی قابل درمان می باشد . در این عمل تومور به همراه رحم از طریق جراحی برداشته می شود . معمولاً تخمدانها و لوله های رحمی نیز همزمان با این عمل برداشته می شوند . علاوه بر این نمونه های از غدد لنفاوی نزدیک لگن برداشته و مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند تا در صورت انتشار متاستاز تومور سرطانی ، درمانهای بعدی در صورت نیاز انجام شود . ممکن است پس از جراحی رادیوتراپی به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی فرد باید شیمی درمانی شود و هورمون پروژسترون تجویز شود . زیرا باعث کند شدن رشد سلولهای سرطانی می گردد . پس از درمان به طور مرتب فرد مبتلا مورد آزمایشاتی جهت بررسی علائم از نظر تغییرات در نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت بالای واژن ( قله واژن ) قرار خواهد گرفت .

 

 پیش آگهی سرطان رحم بستگی به این دارد که درمان در مراحل اولیه این بیماری قبل از انتشار و متاستاز آن به سایر قسمتهای بدن انجام شود یا خیر . حدود چهار پنجم خانمهایی که در مراحل اولیه ، درمان می شوند طول عمری حدود 5 سال بیشتر دارند .

 


موضوعات مرتبط: سرطان رحم

تاريخ : چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۵ | 10:13 | نویسنده : فاطمه |

 

عسل

عسل يك واژه عربي است كه در فارسي آن را انگبين مي‌گويند و عبارت است از شهد گل‌ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكيده و از راه دهان به كيسه بسيار كوچك خود موسوم به كيسه عسلي وارد مي‌كند. وقتي ميزان شهد جمع‌آوري شده به حدود "40" ميلي‌گرم رسيد، گل‌ها را رهاكرده و به سمت كندو پرواز مي‌كند. جالب اينكه براي تهيه يك كيلو عسل، زنبور بايد شهد "20" ميليون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب‌تر اين است كه زنبور عسل خاصيت ثابت گلي دارد، يعني تا وقتي كه مشغول جمع آوري شهد يك گل است، روي ساير گل‌ها نمي‌نشيند.

 

درباره فوايد عسل چه مي دانيم؟

خواص و مواد موجود در عسل

همانطور كه مي دانيد عسل از قديمي ترين و نخستين شيرين كننده هايي است كه انسان استفاده كرده است و شامل قندهايي چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اينكه ويتامين هايي همچون B1 ، B2 ، B6 ، B3 ، B5 و C نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت هاي متفاوت در آن ديده مي شود.علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمي مس، يد و روي نيز در عسل وجود دارد. به همين جهت در حال حاضر زنبورهاي عسل يكي از بخش هاي اساسي و اصلي اقتصاد كشاورزي سالم به حساب مي آيند. از ويژگي هاي مهم عسل خاصيت ميكروب كشي آن است. عسل يك ضدعفوني كننده طبيعي است. تحقيقات انجام شده در سال هاي اخير نشان مي دهد كه گذاشتن آن بر روي زخم ها مانع عفونت مي شود. از آنجايي كه عسل حاوي مواد آنتي باكتريايي است مي تواند بخوبي باعث بهبود زخم ها شود.زنبور عسل پيش از رسيدن به كندو در بين راه مقداري از آب شهد را جذب مي‌كند و چون شهد گل‌ها حاوي "50" تا "80" درصد آب است،‌ با اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا حداكثر25 درصد مي‌رساند، يعني حدودا از هر سه گرم شهدي كه زنبور عسل به كندو مي‌آورد، يك گرم عسل به دست مي‌آيد. البته عسل مناطق شمالي كشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بيشتري برخوردار است و لذا آبكي مي‌باشد، ولي عسل مناطق كوهستاني از آب كمتري برخوردار مي‌باشد.  زنبور عسل نوعي از آنزيم دياستاز به نام انورتاز را نيز به شهد اضافه مي‌كند كه اين آنزيم به همراه مواد قندي و نشاسته‌اي كه چهار پنجم وزن عسل را تشكيل مي‌دهند، عامل اصلي متبلور شدن يا شكرك ‌زدن عسل به شمار مي‌روند. لذا اين باور كه عسل غيرطبيعي شكرك مي‌زند صحيح نيست، بلكه دليل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبيعي وجود دياستاز و  همچنين

كربوهيدرات ها مي‌باشد. دياستاز، ‌ذرات خيلي ريز عسل را به خود جذب كرده و باعث ته‌نشين شدن آن مي‌شود. مقدار گلوكز عسل هر چه بيشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشين مي‌شود. اين خاصيت فقط در عسل‌هاي طبيعي و غيرتقلبي ديده مي‌شود، زيرا تنها عسل‌هاي طبيعي حاوي دياستاز هستند. مدت زمان شكرك زدن يا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتي در مورد عسل اقاقيا به چهار سال هم مي‌رسد. در كشورهاي اروپايي عسل سفت شده و متبلور شده را بيشتر مي‌پسندند.تشخيص عسل طبيعي و غيرطبيعي از طريق مزه كردن غيرممكن است. براي مصرف كننده يك را ه بيشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهايي است كه بدن در اختيارش گذاشته است. با چشمانش شكل ظاهري عسل را ارزيابي مي‌كند، با بيني‌اش آن را بو مي‌كند و با زبانش آن را مزه مي‌كند. اگر مجموعه خصوصيات باب طبعش بود و اگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعي است و ارزش آن را دارد كه بهايش را در حد معقول بپردازد. لازم به ذكر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوي عسل فقط مربوط به گل هر منطقه مي‌باشد و به نژاد زنبور عسل بستگي ندارد. نوع نژاد فقط در پركاري و كم‌كاري تاثير دارد.» همان طور كه قبلا اشاره شد چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل مي‌دهند و بقيه آن عبارت است از: پروتئين، املاح معدني، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب. هر 100 گرم عسل 330 كيلوكالري انرژي توليد مي‌كند. لذا عسل، غذايي مقوي و انرژي‌زاست و به كمك دياستازهايش چربي‌هاي اطراف قلب را آب مي‌كند. به همين دليل مصرف آن به سالخوردگان و بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

چگونه عسل در درمان زخم ها مؤثر است؟

زماني كه عسل با رطوبت بدن تماس پيدا مي كند. آنزيم گلوكز اكسيداز كه توسط زنبورها در عسل ايجاد شده است به آرامي آزاد مي شود و پراكسيد ئيدروژن ضد عفوني كننده به ميزان زيادي آزاد مي شود و مي تواند در حدي كه به خود بافت آسيب نرساند، باكتريها را نابود كند.در ادامه با جذب مايعات و مواد مقوي به منطقه آسيب ديده باعث رشد سلولي و جلوگيري از خشك شدن زخم مي شود.

فعاليت استميك عسل باعث حضور يك لايه از مايع بين بافتها و بانداژ مي شود و باعث مي شود در هنگام نياز بدون درد جابه جا  شود و سلولهاي جديد پاره نشود.به همين جهت در برخي بيمارستانهاي دنيا براي درمان زخم بستراز تركيبات آن استفاده مي شود.

ويژگي منحصر به فرد

1-   به راحتي هضم مي شود: مولكول هاي قند موجود در آن مي توانند به راحتي به ساير قندها تبديل شوند، به همين جهت حتي حساس ترين معده ها نيز مي تواند آن را به سادگي هضم كند.

2-     منبع بسيار خوبي از آنتي اكسيدان است: نقش بزرگي در جلوگيري از سرطان و همچنين بيماريهاي قلبي دارد.

3-   سطح کالری آن پايين است: در مقايسه با ساير مواد قندي ۴۰% كمتر كالري دارد، هرچند انرژي آن بسيار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمي كند.

4-   به سرعت در خون پخش مي شود: وقتي با ميزان مناسبي آب مخلوط شود. پس از ۷ دقيقه در جريان خون پخش مي شود و با آزادسازي ملكول قند به عملكرد بهتر مغزكه اصلي ترين مصرف كننده قند در بدن است، كمك مي كند و مانع بروز خستگي مي شود.

5-   درسلامت و ساخت عوامل خوني مؤثر است: بخش مهمي از انرژي مورد نياز براي اين مورد تأمين مي كند. به علاوه باعث تميز شدن خون مي شود و جريان خون را تنظيم و آسان مي كند و مانع بروز مشكلات عروقي و تصلب شرايين مي شود.

 

چند ويژگي جالب ديگر

1-     عسل هرگز فاسد نمي شود، جهت نگهداري احتياج به يخچال ندارد و مي توان در دماي اتاق آن را نگهداري كرد.

2-     به خاطر ميزان بالاي فروكتوز ۲۵% شيرين تر از قند است.

3-     در درمان آلرژي هاي فصلي براي ساكنين مناطقي كه عسل از گلهاي همان منطقه به دست آمده است، بسيار مفيد است.

4-     تنها غذايي است كه استفاده از آن باعث نابودي چرخه طبيعت نمي شود.

 

ساخت چند داروي خانگي ساده و مؤثر

1-     براي درمان گلودرد، مي توان آن را با چاي و ليموترش مخلوط كرد و نوشيد.

2-   يك قاشق غذاخوري عسل را با سفيده يك تخم مرغ و يك قاشق چايخوري گليسيرين و يك چهارم فنجان آرد مخلوط كنيد و از ماسك به  دست آمده به جهت جلوگيري از چين و چروك صورت بمدت ۱۵ دقيقه استفاده كنيد و سپس پوست خود را با آب گرم بشوييد.

3-     دو قاشق غذاخوري را با ۲ قاشق چايخوري شير مخلوط كرده، بر روي پوست بماليد، مرطوب كننده خوبي است.

4-   براي جلوگيري از خشكي پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم يك قاشق چايخوري عسل را با يك قاشق چايخوري روغن زيتون و يك دوم  قاشق چايخوري آب ليمو تركيب كنيد و ۱۵ دقيقه بر روي محل مورد نظر قرار دهيد. نتيجه را بزودي خواهيد ديد. 

5-   براي درخشندگي مو نيز يك قاشق چايخوري عسل را در ۴ فنجان آب گرم حل كنيد و بر روي مو بماليد، اگر رنگ موهايتان روشن است، آب يك ليموترش را هم اضافه كنيد. نتيجه خوبي خواهد داشت.

6-     حتي مي توانيد از آن به عنوان دهان شويه هم استفاده كنيد: يك قاشق عسل را با يك فنجان آب گرم تركيب كنيد و دهان خود را با آن بشوييد.

7-   چند سالي است كه دانشمندان تحقيقات زيادي بر روي خواص اين ماده داشته اند و معتقدند ساير خواص اين ماده اسرارآميز بر آنان پوشيده است كه در آينده روشن خواهد شد. بد نيست بر روي تأثير مثبتي كه دوست جوان ما در مبارزه با آلودگي هوا از اين ماده مغذي ديده است هم تحقيقاتي انجام شود.

8-   شايد روزي مشكل هواي آلوده تهران و ساير شهرهاي بزرگ جهان به همين سادگي حل خواهد شد تا آن روز بد نيست كمي زنبورداري بياموزيم تا بتوانيم خودكفاتر عمل كنيم.

 

فندق

فندق به دليل دارا بودن مواد نشاسته‌اي، كلسيم، پتاسيم، فسفر، منيزيم، سديم و آهن، غذاي مناسبي براي مبتلايان به بيماري قند است.

اين گياه همچنين براي تقويت بدن به ويژه در دوره نقاهت مفيد و مقوي روده‌ها و معده است.  فندق سموم را از بدن خارج كرده و فشارخون را افزايش مي‌دهد.  زناني كه در بين دو عادت ماهانه خونريزي دارند براي درمان آن بايد جوشانده پوست فندق بخورند. براساس اين گزارش، روغن فندق براي از بين بردن سرفه، درد سينه و كبد مفيد است. براي جلوگيري از ريزش مو پوست فندق را بسوزانيد و خاكستر آن را با پيه خوك مخلوط كرده و قسمت‌هايي را كه مو ريخته با آن ماساژ دهيد. آنهايي كه كارهاي فكري مي‌كنند بايد فندق بخورند زيرا به دليل داشتن فسفر زياد مغز را تقويت مي‌كند. فندق اگر به مقدار كم خورده شود به هيچ وجه مضر نيست ولي افراط در خوردن آن باعث ايجاد نفخ، گاز شكم و استفراغ مي‌شود.  افراد سرد مزاج بايد فندق را با آب و عسل خورده و گرم مزاجها با سكنجبين ميل كنند.

 

قارچ

در گذشته قارچ را از مراتع و جنگل ها جمع مي كردند. امروزه دركارگاه هاي صنعتي توليد و در تمام سال در اكثر مغازه ها وسوپرماركت ها عرضه مي گردد."قارچ استخوان ها را تقويت مي كند، خستگي را  رفع مي كند و كمبود ويتامين D را جبران مي كند." اكثر مواد غذايي در طبيعت به مقدار كافي ويتامين D دارند؛ مثل ماهي، قارچ و بعضي از انوع پنيرها. معمولاً چون با كمك نور آفتاب در پوست بدن به راحتي ويتامين D توليد مي شود ، مقدار كمي ويتامين D لازم داريم . فقط در زمستان وقتي كه نور آفتاب به ندرت به بدنمان مي خورد و ما خيلي كم از خانه خارج مي شويم و وقتي هم كه خارج مي شويم لباسهاي كلفت مي پوشيم، پوست ما اين شانس را ندارد كه از نور آفتاب استفاده كند و توليد ويتامين D نمايد.افرادي كه مدت طولاني در تخت هستند و يا اصولاً بيرون نمي روند، غالباً ازكمبود ويتامين D رنج مي برند و اين امر به استخوان هاي آنها صدمه مي زند. ويتامين D باعث مي شود كه كلسيم در روده جذب شده و بلافاصله در استخوانها بكار رود. افراد مسن غالباً به مرض بي آهك شدن استخوان( پوكي استخوان ) مبتلا هستند. آنها بايستي از رژيم غذائي استفاده كنند كه داراي ويتامين D مي باشد مثل قارچ. يك پرس قارچ(200 گرم) نياز روزانه به ويتامين D را تامين مي كند هر كس به هر دليلي مدت طولاني در تخت بماند، استخوان هايش بصورت مطلوب ساخته نخواهد شد. از طرف ديگر در اثر كمبود نور خورشيد و كمبود ويتامين D بدن قادر به جذب كلسيم نخواهد بود. غالباً اين افراد وقتي متوجه نارسائي مي شوند كه مي خواهند تخت را ترك كنند. با اين استخوان هاي ضعيف بايستي انسان كاملاً مراقب باشد. به اينگونه افراد توصيه مي شود حتي المقدور درهرهفته سه مرتبه،هر بار يك پرس قارچ ميل نمايند و بهتر است با شير و يا محصولات لبني خورده شود، چه پخته و چه خام بعنوان سالاد مصرف شود؛ قارچ به عنوان منبع ويتامين D و شير، ماست و يا پنير به عنوان منابع كلسيم ، سبب تقويت استخوان ها مي شوند. براي اينكه تمام مواد مغذي از موادغذائي به بهترين صورت جذب شوند، نياز به ويتامين هاي گروه B مي باشد. قارچ يك دسته از اين ويتامين هاي سوخت و ساز را تامين مي كند. هر سلول در بدن ما به ويتامين B2 موجود در قارچ نياز دارد تا بتواند انرژي كسب كند. براي اينكه انسان زود خسته و كم حوصله نشود، اعصاب هم نياز به ويتامين B2 دارند.وظيفه بيوتين موجود در قارچ در سوخت و ساز بدن اين است كه انرژي را آماده نگه مي دارد و اسيد فوليك در سوخت و ساز پروتئين و مواد اصلي ژن ها نقش مهمي را بازي مي كند. خانم ها بطور متوسط 90% مقدار ويتامين B2 توصيه شده را دارا مي باشند و بندرت يك زن اسيد فوليك را به اندازه لازم جذب مي كند. بنابراين براي حل اين مشكل بايستي خانمها در رژيم غذائي خود غالباً از قارچ استفاده كنند.معمولاً قارچ را بايستي فقط بصورت پخته ميل كرد. چونكه قارچ ها آلوده به موادي هستند كه فقط در اثر پختن از بين مي روند. ولي قارچ هايي را كه در واحدهاي صنعتي توليد مي شوند، مي توان بدون هيچ مشكلي پس از تميز كردن مصرف كرد.

 

 تاريخ : چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۸۵ | 9:50 | نویسنده : فاطمه |

 

پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina

 

پایین افتادگی رحم و یا دیواره واژن را پرولاپس رحم و واژن می گویند .

 

سن : بیشتر پس از یائسگی شایعتر است .

ژنتیک : در سفید پوستان شایعتر است .

نحوۀ زندگی : چاقی و داشتن فرزندان زیاد از عوامل خطرند .

 

رحم و واژن توسط لیگمنتها ( رباطها ) و عضلات در محل خود درون لگن نگه داشته می شوند . در صورتیکه این عضلات و رباطهای حمایت کننده ضعیف گردیده و یا در اثر کشیدگی شل شوند که غالباً در اثر زایمان اتفاق می افتد ، رحم و دیواره رحم ممکن است جابجا شده و پایین افتادگی پیدا کنند . پرولاپس معمولاً پس از دوران یائسگی رخ می دهد و به این دلیل می باشد که سطوح هورمونی استروژن کاهش یافته و در نتیجه موجب ضعف لیگمنتها می شود . احتمال وجود پرولاپس با عواملی افزایش می یابد . این عوامل شامل حالتهایی است که موجب فشار خارجی بر عضلات و رباطها می شوند . مانند چاقی مفرط ، سرفه های شدید و مزمن و زور زدن به هنگام تخلیه روده که موجب فشار بر عضلات می گردد . علت اینکه چرا پرولاپس در افراد سفید پوست شایعتر است ، ناشناخته می باشد .

 

انواع پرولاپس

در پرولاپس رحم ، رحم به سمت واژن حرکت نموده و وارد واژن می شود . مقدار حرکت و جابجا شدگی خفیف به درون واژن تا خروج رحم از وولو می باشد .

دو نوع اصلی پرولاپس واژن وجود دارد . سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء مجاور دیوارۀ ضعیف جلوی واژن فشار می آورد . در رکتوسل ، رکتوم به دیواره ضعیف پشتی واژن فشار و کشش وارد آورده و به آن سمت تحدب می یابد . هر دو نوع پرولاپس واژن ممکن است همزمان رخ دهند یا بدون پرولاپس رحم بروز نمایند .

 

علل پرولاپس

علائم هر یک از انواع پرولاپس رحم و واژن عبارتند از :

 • احساس پری در واژن
 • یک توده جلو آمده درون واژن یا حتی بیرون واژن  
 • احساس سنگینی یا درد خفیف در قسمت تحتانی پشت
 • اشکال در دفع ادرار یا مدفوع
 • تکرر ادرار

 

سیستوسل می تواند موجب چکه کردن ادرار به هنگام خنده و سرفه شود . همچنین می تواند موجب خطر افزایش عفونت مثانه گردد . زیرا مثانه نمی تواند به میزان مناسب تخلیه شود .

 

اقدامات درمانی

پزشک به هنگام معاینه لگنی و استفاده از اسپکلوم قادر به تشخیص پرولاپس رحم و واژن می باشد . پزشک از فرد مبتلا می خواهد که سرفه کند یا زور بزند و در این موقع پرولاپس بیرون زده و تشخیص داده می شود . نمونۀ ادرار جهت بررسی عفونت ادراری نیز گرفته می شود . تمرینات و ورزشهایی که موجب سفت شدن عضلات و رباطهای کف لگن می شوند به درمان پرولاپس ضعیف کمک می نمایند . انجام تمرینات جهت تقویت عضلات لگن قبل و بعد از زایمان به جلوگیری از پرولاپس کمک می نماید .

در فردی که یائسه شده است و پرولاپس خفیف دارد، پزشک ممکن است استروژن تجویز نماید که ممکن است به شکل خوراکی تجویز شود و هم به صورت کرم جهت استعمال در دیوارۀ واژن تجویز می شود . استروژن به استحکام بافت حفاظتی لگن کمک می نماید . گاهی یک وسیله پلاستیکی به نام حلقه رحم بند ( شیاف واژن ) ( Ring pessary ) در داخل واژن استفاده می شود که این وسیله کمک به نگهداری رحم در جای خود می نماید . تکنیکهای جراحی نیز ممکن است استفاده شود . برای مثال اگر پرولاپس رحم شدید باشد و فرد تمایل به داشتن فرزند در آینده نداشته باشد ، پزشک ممکن است عمل هیسترکتومی را برای برداشتن کامل رحم توصیه نماید .

 

هیستر کتومی Hesterectomy

هیسترکتومی عملی است که در آن رحم و سرویکس برداشته می شود و از این جراحی به منظور درمان آندومتریوز یا سرطان رحم استفاده می شود .

گاهی ، تخمدانها و لوله های رحم برداشته می شوند . این عمل از طریق شکافی در شکم و یا از طریق واژن تحت بی هوشی عمومی انجام می شود . انتهای بالای واژن بخیه زده می شود. پس از این عمل فرد خونریزی واژینال و مقداری درد خواهد داشت . فرد پس از این عمل 6- 4 روز در بیمارستان بستری می باشد . بهبودی حدود 6 هفته طول می کشد و الته دوره بهبودی به میزان سلامت فرد بستگی دارد .  

هیسترکتومی ایدومینال

یک برش و شکاف در قسمت پایین شکم داده می شود . رحم و سرویکس برداشته می شود و سپس قسمت بالای واژن و لوله های رحمی بسته می شود . ( Closed oof ) در بعضی موارد ، تخمدانها و لوله های رحمی نیزبرداشته می شوند .

 

 


موضوعات مرتبط: پروپلایس رحم و واژن

تاريخ : پنجشنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۵ | 20:10 | نویسنده : فاطمه |

 

پولیپهای رحمی Uterine polyps

 

رشد و نمو بافت غیر سرطانی که در رحم و سرویکس بروزمی نماید را پولیپ رحمی گویند .

 

سن : بیشترین شیوع در سنین 50- 30 سالگی می باشد .

نحوه زندگی : نداشتن فرزند از عوامل خطر می باشد .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

پولیپهای رحمی، رشد بافت بدون دردی است که چسبیده به سرویکس یا داخل رحم می باشند . این پولیپها ممکن است به شکل تکی یا گروهی باشند و در طول و اندازه متفاوت می باشند و ممکن است تا سه سانتیمتر ( یک اینچ ) طول داشته باشند . پولیپها معمولاً بی ضرر و بی خطرند . اما ممکن است در موارد نادر سرطانی شوند .پولیپهای رحم شایع هستند . به خصوص در خانمهایی که قبل از یائسگی و بالای سی سال باشند . علت اینکه چرا در رحم پولیپ ایجاد می شود ناشناخته است ، اما این پولیپها در صورتیکه قبلاً سرویکس دچار خراشیدگی یا ارزیون شده باشد ، گسترش می یابند . در هنگام ارزیون سلولهای سطح سرویکس نازکتر و حساستر از معمول می شوند . گاهی پولیپها در سرویکس پیرو عفونت در آن نواحی تشکیل می شوند . خانمهایی که فرزندی ندارند بیشتر مستعد ابتلا به پولیپ می باشند . علائم پولیپهای رحمی شامل ترشحات آبکی ، خون آلود از واژن و خونریزی پس از مقاربت جنسی بین فاصله دو پریود یا خونریزی پس از یائسگی می باشد . این قبیل خونریزیها ممکن است نشانه ای از بیماری جدی تری نظیر سرطان سرویکس باشد . 

 

اقدامات درمانی

پزشک معمولاً قادر به دیدن پولیپ در سرویکس به هنگام معاینه و بازکردن واژن باوسیله ای به نام اسپکلوم Speculum  می باشد . در صورتیکه مشکوک به پولیپهای رحمی باشیم ، برسی های بیشتری صورت خواهد گرفت . این بررسی ها شامل سونوگرافی یا هیستروسکوپی خواهد بود . در هیستروسکوپی خواهد بود . درهیستروسکوپی سرویکس وارد رحم شده و داخل رحم بررسی و مشاهده می گردد . درمان پولیپها معمولاً سریع و آسان می باشد . پولیپهای سرویکس به وسیله جراحی در طی معاینه توسط اسپکلوم برداشته می شوند . درد خفیف و خونریزی مختصر واژینال چند روزی پس از جراحی ادامه دارد . نمونه هایی از بافت پولیپ مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند و این از آن جهت است که از عدم وجود سلول سرطانی مطمئن شویم . پولیپ رحم پس از درمان امکان عود مجدد دارد و معمولاً بعداً نیاز به جراحی می باشد .

 


برگشتگی رحم به عقب Retroverted Uterus

 

برگشتگی رحم به عقب حالت بی ضرری است که رحم در این حالت به عقب بر می گردد .

 

نحوۀ زندگی : داشتن فرزند و بارداری از علائم خطرند .

سن و ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

رحم به طور طبیعی متمایل به بالا و جلو است . در حدود 10% خانمها ، رحم متمایل به عقب و نزدیک رکتوم می باشد . این حالت ، به عقب برگشتگی رحم موسوم است و انحراف بی ضرری است . غالباً علت خاصی برای این وضعیت وجود ندارد و هر چند این حالت ممکن است پس از زایمان اتفاق بیافتد و یا به علت وجود یک کیست تخمدان باشد که موجب فشردگی رحم به سمت عقب می گردد . رحم به عقب برگشته معمولاً علائمی ایجاد نمی نماید و تأثیری بر بارداری ، حاملگی یا زایمان ندارد . به هر حال ممکن است فرد مبتلا به این حالت دچار درد موقع مقاربت شود یا  درد در ناحیه پشت ، خصوصاً به هنگام دوره پریود داشته باشد .

 

اقدامات درمانی

پزشک به هنگام معاینه لگنی قادر به تشخیص به عقب برگشتگی رحم می باشد . در صورتیکه تصور شود بیماری زمینه ای عامل ایجاد این حالت می باشد ، احتمالاً لاپراسکوپی جهت بررسی و مشاهده حفره لگن و رحم انجام خواهد شد . مسکن های خفف جهت بهبود درد ناحیه پشت و کمر تجویز می شود وجهت تسکین درد سعی می شود که از وضعیتهای دیگری که به بهبود درد کمک می نماید، در حین مقاربت استفاده شود . در صورت وجود عامل زمینه ای نظیر وجود یک کیست ، آن عامل می بایست درمان شود و این امر موجب می شود رحم به وضعیت نرمال خود برگردد .

 

«معمولاً رحم متمایل به جلو ، نزدیک و بالای مثانه قرار گرفته است ، رحم به عقب برگشته متمایل به عقب و نزدیک رکتوم می باشد . »

 

با تشکر از تمام خوانندگان این وبلاگ در طی این چند ماه که من گل سرخ راساختم ، در آن سعی کردم بیماریهای مخصوص بانوان را توضیح بدهم و خوانندگان این وبلاگ را با نوع بیماری ، علل ، علائم و اقدامات درمانی بیماری آشنا کنم. با مراجعه به نوشته های پیشین آنان را مرور کنید و نظرات خود را بگذارید .

از آنجایی که من به شعر، آن هم شعرهای عاشقانه علاقه زیادی دارم در لابلای مطالب شعرهای از شاعران انتخاب کرده و گذاشته ام .

 

اشک...

وقتی گريه می کنم تورا درميان اشکهايم ميبينم.ولی اشکهايم را پاک می کنم تا کسی تو را نبيند.

                                        ****

 عشق...

عشق وقتی زيباست که برای چشم باشه. چشم وقتی زيباست که برای عشق باشه. عشق وقتی زيباست که برای تو باشه. تو وقتی زيبايی که برای من باشی.

                                        ****

محبت..

ازآتش پرسيدم محبت چيست؟ گفت از من سوزانتر است. از گل پرسيدم محبت چيست؟ گفت از من زيباتر است. از شمع پرسيدم محبت چيست؟ گفت از من عاشقتر است. ازخود محبت پرسيدم چيستی؟ گفت نگاهی که به تو باشد.

                                       ****

دوست...

دوست آن نيست که هر لحظه کنارت باشد. دوست آن است که هر لحظه به يادت باشد. دوست واقعي کسي است که دست هاي تو را بگيرد ولي قلب تو را لمس کند.

 


موضوعات مرتبط: پولیپهای و برگشتگی رحم به عقب

تاريخ : یکشنبه ۲۰ فروردین۱۳۸۵ | 8:55 | نویسنده : فاطمه |

 

فیبروم ها Fibroids

فیبروها تومورهای شایع غیر سرطانی هستند که به آهستگی در عضله دیواره رحم رشد می نمایند .

 

سن : بیشر بین سنین 55- 35 شایع است .

ژنتیک : بیشتر در خانمهای سیاه پوست شایع است .

نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

فیبروم ها رشد بافت غیر طبیعی در رحم می باشند که عضله و بافت فیبروز ( لیفی ) را در بر میگیرند . فیبروم ها در یک سوم خانمها در سن باروری در بریتانیا یافت شده است و بیشتر در خانمهای سیاه پوست شایع است . فیبرومها بصورت تکی یا مجموعه ای فیبرومها بروز می نمایند . اما فیبرومهای بزرگ بر قاعدگی و باروری تأثیر میگذارند .

 

علل فیبروم

علت فیبروم ناشناخته است . اما تصور می شود که فیبرومها به پاسخ غیر طبیعی رحم به هورمونهای جنسی استروژن مرتبط می باشند . فیبرومها قبل از بلوغ بروزنمی نمایند . یعنی هنگامیکه تخمدانها افزایش تولید استروژن را آغاز می نمایند و آنها معمولاً رشدشان پس از یائسگی متوقف می گردد . همچنین فیرومها در اندازه شان خواهند داشت و این هنگامی است که افزایش سطوح استروژن در بدن ایجاد می شود . مانند زمان حاملگی و زمان مصرف داروهای ضد حاملگی ترکیبی ویا درمان جایگزینی هورمونی که افزایش سطح استروژن وجود دارد . فیبرومها از نظر اندازه بزرگتر می شوند .

 

علائم بیماری

بیشتر فیبرومهای کوچک علامتی ایجاد نمی کنند . اما علائم شایع فیبرومهای بزرگ عبارتند از :

 

 • خونریزی طولانی قاعدگی
 • درد شکمی در طول پریود ( دیسمنوره )
 • خونریزی شدید در طی قاعدگی ( منوراژی )

 

خونریزی شدید در طی پریود منجر به کم خونی می شود و موجب رنگ پریدگی و خستگی می گردد . فیبرومهای بزرگ ممکن است موجب کج شدن رحم شوند که این امر اغلب منجر به ناباروری وسقط جنین مکرر می گردد . در طی حاملگی ، فیبروم بزرگ می تواند موجب فشار به مثانه و احساس تکرر ادرار ، یا فشار بر رکتوم شده و موجب درد در ناحیه پشت شود . به ندرت یک فیبروم ممکن است پیچ خوردگی نموده و منجر به درد در ناحیه تحتانی شکم شود .

 

تشخیص بیماری

پزشک معاینه لگنی انجام خواهد داد . فرد ممکن است سونوگرافی از رحم یا هیستروسکوپی داشته باشد که در این روش وسیله ای از طریق سرویکس وارد رحم می شود . نمونه ای از فیبروم در طی هسیتروسکوپی برداشته خواهد شد که این امر به منظور بررسی سرطانی بودن فیبروم خواهد بود . گاهی فیبرومها در رادیوگرافی که به منظور سایر دلایل انجام می شوند ، دیده و شناسایی می شوند .

 

درمان بیماری

فیبرومهای کوچک نیاز به درمان ندارند ، اما باید بطور مرتب توسط دکتر کنترل شوند تا در صورت رشد مشخص شوند . در صورتیکه درمان ضرورت داشته باشد ، فیبروم ممکن است در طی هسیتروسکوپی برداشته شود واین امر در صورتی است که فیبروم روی دیواره داخلی باشد . بندرت فیبرومها با تزریق ماده ای که عروق خون رسان فیبروم را مسدود میکند و موجب چروک خوردن و جمع شدن فیبروم می شوند ، درمان می گردد . فیبرومهای بزرگ می توانند از طریق برشی در شکم برداشته شوند . قبل از جراحی فرد مبتلا داروهای هورمونی به منظور متوقف کردن تولید استروژن مصرف می نماید که موجب چروک و منقبض شدن فیبروم می گردد . در صورتیکه فرد فیبروم مزمن و بزرگی داشته باشد و تمایل به بچه دار شدن نداشته باشد ، پزشک ممکن است عمل هیسترکتومی را پیشنهاد نماید . برداشتن فیبروم معمولاًمنجر به باروی مجدد می شود ، اما در 10% خانمها فیبروم عود خواهد داشت . فیبروم معمولاً پس از یائسگی شروع به جمع شدن و چروک خوردن می نماید و این بدین دلیل است که سطوح استروژن کاهش می یابد .

 

هیستروسکوپی HYSTEROSCOPY

هیستروسکوپ وسیله ای است که برای دیدن داخل رحم و لوله های رحم استفاده می شود . هیستروسکوپ جهت تشخیص بیماری هایی نظیر پولیپهای رحمی استفاده می شود و این عمل تحت بیهوشی عمومی یا موضعی در یک کیلینیک سرپایی انجام می شود . جراحی کوچک نظیر برداشتن فیبروم ممکن است از طریق هیستروسکوپی انجام شود . این اقدام حدود 15 دقیقه بطول می انجامد .

پس از اینکه هیستروسکوپ از قسمت واژن وارد شد ، رحم و لوله های رحم با گازی که از میان هیستروسکوپ عبور می نماید ، پر می شوند . این امر اجازه می دهد که این قسمتها به آسانی دیده شوند . نور موجب می شود که منظره روشنی از این قسمتها بدست آید .

 


موضوعات مرتبط: فیبروم ها

تاريخ : جمعه ۱۸ فروردین۱۳۸۵ | 6:35 | نویسنده : فاطمه |

 السلام علیک یا رسول الله * السلام علیک یا حسن بن علیالسلام علیک یا علی بن موسی الرضا

 

رحلت حضرت محمد مصطفی ( ص ) و شهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی ( ع ) وشهادت ضامن آهو علی ابن موسی الرضا ( ع ) به تمامی شیعیان و دوستداران اهل بیت تسلیت می گویم .تاريخ : سه شنبه ۸ فروردین۱۳۸۵ | 9:37 | نویسنده : فاطمه |

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک Polycystic Ovary Syndrome

 

کیستهای کوچک متعدد حاوی مایع در تخمدانها که ممکن است به علت عدم تعادل هورمونی پلی کیستیک گویند .

 

سن : خانمهایی که در سن بارداری هستند را مبتلا می سازد .

ژنتیک : گاهی شیوع خانوادگی می یابد .

نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

 

در سندرم تخمدان پلی کیستیک هر دو تخمدان توسط کیستهای حاوی مایع بزرگ می شوند  . تصور می شود این سندرم که به علت عدم تعادل هورمونهای جنسی ایجاد می شود . گاهی  به علت یک افزایش نسبی هورمون لوتئینی ( Iuteinizing ) تولید شده توسط غدۀ صنوبری و نیز هورمون مردانه تستوسترون ایجاد می شود . این عدم تعادل هورمونی ممکن است مانع تخمک گذاری و در نتیجه کاهش قدرت باروری گشته و گاه منجر به رشد شدید مو در بدن شود . این سندرم شایعترین اختلال در دستگاه تناسلی زنانه است و حدود یک بیستم خانمها در سن باروری دربریتانیا را مبتلا میسازد . این بیماری گاه در افراد خانواده شیوع می یابد .

 

علائم بیماری

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک متنوع و متفاوت است . این بیماری ممکن است تا هنگامی که خانمی در جستجوی علت ناباروری مورد آزمایشات و معاینات متعددی قرار نگیرد، کشف نشود . علائم عبارتند از :

 • کم شدن دفعات یا فقدان پریود .
 • چاقی مفرد .
 • رشد شدید مو .

خانمی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد ، در خطر ابتلا به افزایش مقاومت به عملکرد هورمون انسولین قرار دارد و این مقاومت ممکن است منجر به مرض قند شود . خانمی که مبتلا به این سندرم است ، مستعد افزایش فشار خون ، بیماری شریان کرونر و انفاکتوس میوکارد ( سکته قلبی ) می باشد .

 

اقدامات در مانی

اگر پزشک به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشکوک بود ، آزمایشات خون جهت اندازه گیری سطوح هورمونهای جنسی ترتیب خواهد داد تا در صورت وجود عدم تعادل هورمونی تشخیص داده شود . همچنین از افراد مبتلا سونوگرافی جهت جستجوی کیست تخمدان انجام می شود . درمان بستگی به شدت سندرم وتمایل فرد به حاملگی دارد . ناباروری ممکن است با دارو درمان شود و داروهایی نظیر کلومیفین ( clomiphene ) مورد استفاده قرار می گیرند . در صورتیکه فرد تمایل به بچه دار شدن ندارد ، پریودهای غیر طبیعی می تواند توسط داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی درمان شود . جهت درمان مقاومت انسولین و کاهش خطر بروز دیابت شیرین ، پزشک ممکن است داروهایی نظیر متفورمین ( metformin ) تجویز نماید که این دارو همچنین کمک به تنظیم پریود و کاهش وزن می نماید . موهای زیاد و غیر طبیعی توسط الکترولیز از بین می روند .

 

 

سرطان تخمدان Cancer of Ovary

 

تورمونهای سرطانی که قادر به رشد در یک یا هر دو تخمدان باشد را سرطان تخمدان گویند .

 

سن : بیشترین شیوع بین 70- 50 سالگی می باشد . به ندرت زیر 40 سالگی شایع است .

ژنتیک : گاهی شیوع خانوادگی می یابد .

نحوۀ زندگی : نداشتن فرزند از عوامل خطر است .

 

سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع در خانمهاست که هر سال منجر به مرگ 4300 خانم در بریتانیا می شود . این سرطان بیشتر از سایر سرطانهای مجاری تناسلی و تولید مثل شیوع دارد . این آمار مرگ بالا به این علت است که علائم این سرطان تا هنگام گسترش پیشرونده  آن بروز نمی نمایند . بنابراین تشخیص و درمان به تعویق می افتد . علت سرطان تخمدان ناشناخته است ، اما گاهی تومورازیک کیست تخمدان منشاء گرفته و رشد می کند . به نظر میرسد عوامل خطری چون هورمونها و عوامل ژنتیک در گسترش این سرطان نقش دارند . خانمهایی که هرگز فرزندی نداشته اند یا یائسگی دیررس داشته اند بیشتر مستعد سرطان تخمدان می باشند . خانمهایی که یکی از بستگان نزدیک آنها زیر 50 سالگی سرطان تخمدان داشته است ، بیشتر در معرض خطرند .

 

علائم بیماری

سرطان تخمدان به ندرت در مراحل زودرس علائم ایجاد می نماید ، هر چند ممکن است علائمی شبیه کیست تخمدان نظیر بی نظمی قاعدگی  وجود داشته باشد در اغلب موارد فقط در هنگامی که سرطان به سایر اعضاء منتشر شده باشد بروز می نماید و این علائم عبارتند از :

 • درد در ناحیه تحتانی شکم
 • تورم در شکم که به علت تجمع مایع می باشد .
 • تکرار ادرار
 • به ندرت خونریزی واژینال غیر طبیعی

 

ممکن است علائم عمومی سرطان نیز وجود داشته باشد . نظیر کاهش وزن ، تهوع و استفراغ که علائم عمومی در سرطانها می باشند . در صورت عدم درمان ، سرطان ممکن است به سایر اعضاء بدن نظیر کبد و ریه ها متاستاز دهد .

 

تشخیص بیماری

در صورتیکه یکی از وابستگان نزدیک شما دچار سرطان تخمدان شده است ، باید با پزشک خود مشورت نمایید و این امر به منظور تشخیص زود رس این نوع سرطان می باشد . غربال سازی ممکن است تغییرات سرطانی را قبل از پیشرفت علائم مشخص نماید و اجازه درمان را در مراحل اولیۀ این بیماری بدهد . فرد ممکن است جهت سونوگرافی ارجاع داده شود و از طریق واژن به جستجوی تومور پرداخت وآزمایشات خونی جهت بررسی و جستجوی نوع خاصی از پروتئین که توسط سرطان در خون ایجاد می شود ، انجام خواهد شد . در هر صورت اگر پزشک مشکوک به سرطان تخمدان باشد ، معاینه شکمی به منظور بررسی وجود تورم یا توده انجام خواهد شد . همچنین ممکن است سونوگرافی و لاپاروسکوپی نیز انجام شود . سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام شوند شامل رادیوگرافی از قفسه سینه و ریه ها و CT اسکن ریه یا کبد می باشد و این در صورتی است که احتمال انتشار و متاستاز سرطانی به این قسمتها وجود داشته باشد .

 

درمان بیماری

اگر سرطان تخمدان در خانمی که تمایل به بچه دار شدن دارد تشخیص داده شد ، معمولاً فقط تخمدان و لوله رحم مبتلا برداشته خواهد شد . در صورتیکه سرطان به سایر قسمتهای دستگاه تناسلی منتشر شده باشد یا در صورتیکه خانم تمایل به بچه دار شدن نداشته باشد ، عمل توتال هیسترکتومی ( برداشتن کامل رحم ) Total Hysterectomy انجام می شود که در این عمل رحم ، هر دو لوله رحم و تخمدانها برداشته خواهد شد . به دنبال عمل جراحی ، شیمی درمانی برای کشتن سلولهای سرطانی بجا مانده انجام خواهد شد . در صورت انتشار سرطان به سایر نقاط بدن رادیوتراپی انجام خواهد شد . پس از درمان آزمایشات خونی و معاینات فیزیکی بطور مرتب جهت کنترل عود مجدد سرطان انجام می گیرد .

 

پیش آگهی

بهبود کامل سرطان تخمدان در صورتی میسر است که در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان گردد. به هر حال این بیماری در سه چهارم خانمها زمانی تشخیص داده می شود که بیماری گسترش یافته است . در این خانمها شیمی درمانی می تواند از انتشار بیشتر سرطان گاهی برای سالها جلوگیری نماید . اما به ندرت سرطان به طور کامل برطرف می شود .  

 


موضوعات مرتبط: سندرم پلی کیستیک و سرطان تخمدان

تاريخ : دوشنبه ۷ فروردین۱۳۸۵ | 22:42 | نویسنده : فاطمه |

 

بنام آنکه گل را رنگ و بو داد               زشبنم لاله ها را آبرو داد

 

سال نو را به تمامی دوستان و خوانندگان وبلاگم تبریک گفته سالی خوب و خوش همراه با صحت و سلامتی برای شما آرزومندم .

در این چند مدت نتوانستم مطالب جدید پزشکی بانوان تایپ کنم و در وبلاگم بزارم بخاطر این بود که مشغول خانه تکانی و آماده شدن برای سال جدید بودم حتی نتونستم به وبلاگم سر بزنم .

 

اي دوست بيا تا غم فردا نخوریم         وين يکدم عمر را غنيمت شمريم 

فردا که ازاين دير فنا در گذريم            با هفت هزار سالگان سر بسريم

                                  

سال و فال و مال و حال و اصل ونسل و تخت و بخت

با شدت در شهریاری برقرار و پردوام

سال خرم فال نیکو مال وافر حال خوش

اصل ثابت نسل باقی تخت عالی بخت رام

 

 تاريخ : دوشنبه ۷ فروردین۱۳۸۵ | 22:40 | نویسنده : فاطمه |

 

اينک تو واين مهتاب، اينک تو واين مرداب    

 بيداري اگر اين است، رفتيم دگر درخواب

به به چه قشنگي تو دراين نقش بر آبت          

 لعنت به تو و عشق وبر اين ذات خرابت

اي عاشق پوشالي گفتم که گلي، افسوس         

 پا تا زسرت خاره، اين مستي وپيروزي ،هم دست ونه بسياره     

سقاي هزار چشمه آواره ، سيراب شدم جملگي از آب سرابت

لعنت به تو ذات خرابت

اي شناگر قابل ، تو آب نمي ديدي

بازيچه شبگردان ، مهتاب نمي ديدي

اي زاده هفت پشت اصالت ، درمکتب عشاق

 گر اين بود جوابت، لعنت به تو وذات خرابت

درآئينه ات بنگر ، حيوان صفتي بيني             

 هاشا نکني باور اين دست تو نيست  ايني

اين دست ترازوي عدالت ، تو پادشه مکر و رذالت

 ارزاني اون تازه رس خو ش قد و قامت

تو پيش کش و قصه ما هم به سلامت

 لعنت به تو وذات خرابت

 براصل ونسب بالي، اي اصل ونسب عالي      

 اي کاش نبيني تو آنروزکه پامالي

رفتيم واز اين رفتن ، بسيار تورا بخشيم

آزادي قلب تو، بر رفتن ما خنديد

آن تازه رس نوبخت ، گر حالم وپرسيد

گو شكرخدا گويمو راضي به ثوابش 

 پايان سخن بشنو، اين قائله شد ازنو

درمکتب عشاق اگر اين بودهمه صبروقرارم      

 اينگونه اگر گربه صفت بودم و حاضر به جوابت

 لعنت به منو ، عشق وبراين ذات خرابم

 تاريخ : پنجشنبه ۲۵ اسفند۱۳۸۴ | 0:12 | نویسنده : فاطمه |

کیست تخمدان OVARIAN Cysts

آماس حاوی مایع که درون یا روی یک یا هر دو تخمدان رشد مینماید را کیست تخمدان گویند .

سن : بیشتر در سنین بین 45-30 سال شایع است .

جنس و نحوۀ زندگی : عوامل قابل توجهی به شمار نمی روند . کیستهای تخمدان ساکهای حاوی مایعی هستند که درون یا روی تخمدان رشد می نمایند . اغلب کیستهای تخمدان غیر سرطانی می باشند و زیان آور نیستند اما یک کیست گاهی ممکن است سرطانی شود . کیستهای سرطانی بیشتر در خانمها ی بالای 40 سال بروز می نمایند .

 

انواع کیست

انواع بسیاری کیست تخمدان وجود دارد . شایعترین نوع آنها کیست فولیکولی می باشد که در یکی از فولیکولیها که تخمک در آن رشد می کند ، نمو نموده و پراز مایع می شود . این نوع از کیست تخمدان ممکن است تا قطر 5 سانتیمتر ( 2 اینچ ) رشد نموده و معمولاً یک کیست می باشد . تصور می شود کیستهای متعدد کوچک که در تخمدان رشد می نمایند به علت اختلالات هورمونی ایجاد می شوند و به این حالت سندرم تخمدان پلی کیستیک گویند .

با شیوع کمتری ، کیستها ممکن است در کورپوس لوتئوم Corpus Luteum تشکیل شود . کورپوس لوتئوم بافت زردی است که از یک فولیکول پس از رها سازی تخمک رشد می نماید . این کیستها حاوی خون می باشند و می توانند تا 3 سانتیمتر ( یک و یک چهارم اینچ ) رشد نمایند .

یک کیست درموئید Dermoid  ، کیستی می باشد که حاوی سلولهایی است که بطور طبیعی در هر قسمت بدن نظیر سلولهای پوست و مو یافت می شوند . یک کیست آدنوما Cystadenoma  ، کیستی است که از یک نوع سلول تخمدان رشد می نماید . در موارد نادر ، یک کیست آدنوما به تنهایی می تواند طور کامل حفره شکم را پر نماید .

علائم بیماری

اغلب کیستهای تخمدان منجر به علائمی نمی شوند ، اما در صورت وجود علائم ، آنها عبارتند از :

 • احساس ناراحتی در شکم
 • درد به هنگام مقاربت
 • بی نظمی قاعدگی که گاهی همراه با خونریزی شدید می باشد
 • خونریزی بعد از یائسگی

 

کیستهای بزرگ می توانند موجب فشار روی مثتانه گردیده و منجر به احتباس ادرار شوند و یا ممکن است منجر به تکرار ادرار گردند .

 

عوارض کیستها

اگر کیستی پاره شده و یا دچار پیچ خوردگی شود موجب درد شدید شکم ، تهوع و تب خواهد شد . کیستها ممکن است آنقدر بزرگ شوند که موجب بزرگ شدن شکم گردند . در موارد نادر کیست هورمون استروژن قبل از بلوغ تولید می نماید که منجر به رشد جنسی زود رس می شود . بعضی کیستهای تخمدان هورمونهای جنسی مردانه تولید می نمایند که منجر به بروز صفات مردانه نظیر رشد مو در صورت می شود .

 

اقدامات درمانی

گاهی کیستهای تخمدان فقط در هنگام معاینات لگنی که در طی یک چکاب روتین انجام می شود ، کشف می گردند . در صورت وجود علائم کیست ، پزشک معاینه لگنی انجام خواهد داد . ممکن است همچنین سونوگرافی یا لاپراسکوپی جهت تأیید و تعیین اندازه و محل کیست انجام شود . همچنین شما آزمایشات خونی جهت احتمال بررسی کیست سرطانی خواهید داشت . کیستهای تخمدان ممکن است بدون درمان از بین بروند ، هر چند که اندازه کیست ممکن است با سونوگرافی عادی کنترل و بررسی شود . کیستهای بزرگ و مزمن ممکن است تخلیه یا برداشته شوند . در صورتیکه احتمال کیست سرطانی وجود داشته باشد ، باید برداشته شود . در صورت امکان تخمدان و لوله های رحم باقی گذارده می شوند . کیستهای تخمدان ممکن است در صورتیکه تخمدان برداشته نشوند ، عود نمایند .


موضوعات مرتبط: کیست تخمدان

تاريخ : یکشنبه ۱۴ اسفند۱۳۸۴ | 11:14 | نویسنده : فاطمه |

 

 

گر بوسه میخواهی بیا یک نه دو صد بستان برو

 اینجا تن بی جان بیا زینجا سرا پا جان برو

صد بوسه تر بخشمت از بوسه بهتر بخشمت

اما به چشم دشمنان پنهان بیا پنهان برو

هرگز مپرس از راز من زین ره مشو دمساز من

گر مهربان خواهی مرا حیران بیا حیران برو

در پای عشقم جان بده ، جان چیست بیش از آن بده

گر بنده فرمانبری از جان پی فرمان برو

امشب چو شمع روشنم سرمیکشد جان از تنم

جان برون از تن منم ، خاموش بیا سوزان برو

بنگر که راز حق شدم ، زیبایی مطلق شدم

در چهره سیمین نگر ، با جلوه جانان برو

 

                  

 

 

یا زینت و آغوش و برش میکنم امشب

یا ترک اقامت ز درش میکنم امشب

یا دست به زانو و کمر میرمش از در

یا دست به دور کمرش میکنم امشب

یا دست کنم بالش زیر سر آن شوخ

یا خویش به قربان سرش میکنم امشب

یا آنکه به تلخی سپرم جان گرامی

یا بوسه ز تنگ شکرش میکنم امشب

گر چرخ به کام دل غمدیده نگردد

یک آهی و زیرو زبرش میکنم امشب

گویا خبر از درد دل زار ندارد

از گریه به مستی خبرش میکنم امشب

با مکر و فسون تا بفریبم مگر او را

رحمت به روان پدرش میکنم امشب

گر دست دهد دایه صفت در گه مستی

تا وقت سحر خشک وترش میکنم امشب

شرح غم هجران و فراقش که طویل است

گر گوش دهد مخنتصرش میکنم امشب

گر شد سر خر شیخ به آداب ومریدی

یک حرف به او گفته خرش میکنم امشب

میگیرم از او یا دل هرجایی مفتون

یا آنکه به خود مختصرش میکنم امشب

 

                 تاريخ : پنجشنبه ۱۱ اسفند۱۳۸۴ | 9:43 | نویسنده : فاطمه |
سلام دوستان

 توی این چند روز نتونستم مطالبم را جدید کنم. بخاطر اینکه هم حالم زیاد خوب نیست هم امتحان دارم .

سعی میکنم مطالب جدید بنویسم و توی وب سایتم بزارم ....تاريخ : سه شنبه ۹ اسفند۱۳۸۴ | 16:1 | نویسنده : فاطمه |

 

آندومتریوز Endometriosis  

آندومتریوز به حالتی اطلاق می شود که بافت آندومتر که لایه داخلی رحم می باشد ، به سایر اعضاء شکمی می چسد .

سن : بیشترین شیوع بین 45- 30 سالگی است .

نحوه زندگی : نداشتن فرزند از علائم خطر است .

ژنتیک : گاهی شیوع خانوادگی می یابد .

آندومتریوز لایه داخلی رحم می باشد که به طور طبیعی هر ماه به هنگام پریود ریزش می یابد و سپس مجدداً رشد می کند . در آندومتریوز تکه هایی از آندومتر به سایر اعضاء در حفره لگن مانند تخمدانها و روده تحتانی می چسبند . این تکه های آندومتر جایگزین شده در سایر نقاط تحت تأثیر هورمونهای سیکل قاعدگی قرار گرفته و واکنش نشان می دهند و در طی پریود خونریزی می نمایند . خون نمی تواند از طریق واژن از دن خارج شود و باعث حساسیت و تحریک پذیری بافت اطراف می گردد که منجر به درد شکمی و در نهایت منجر ه اسکار ( جای زخم ) می گردد . تحریک پذیری و حساسیت تخمدانها ممکن است منجر به کیستهای دردناک گردد . آندومتریوز حالت شایعی است و بیشتر از یک پنجم خانمها را در سن بارداری متلا می سازد . خانمهایی که فرزندی تا سن 30 سالگی ندارند و آنهایی که بدون فرزند مانده اند بیشتر مستعد ابتلا به این حالت هستند . آندومتریوز شدید می تواند اغلب موج مشکلات ناباروری گردد . علت واقعی آندومتریوز ناشناخته است ، اما تئوریهای متعددی وجود دارد . یک تئوری این است که تکه هایی از آندومتر که در طی قاعدگی ریزش می نماید از راه واژن خارج نمی شوند ، در عوض آنها در طول لوله های رحم حرکت نموده و به حفرع لگن وارد می شوند و به سطح اعضاء مجاور آنها می چسبند .

علائم بیماری  

آندومتریوز ممکن است علامتی ایجاد ننماید . در صورت بروز علائم ، میزان شدت آن در خانمها متفاوت می باشد . همچنین علائم ممکن است متفاوت باشند و بستگی به این دارند که کدام عضوء مبتلا شده است و آنها عبارتند از :

 • درد ناحیه تحتانی شکم که معمولاً درست قبل و در طی دوره پریود شدیدتر می شود .
 • بی نظمی پریود یاخونریزی بسیار شدید در طی پریود .
 • درد به هنگام مقاربت .
 • درد تحتانی شکم در طی دفع ادرار .

در صورتیکه آندومترروی قسمت تحتانی روده رشد نماید ممکن است اسهال یا یبوست روز نماید و نیز در طی حرکات روده ایجاد شود و در موارد نادر خونریزی از رکتوم به هنگام پریود ایجاد شود .

اقدامات درمانی

در خانمی که آندومتریوز علامتی ندارد ، ممکن است به هنگام جستجوی علت ناباروری به آن مشکوک شد . برای کمک به تشخیص ، پزشک معاینه لگنی انجام خواهد داد . تشخیص ممکن است توسط لاپراسکوپی تأیید شود که در این اقدام ، اعضای حفره لگن و شکم با استفاده از یک وسیله ، بازدید و معاینه می شوند . درمانهای بسیاری برای آندومتریوز وجود دارد و انتخاب روش درمانی به سن ، اعضای مبتلا ، شدت علائم و تمایل فرد به بچه دار شدن در آینده بستگی دارد . ممکن است درمانهای هورمونی یا جراحی پیشنهاد و توصیه شوند . در انواع خفیف ، ممکن است درمان ضرورت نداشته باشد . اگر علائم باعث درد سر و آزار هستند ، پزشک ممکن است یک نوع از چندین نوع درمان هورمونی که باعث توقف قاعدگی برای چند ماه می شود را توصیه نماید . این داروها ممکن است شامل هورمونهای گنادورلینgonadorelin ) ( صناعی ، شبه گنادورلین ( gonadorelin analogues ) و دانازول ( danazol )  باشند ، تمامی این داروها تولید هورمون استروژن را کم نموده و قاعدگی را متوقف می سازند . در روش انتخابی دیگر ، ممکن است قرصهای ضد بارداری ترکیبی تجویز شود . این درمان معمولاً حدود 12- 6 ماه ادامه می یابد . در طول این مدت ، باید آندوممتریوز بهبود یابد . در صورت عود مجدد این حالت معمولاً از دفعه قبل خفیف تر خواهد بود . تکه های کوچک آنذومتر که در دوره درمان هورمونی به درمان پاسخ نداده اند ، ممکن است به وسیله جراحی توسط لیز در طی لاپاروسکوپی از بین برده و تخریب شوند . به هر حال گاهی آندومتریوز پس از درمان ، عود می نماید و ممکن است بعداً جراحی ضرورت یابد .

در صورتیکه فرد آندومتریوز شدید داشته و تصمیم به داشتن فرزند نداشته و یا نزدیک به یائسگی باشد ، پزشک ممکن است توصیه به هیسترکتومی Hysterectomy نماید . در این عمل رحم برداشته می شود . تخمدانها نیز برداشته خواهد شد و به همراه آن سایر نواحی مبتلا به آندومتریوز نیز برداشته می شوند . در صورت برداشتن تخمدانها قبل از اینکه بیمار به سن طبیعی یائسگی برسد ، یائسگی بروز خواهد نمود . رای تسکین و بهبود علائم ، پزشک احتمالاً درمان جایگزینی هورمونی توصیه خواهد نمود .

لاپاراسکوپی LAPARAOSCOPY

در طی لاپاراسکوپی از یک آلت سفت معاینه به نام لاپاروسکوپ برای مشاهده لگن و شکم از طریق ایجاد شکاف کوچکی در شکم استفاده می شود . لاپاراسکوپی ممکن است برای جستجوی بیماری اعضاء تولید مثل زنانه نظیر آندومتریوز کار رود و همچنین رای بررسی سایر بیماریهای شکمی نظیر آپاندیسیت استفاده شود . بعضی از اعضاء جراحیها نظیر استریل نمودن زنانه ( عقیم سازی ) ، ممکن است در طی این اقدام انجام شوند . لاپاراسکوپی همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود . بهبودی نسبت به اعمال جراحی معمولی ، به علت برش کوچکی که در این روش ایجاد می شود ، سریعتر است .

 

پیش آگهی

هر چند درمان معمولاً موفقیت آمیز است ، احتمال عود مجدد آندومتریوز تا هنگام یائسگی و ختم قاعدگی وجود دارد . در صورت برداشتن تخمدانها عود آندومتریوز غیر متحمل است .

 

عقیم سازی بانوان FEMALE STERILIZATION

عقیم سازی با روش بستن لوله ، یک روش جلوگیری از حاملگی دائمی است که برای خانمهایی که فرزند دیگری نمی خواهند یا حاملگی برای آنها مضر است مورد استفاده قرار می گیرد . این روش توسط عمل جراحی صورت می گیرد و دو برش کوچک در روی شکم ایجاد می شود ( عقیم سازی با لاپاراسکوپ Laparoscop Stelization  ) با یک برش روی ناحیه شرمگاهی داده می شود ( مینی لاپاروتومی Mini Laparotomy ) . در این جراحی لوله های رحم بسته می شوند و معمولاً در این عمل از دو روش استفاده می شود . یکی با بستن لوله ها توسط گیره و روش دیگر با بریدن و گره زدن آنها صورت می گیرد ، در اینصورت اسپرم نمی تواند جهت بارور کردن تخمک وارد لوله ها گردد .

 


موضوعات مرتبط: آندومتریوز

تاريخ : دوشنبه ۱ اسفند۱۳۸۴ | 7:46 | نویسنده : فاطمه |

   

يا رب مرا ياري بده تا خوب آزارش کنم

هجرش دهم زجرش دهم خوارش کنم زارش کنم

از بوسه هاي آتشين وزخنده هاي دلنشين        

صد شعله در جانش زنم صد فتنه درکارش کنم

در پيش چشمش ساغري گيرم زدست دلبري      

از رشک آزارش دهم وز غصه بيمارش کنم

بندي به پايش افکنم گويم خداوندش منم          

چون بنده در سوداي زر ، کالاي بازارش کنم

گويد ميفزا قهر خود ، گويم بکاهم مهر خود      

گويد که کمتر کن جفا ، گويم که بسيارش کنم

هر شامگه در خانه اي چابکتر از پروانه اي      

رقصم بر بيگانه اي وز خويش بيزارش کنم

چون بينم آن شيداي من فارغ شد از سوداي من   

منزل کنم در کوي او باشد که ديدارش کنم

گيسوي خود افشان کنم جادوي خود گريان کنم    

با گونه گون سوگندها بار دگر يارش کنم

چون يار شد بار دگر کوشم به آزار دگر            

تا اين دل ديوانه را راضي زآزارش کنم  

 

                

 

نه وعده وصلم ده ، نه چاره كارم كن

من تشنه آزارم ، خوارم كن و زارم كن

مستانه بزن بر سنگ ، پيمانه عيشم را

وز اشك سحرگاهي ، پيمانه گسارم كن

تا هر خس وخاشاكي ، بوي نفسم گيرد

سرگشته به هر وادي ، چون باد بهارم كن

خونابه دل تا كي ، در پرده كشم چون گل ؟

از پرده برونم كش ، رسواي دريارم كن

خاك من مجنون را در پاي صبا افشان

دامان بيابان را ، مشكين ز غبارم كن

گر شادي دل خواهي ، آرام رهي بستان

ور خاطر من جويي، خون در دل زارم كن

 

          تاريخ : جمعه ۲۸ بهمن۱۳۸۴ | 14:27 | نویسنده : فاطمه |

 

 

مردانه شدن Virilization  

رشد صفات ثانویه مردانه در خانمها که ناشی از عدم تعادل هورمونی می باشد  را مردانه شدن گویند .

سن : ممکن است از هنگام تولد وجود داشته باشد . اما معمولاً در سالهای بعدی گسترش و بروز می نماید .

ژنتیک : در بعضی موارد ، علت آن ارثی است .

نحوۀ زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

به طور طبیعی مقدار اندکی از هورمونهای مردانه در خانمها وجود دارد و این هورمونها توسط غدد آدرنال ( فوق کلیه ) و تخمدانها ساخته می شوند . در هر حال در صورتیکه نولید این هورمونهای مردانه افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد . صفات مردانه متعددی شروع به رشد و ظهور می نمایند و به این حالت مردانه شدن گویند .

مردانه شدن اغلب در سنین بزرگسالی شایع است و موجب علائمی نظیر خشونت صدا ، رشد شدید مو در صورت و سطح بدن که هیرسوتیسم Hirisutism  نامیده می شود و کلفتی موهای گیجگاهی و تاج سر می گردد . این علائم اغلب موجب آشفتگی روحی می گردند . این حالت به ندرت در زمان تولد وجود دارند . در صورتیکه در هنگام تولد وجود داشته باشند ، مردانه شدن معمولاً ناشی از اختلال ژنتیکی است که باعث سطوح غیر طبیعی هورمونی می گردد.

علل بیماری

هنگامیکه مردانه شدن دیرتر بروز می نماید ، عوامی احتمالی شامل اختلالات تخمدان نظیر انواع خاصی از کیست تخمدان ، سرطان تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشند . سطوح هورمونی نیز می تواند در اثر تومورآدرنال و مصرف هورمونهای مردانه خاصی که ورزشکاران استفاده می نمایند ، افزایش یابد .

علائم بیماری

علائم به تدریج با افزایش هورمونهای مردانه ظاهر می شوند و عبارتند از :

 • رشد شدید مو روی صورت و سطح بدن .
 • بی نظمی یا عدم قاعدگی .
 • کاهش اندازه پستان یا در موارد نادر اختلال در رشد پستانها .
 • بزرگ شدن کلیتوریس .
 • بزرگی غیر قابل برگشت حنجره ( سیب آدم ) که موجب کلفتی و خشونت صدا می شود .
 • ضخیم شدن موهای گیجگاهی و تاج سر .

عدم تعادل هورمونی ممکن است منجر به افزایش رشد عضلانی و ایجاد هیکل مردانه شود .

اقدامات درمانی

پزشک فرد مبتلا را مورد معاینه قرار داده و آزمایشاتی جهت تعیین علت علائم درخواست خواهد کرد که شامل آزمایشات خون جهت اندازه گیری سطوح هورمونی ، MRI یا CT اسکن جهت بررسی تومورآدرنال و سونوگرافی به منظور بررسی تخمدانها خواهد بود . درمان علل بیماری نظیر برداشتن تومور باید موجب بازگشت بعضی تغییرات شود . اگر عاملی برای این بیماری پیدا نشد ، قرصهای ضد بارداری ممکن است برای جلوگیری از تولید هورمون توسط تخمدانها و کاهش سطوح هورمونهای مردانه تجویز شود . برای از بین بردن موهای زائد در صورت و بدن ، استفاده از الکترولیز و موزدایی توصیه می شود .

بیماری التهاب لگن Pelvic inflammatory disease

التهاب اعضاء تولید مثل زنانه ، اغلب ناشی از عفونتی است که از طریق جنسی انتقال می یابد .

سن : شایعترین سن بین 24- 15 سالگی است و ندرتاً قبل از بلوغ شیوع دارد .

نحوۀ زندگی : عوامل خطر به عوامل ایجاد بیماری بستگی دارند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

بیماری التهاب لگن ( PID) عامل شایع درد ناحیه لگن در خانمهاست . در این حالت بعضی از اعضاء تولید مثل زنانه ملتهب شده که این التهاب معمولاً در اثر عفونت می باشد . خانمهای جوان و خانمهایی که از نظر جنسی فعال می باشند ، بیشتر در معرض ابتلا می باشند . PID ممکن است علائم مشهودی نداشته باشد و بعضی از خانمها نسبت به اینکه عفونتی داشته اند نا آگاه می باشند  و این تا سالها ادامه می یابد و زمانی که آنها به جستجوی علت ناباروری شان می پردازند متوجه وجود عفونت می شوند . PID معمولاً به وسیله یک عفونت جنسی مسری ( STI ) ایجاد می شود نظیر گنوره ( سوزاک ) Gonorrhoea یا عفونت کلامیدیا Chlamydial که از طریق تماس جنسی سرایت می نمایند . PID همچنین ممکن است به علت گسترش عفونت پس از خاتمه حاملگی یا پس از زایمان ایجاد شود . در بعضی موارد تورکلوز( سل ) می تواند در لگن گسترش یابد . عفونت از واژن به سمت رحم و لوله های رحم منتشر می گردد . تخمدانها نیز ممکن است مبتلا شوند . IUD که وسیلۀ جلوگیری از حاملگی داخل رحمی است موجب انتشار بیشتر این عفونت می گردد . در صورتیکه احتمال عفونت را می دهید ، آزمایشاتی انجام خواهد شد تا قبل از انتشار و گسترش عفونت آنرا درمان نمائید . هنگامیکه PID در طی تحقیقات پیرامون ناباروری کشف می شود ، علت اصلی ممکن است ناشناخته باقی بماند .

علائم بیماری

PID ممکن است علائم مشهود و واضحی نداشته باشد و به خصوص هنگامیکه به علت کلامیدیا ایجاد شده باشد . در صورتیکه علائمی وجود داشته باشند ، این علائم عبارتند از :

 • درد در ناحیه لگن
 • تب
 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • پریود شدید یا طولانی
 • درد به هنگام مقاربت
 • خستگی

در صورت بروز ناگهانی PID ، فرد ممکن است درد شدید ، تهوع و استفراغ داشته باشد و توجهات پزشکی و بیمارستانی فوری ضروری می باشد . در صورت عدم درمان عفونت ، لوله های رحم ممکن است آسیب ببینند . این عفونت ممکن است به سایر اعضاء لگن و شکم منتشر شود .

اقدامات درمانی

اگر پزشک مشکوک به PID باشد ، معاینه لگنی انجام خواهد گرفت . توسط یک سوآب از ترشحات واژن و دهانه رحم نمونه برداری خواهد شد تا ارگانیسم عامل عفونت شناسایی گردد . سونوگرافی لگن ممکن است انجام شود . در صورت شدت علائم ، فرد در بیمارستان بستری گردیده و ممکن است لاپارسکوپی برای مشاهده حفرات لگن و شکم انجام شود . پزشک احنمالاً آنتی بیوتیک شروع خواهد نمود که ممکن است به شکل تزریق وریدی در بیمارستان تجویز شود و همچنین ممکن است جهت تسکین درد داده خواهد شد . بیمار تا هنگام بهبود کامل نباید مقاربت داشته باشد . همسر فرد مبتلا باید از نظر وجود عفونتهای مسری جنسی مورد آزمایش قرار گیرد و برای جلوگیری از عود مجدد عفونت اونیز باید معالجه گردد . در صورتیکه خانمی از IUD استفاده می نماید ، ممکن است برداشتن آن و استفاده از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری توصیه شود . در صورتیکه PID سریع کشف و درمان شد ، فرد بهبود کامل خواهد یافت . ولی اگر PID معالجه نشد ، آسیب به لوله های رحم می تواند خطر حاملگی خارج رحم را افزایش دهد و یا منجر به ناباروری گردد .


موضوعات مرتبط: مردانه شدن و بیماری التهاب لگن

تاريخ : یکشنبه ۲۳ بهمن۱۳۸۴ | 11:28 | نویسنده : فاطمه |

                                               

                                                                                     

هیپوگنادیسم در خانمها Hypogonadism in females    

عدم فعالیت ، ضعف پیش رونده یا عدم وجود تخمدانها که منجر به کاهش سطوح هورمونهای جنسی زنانه می شوند را هیپوگنادیسم گویند .

ژنتیک : گاهی به علت ناهنجاریهای کروموزومی می باشد .

سن ، نحوۀ زندگی : عوامل خطر بستگی به علل ایجاد کننده دارند .

هورمونهای جنسی زنانه رشد جنسی و سیکل قاعدگی را کنترل می نمایند . عملکرد ضعیف تخمدامها که هیپوگنادیسم گفته می شود ، منجر به کم شدن سطوح این هورمونها در بدن می شود . یک کاهش طبیعی هورمونی در زمان یائسگی وجود دارد ، اما این کاهش در سایر موارد ممکن است معرف یک بیماری زمینه ای باشد . هیپوگنادیسم ممکن است موجب ایجاد علائم اضطراب شود ، اما غالباً قابل درمان است .

انواع بیماری

 

دو نوع هیپوگنادیسم وجود دارد : اولیه و ثانویه . هر نوع می تواند در هر سنی بروز نماید . هیپوگنادیسم اولیه غالباً به علت بیماری یا ضعف تخمدانها ایجاد می شود که این امر می تواند به علت یک ناهنجاری کروموزومی نظیر سندرم ترنر باشد . این بیماری ممکن است همچنین به علت برداشتن تخمدانها توسط عمل جراحی بوجود آمده باشد .در اغلب موارد ، هیپوگنادیسم اولیه به عنوان نتیجه طبیعی یائسگی بروز می نماید . هیپوگنادیسم ثانویه به علت یک ناهنجاری در غدۀ صنوبری یا هیپوتالاموس ( بخشی از مغز ) ایجاد می شود که منجر به کاهش تولید هورمونهایی که موجب تحریک عملکرد تخمدان می شوند ، می گردد . این ناهنجاری ممکن است ناشی از یک بیماری نظیر تومورغدۀ صنوبری یا ندرتاً آسیب غدۀ صنوبری یا هیپوتالاموس در اثر ضربه به سر باشد ، یا ممکن است در اثر یک عفونت نظیر آنسفالیت ویروسی باشد . گاهی این بیماری در اثر ورزشهای شدید یا کاهش وزن ناگهانی می باشد .

علائم بیماری

علائم بستگی به سن بروز هیپوگنادیسم و همچنین مقدار هورمونهای جنسی که تولید می شوند ، دارد .در صورتیکه حمله این بیماری قبل از بلوغ بروز نماید ، هیپوگنادیسم موجب بلوغ غیر طبیعی در خانمها می شود . اگر حمله قبل از بلوغ رخ دهد ، علائم عبارتند از :

 • کاهش یافتن یا عدم قاعدگی
 • کم شدن قدرت بارداری
 • برافروختگی ، تعریق شدید ، اضطراب .

این علائم با سایر علائم یائسگی همراه هستند .

 • ندرتاً موهای شرمگاهی ممکن است رشد نکرده و پستانها ممکن است کوچکتر شوند .

علائم دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که بستگی به عامل زمینه ای بیماری دارند .

اقدامات درمانی

پزشک آزمایشات خونی جهت اندازه گیری سطوح هورمونی تقاضا خواهد نمود CTاسکن مغزی جهت بررسی اختلالات غدۀ صنوبری و اولتراسونوگرافی جهت بررسی تخمدانها انجام خواهد شد .

درمان بستگی به عامل بیماری دارد . برای مثال : اگر تومورغدۀ صنوبری عامل بیماری است با جراحی برداشته خواهد شد . در صورتیکه این حالت به علت کاهش وزن شدید است ، افزایش وزن راه درمان است . در بعضی موارد درمان جایگزینی هورمونی برای خانمهای یائسه توصیه می شود که این امر کمک به بهبود علائم یائسگی نموده و از بیماریهایی که با کاهش سطوح هورمونی مرتبط می باشند نظیر استئوپروز ( پوکی استخوان ) و بیماریهای عروقی کرونر جلوگیری نماید .

بلوغ غیر طبیعی در خانمها Abnormal puberty in females

بلوغ بسیار زودرس یا دیری که معمولاً ناشی از عدم تعادل هورمونی است را بلوغ غیر طبیعی گویند .

سن : قبل یا بعد از سن طبیعی بلوغ رخ می دهد .

نحوۀ زندگی : تمرینات سخت بدنی و کاهش شدید وزن از عوامل خطرند .

ژنتیک : در بعضی موارد در اثر ناهنجاریهای کروموزومی می باشند .

بلوغ دوره ای است که رشد جنسی بروز می نماید .در دخترها بلوغ با جهش رشد ، رویش مو در زیر بغل و ناحیه شرمگاهی ، رشد پستانها و اعضاء تولید مثل و شروع قاعدگی مشخص می گردد . هر چند تفاوتهایی در سن شروع بلوغ وجود دارد ، این پدیده در دخترها بین سنین 14- 10 سالگی آغاز می شود . ممکن است بلوغ غیر طبیعی باشد و این در صورتی است که زودتر ( زودرس ) یا دیرتر ( تأخیری ) شروع شود . بلوغ زودرس در صورتی اتفاق می افتد که پستانهای دختری قبل از سن 8 سالگی رشد نماید یا قاعدگی قبل از 10 سالگی آغاز شود . در موارد شدید بلوغ ممکن است در سن 4 سالگی اتفاق افتد . بلوغ تأخیری در صورتی است که قاعدگی تا سن 16 سالگی شروع نشده باشد یا پستانها تا سن 14 سالگی رشد نکرده باشند .

بلوغ زود رس نادر است و می تواند به علت اخلالات هورمونی باشد . بلوغ دیررس شایعتر است . هر چند ممکن است عامل زمینه ای باعث تأخیر بلوغ شود ، در بعضی دختران که تا سن 16 سالگی قاعده نمی شوند این پدیده یک تأخیر رشد ساده است و اغلب یک زمینه خانوادگی دارد . بلوغ غیر طبیعی ممکن است باعث نگرانی دختر یا خانواده وی شود . زیرا رشد جسمی و جنسی آنها با همسالان وی منطبق نیست . در صورت مشکوک بودن به بلوغ غیر طبیعی باید سریعاً با تمهیدات پزشکی پیگیری شود .

علل بیماری

بلوغ در دختران توسط هورمونهای جنسی زنانه که توسط تخمدانها تولید می شوند ، کنترل می گردد .این هورمونها نیز توسط هورمونهای مترشحه از غدۀ صنوبری در مغز و هیپوتالاموس کنترل می گردند . هیپوتالاموس بخشی از مغز است که غدۀ صنوبری را تنظیم می نماید . اختلال هر یک از این ارگانها ممکن است منجر به بلوغ زودرس یا تأخیری گردد .

بلوغ زودرس ممکن است به علت دلیل اختلالاتی که موجب افزایش زودرس هورمونهای جنسی هستند ، باشد .برای مثال رشد کیست تخمدان در کودکی ممکن است موجب تولید هورمونهای جنسی گردیده و موجب رشد جنسی زودرس گردد . تومورهیپوتالاموس یا صدمه به غدۀ صنوبری در اثر ضربه سر یا عفونتی نظیر مننژیت ممکن است باعث بروز بلوغ زود رس شوند .

تأخیر بلوغ ممکن است به علت اختلالات کروموزومی خاصی نظیر سندرم ترنر ، یا با شیوع کمتری به علت تومور غدۀ صنوبری باشد . کاهش شدید وزن یا تمرینات شدید ممکن است موجب عدم تعادل هورمونی گردیده و منجر به تأخیر بلوغ شود .در بسیاری موارد بلوغ غیر طبیعی ، عامل زمینه ای پیدا نشده است .

اقدامات درمانی

پزشک آزمایشاتی جهت تعیین اینکه آیا بلوغ آغاز شده است یا چه مدت بلوغ جریان داشته است ، انجام می دهد . یک نمونه خون جهت اندازه گیری سطوح هورمونی و بررسی ناهنجاریهای کروموزومی گرفته می شود . همچنین ممکن است MR و CT اسکن مغزی جهت بررسی غدۀ صنوبری انجام شود و اولتراسونوگرافی برای بررسی کیست تخمدان انجام می شود . اگر عامل زمینه ای وجود داشت آن عامل باید درمان شود . برای مثال : کیست تخمدان توسط جراحی برطرف خواهد شد .درمان هورمونی ممکن است برای بلوغ زودرس یا پیشرفت رشد جنسی در صورتی که بلوغ تأخیر داشته باشد ، تجویز شود . در بعضی موارد تأخیر بلوغ همراه با ناباروری است و ممکن است نیاز به درمان جهت تخمک گذاری باشد و این در صورتی است که خانمی که بلوغ دیررس داشته است تمایل به بچه دار شدن داشته باشد .

گاهی بلوغ به سادگی به تأخیر می افتد و نیاز به درمان نمی باشد . افزایش وزن و کاهش فعالیتهای شدید می تواند مؤثر باشد و این در صورتی است که تأخیر در بلوغ به علت کاهش شدید وزن و تمرینات شدید باشد .

  


موضوعات مرتبط: هیپوگنادیسم و بلوغ غیر طبیعی

تاريخ : جمعه ۲۱ بهمن۱۳۸۴ | 11:54 | نویسنده : فاطمه |
السلام علیک یا سیدنا و مولانا یا ابا عبدالله حسین

تاسوعا و عاشورای حسینی را به تمامی عزاداران ابا عبدالله حسین تسلیت می گویم .تاريخ : دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۴ | 15:30 | نویسنده : فاطمه |

 

 

ای قلب تو پر شراره از عشق بگو

 وی درد توبي شماره از عشق بگو

 اميد رهايي ام از اين دريا نيست

 اي پهنه ي بي كناره از عشق بگو

تا شب پره ها باز ملامت نكنند

با اين شب بي ستاره از عشق بگو

 ديريست كه مي رويم و نا پيداييم

 درمانده كه چيست چاره از عشق بگو

 تا ياد تو را به لحظه ها نسپارند

 هر دم همه جا هماره از عشق بگو

گاهي سخن سكوت را مي فهمند

 لب دوخته با اشاره از عشق بگو

 وقتي ز قصيده ها غزل مي سازند

 بنشين و به استعاره از عشق بگو

تنهاي من اي با من تنها ، تنها

 از عشق دوباره از عشق بگو

 

 تاريخ : پنجشنبه ۱۳ بهمن۱۳۸۴ | 21:51 | نویسنده : فاطمه |

 

بهداشت عبارتست از علم و هنر پیشگیری از بیماریها در افزایش طول عمر در ارتقاء سطح سلامتی در انسان از طریق فعالیتهای دسته جمعی در جهت :

1-     کنترل بیماریهای واگیر دار

2-     بهسازی محیط

3-     آموزش بهداشت فردی

4-     تامین خدمات پزشکی و پرستاری جهت تشخیص و درمان بموقع بیماریها

5-     ایجاد سیستم شبکه تندرستی میباشد

 

برای داشتن بهداشت خوب هر کس بایستی به مقایسات  زیر توجه نموده و در مورد هر یک رعایت اصول مربوطه را بنماید .

1-     نظافت و بهداشت اعضای بدن

2-     تغذیه و بهداشت مواد غذایی

3-     خواب و استراحت

4-     ورزش و تفریح

5-     عدم اعتیاد به مخدرات و محرکات

6-     مراقتهای پزشکی

7-     فلسفه زندگی مربوط به خود و دیگران

 

نظافت و بهداشت اعضای بدن :

 

مراقبت از پوست ومو :

1-     داشتن پوست تمیز هدف اساسی بهداشت و زیبایی می باشد .

2-     حمام روزانه برای پاک کردن مواد زائدی که روی پوست جمع شده است و از بین بردن بوی عرق بدن لازم است .

3-     ازاستعمال صابون و پاک کننده های خیلی معطر باید خود داری نمود .

4-     هر گونه خراش و زخم و سوختگی پوست باید فورا ً مداوا شود تا از بروز عفونت و سرایت آن جلوگیری گردد .

5-     کسانیکه دارای پوستهای چرب می باشند بایستی مرتب پوست خود را شستشو دهند .

6-     کسانیکه مرتب بدن آنها عرق می کنند بایستی با :

1-     حمام روزانه

2-     پاک کردن موهای زائد بدن

3-     عوض کردن مرتب لاس زیر

4-     استعمال ضد بوها از بوی بد عرق خود جلوگیری نمایند

 

بهداشت چشم

 

اگر انتظار داریم که چشمان ما برای تمام مدت عمر به ما خدمت کنند بایستی نکات زیر را رعایت نماییم :

 

1-   چشمها را بایستی از تأ ثیر اشعه ماوراء بنفش که ممکن است در اثر تابش مستقیم اشعه خورشید ، انعکاس اشعه از برق و یا چراغهای پر نور به چشم برسد محافظت نمود .

2-     از چشم خود در نور کافی استفاده نمائید نور کم یا خیره کننده باعث می شود که چشم با دشواری بیشتری کار کند .

3-     جهت نور باید طوری باشد که باعث خیرگی چشمها نشود ، محیط کار را کاملا ً روشن ساخته تا فشاری بر چشمها وارد نسازد .

4-   بعد از مدتی مطالعه چشمان خود را ببندید و یا به دیوار سفید و اشیاء دور نگاه کنید ویا چشمان خود را برای مدت کوتاهی به فعالیت دیگری مشغول سازید تا خستگی آن مرتفع شود .

5-     در مدت  زندگی دو دوران است که بایستی به چشم توجه مخصوص نمود 1- دوران تحصیل 2- دوران میانسالی

6-     امر مهم در هداشت چشم گنجانیدن معاینات چشم در برنامه معاینات پزشکی هر شخص می باشد .

 

 

بهداشت قلب :

 

رعایت اصول بهداشتی زیر می تواند الگویی در جهت پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی باشد :

1-     آهسته غذا بخورید .

2-     در مصرف غذاهای چرب ، پر نمک و قندی افراط نکنید .

3-     در مصرف نوشیدنیهای          و کشیدن سیگار و مصرف ادویه جات افراط نکنید .

4-     از پر خوری پرهیز نمائید .

5-     وزن خود را در حد معمولی و مناسبی  نگهدارید وزن زیاد باعث خستگی عضله قلب و ازدیاد میزان کار کرد عروق قلبی می شود .

6-     از داد و فریاد بیهوده صرف نظر کرده و در مقابل شوک و هیجانات خونسردی خود را حفظ کنید .

7-     مناسب سن خود ورزش کنید .

8-     هرگز در تفریحات شبانه و شب زنده داریها افراط نکنید و در شبانه روز حتما ً 8 ساعت خوا عمیق داشته باشید .

 

 

بهداشت مو :

 

نکات اساسی که در بهداشت موها باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از  :

 

1-   نوع صابون ، شامپو  و سایر مواد پاک کننده و تقویت کننده در مصرفی مو مهم بوده و انتخاب صحیح آنها باعث تقویت ریشه مو و سالم ماندن آنها میگردند .

2-   برس کشیدن روزانه موها و ماساژ مرتب آن بمدت چند دقیقه باعث تشدید سرعت جریان خون شده و نیز مانع از جمع شدن گرد وغبار کثافات در سر گشته و هوا بهتر به ریشه مو میرسد .

3-   بعضی اشخاص دچار پوسته و شوره سر می شوند . شوره سر عبارتست از سلولهای مرده پوسته سر ، کم کاری غدد مولد چربی کنار مو ، بدی جریان خون در پوست سر ، موادی که چربی پوست را از بین می برند – نوع غذا – مقدار خواب و ناراحتی های عصبی در بروز آن موثرند .

4-   برای بهداشت موها به برنامه غذایی نیز باید توجه خاص شود . ویتامینها و کلسیم برای سلامت مو موثرند و ناراحتیهای عصبی ، بی خوابی ، بدی تغذیه در وضع موها اثر مهمی داشته لذا باید مورد توجه قرار گیرند .

 

 

بهداشت دهان و دندان :

 

برای حفظ بهداشت دهان و دندان بایستی نکات زیر را رعایت نمود :

 

1-     استفاده از رژیم غذایی که مقدار مواد قندی آن متناس وده و نیز ویتامینهای مورد نیاز بدن را بویژه در مراحل رشد ونمو دندانی تامین نماید .

2-     برای اجتناب از ماندن ذرات غذایی در فضای بین دندانها پس از هر وعده غذا یا لااقل قبل از خوابیدن شسته شوند .

3-   حتی الامکان از خوردن غذا در غیر ساعات معین خودداری شود زیرا به دنبال خوردن هر غذا یا شیرینی خود بخود یک حمله اسیدی حاصل می شود که برای دندانها مضر است .

4-   دندانها را گاه بگاه یا لااقل سالی یکبار باید به دندان پزشک نشان داد تا با برداشتن جرم دندان و ترمیم کرم خوردگیهای تازه که معالجه زود رس  آنها بسیارمهم است داندانها تمیز شوند .

5-     نباید پس از نوشیدن مایعات بسیار سرد بلافاصله چیزهای گرم نوشید یا خورد .تاريخ : جمعه ۷ بهمن۱۳۸۴ | 21:4 | نویسنده : فاطمه |

 

خونریزی بعد از یائسگی       Postmenopausal bleeding

 

خونریزی ازرحم که حداقل شش ماه پس از قطع قاعدگی رخ می دهد را خونریزی بعد از یائسگی گویند.

 

سن: پس از یائسگی بروز می نماید .

ژنتیک ، نحوه زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید.

 

خونریزی قاعدگی باید در زمان یائسگی متوقف شود . خونریزی بعد از یائسگی به طور طبیعی فقط با درمان جایگزینی هورمونی  خاصی همراه می باشد که این داروها موجب خونریزی مجدد ماهانه می شوند . سایر خونریزیهای پس از یائسگی ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی نظیر سرطان دستگاه تولید مثل باشند و باید توسط پزشک بررسی شود . این خونریزیها می توانند از یک لکه بینی جزئی تا یک خونریزی شدید بدون درد باشند .

علل خونریزی

این خونریزی می تواند نشانه ای از بیماریها متعدد وولو، واژن ، سرویکس و مجرای ادرار باشد. شایع ترین علل خونریزی که کمتر جدی می باشد ، آتروفی واژن است که در این حالت واژن به علت کاهش سطوح استروژن پس از یائسگی خشک و ملتهب و در نتیجه آتروفی می شود . خونریزی پس از یائسگی می تواند به علت بیماری سرویکس نظیر سائیدگی (erosin) آن ونیز سرطان سرویکس باشد . در این بیماریها ، خونریزی از سرویکس ممکن است بیشتر پس از مقاربت رخ دهد . این خونریزی ممکن است به علت ضخیم شدن آندومتر(لایه داخلی رحم) یا رشد بافت سرطانی یا غیر سرطانی در رحم باشد . سرطان ولو و  واژن ممکن است منجر به این خونریزی گردد، هر چند این دو بیماری بسیار نادرند.

 

نمونه گیری از آندومتر

در نمونه برداری از آندومتر یک نمونه کوچک از بافت آندومتر برداشته می شود (لایه داخلی رحم) و این کار به منظور بررسی

علائمی نظیر خونریزیهای شدید واژینال و رد سرطان رحم می باشد . این اقدام ممکن است کمی ناراحت کننده باشد اما معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی نیست . در طی این اقدام از وسیله ای به نام اسپکلوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده می شود و در این هنگام لوله نازک قابل انعطافی وارد رحم می شود . یک نمونه کوچک از بافت برداشته شده و توسط یک ساکشن مکنده نمونه وارد لوله می شود.

 

اقدامات درمانی

پزشک واژن و سرویکس را نظیر ناهنجاری معاینه خواهد نمود . اگر قسمتهای غیر طبیعی در واژن دیده شد ، یک نمونه کوچک از بافت برای آزمایش میکروسکوپی برداشته می شود . همچنیین پزشک ممکن است آزمایش اسمیر سرویکس را انجام دهد و این امر به منظور بررسی سلولهای غیر طبیعی در سرویکس می باشد . در بعضی موارد یک نمونه از بافت آندومتر جهت تجزیه و تحلیل ممکن است برداشته شود .

سونوگرافی ممکن است انجام شود . این کار به منظور نشان دادن رحم و اندازه گیری ضخامت مخاط آن است . داخل رحم نیز ممکن است معاینه شود .

درمان خونریزی پس از یائسگی متفاوت است و بستگی به عامل زمینه ای دارد . کرمهای استروژن که در واژن استعمال می شوند ممکن است به منظور بهبود آتروفی و خشکی واژن تجویز شوند . ممکن است جراحی جهت برداشتن بافت سرطانی ضرورت داشته باشد . همچنین جراحی به منظور معالجه بیماریهای سرویکس و رحم نظیر پولیپ سرویکس یا آندومتر ضخیم شده انجام  می شود. در صورت معالجه بیماری زمینه ای ، این خونریزی میبایست متوقف شود.

 


موضوعات مرتبط: خونریزی بعد از یائسگی

تاريخ : دوشنبه ۳ بهمن۱۳۸۴ | 11:53 | نویسنده : فاطمه |

 

 ترا من زهر شیرین خوانم ای عشق

 كه نامي خوشتر از اينت ندانم

وگر هر لحظه رنگي تازه گيري

به غير از زهر شيرينت نخوانم

تو زهري ، زهر گرم سينه سوزي

تو شيريني ، كه شور هستي از توست

شراب جام خورشيدي ، كه جان را

نشاط از تو ، غم از تو ، مستي از توست

به آساني مرا از من ربودي

درون كوره غم آزمودي

دلت آخر به سرگردانيم سوخت

نگاهم را به زيبايي گشودي

بسي گفتند : دل از عشق برگير!

كه نيرنگ است و افسون است و جادوست !

واي ما دل به او بستيم و ديدم

كه او زهر است ، اما ... نوشداروست

چه غم دارم كه اين زهر تب آلود

تنم را در جدايي مي گدازد

از آن شادم كه در هنگامه در

غمي شيرين دلم را مي نوازد

اگر مرگم به نامردي نگيرد

مرا مهر تو دردل جاوداني است

وگر عمرم به ناكامي سر آيد

ترا دارم كه مرگم زندگانيست ...تاريخ : دوشنبه ۳ بهمن۱۳۸۴ | 11:44 | نویسنده : فاطمه |

 

 

خونریزی غیر طبیعی واژینال  Abnormal Vaginal Bleeding

 

خونریزی واژینالی که مروبط به قاعدگی نمی باشد را خونریزی غیر طبیعی واژینال گویند .

 

سن ونحوۀ زندگی:عوامل خطر بستگی به علل بوجود آورنده دارند.

ژنتیک: عامل قابل توجهی به شمار نمی آید.

 

خونریزی طبیعی واژینال فقط در طی زمان پریود اتفاق می افتد. خونریزی که غیر از زمان پریود اتفاق افتد، غیر طبیعی است . در خانمهای زیر سی و پنج سال خونریزی غیر طبیعی به علت شروع مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی است . خونریزیهای  غیر طبیعی به علت بیماریهای دستگاه تناسلی در سنین بالاتر شایع است.

 

علل بیماری

خونریزی مختصر بین دو پریود را لکه بینی گویند و این خونریزی در ماههای اول مصرف قرصهای ضد بارداری یا هنگام تغییر نوع قرصهای ضد بارداری شایع است . لکه بینی معمولاً به دنبال تعدیل بدن با تغییرات سطوح هورمونی ایجاد می شود.

اما این نوع از خونریزی به همراه استفاده از دستگاه جلوگیری از حاملگی داخل رحمی(IUD)نیز ایجاد می شود.

خونریزی واژینال غیر طیعی خصوصاً حدود چند ساعتی پس از مقاربت ممکن است به علت بیماری در سرویکس یا گردن رحم نظیر ارزیون (سائیدگی) سرویکس یا سرطان سرویکس باشد . در خانمهای مسن تر ، مقاربت ممکن است باعث آسیب دیواره های واژون شود. زیرا دیواره های واژون پس از یائسگی نازک تر و شکننده تر می شوند و ممکن است باعث خونریزی شود.

خونریزی غیر طبیعی واژینال که مرتبط با مقاربت جنسی یا جلوگیری از بارداری نباشد ممکن است به علت بیماریهایی نظیر آندومتریوز یا پولیپ رحم ایجاد شود. خونریزی از رحم می تواند در ابتدای حاملگی رخ دهد و می تواند به علت سقط جنین باشد. بیماریهای مختلفی در دستگاه تناسلی زنانه نظیر سرطان رحم می توانند موجب خونریزیهای بعد از یائسگی شوند. اگر فرد متوجه خونریزی غیر طبیعی گردد باید سریعاً به پزشک مراجعه نموده تا علت آن جستجو شود.

 

اقدامات درمانی

پزشک بر اساس زمان خونریزی و معاینه فیزیکی قادر به تشخیص خواهد بود. فرد ممکن است آزمایشاتی نظیر اسمیرسرویکس جهت بررسی اختلالات سرویکس ، اولتراسونوگرافی جهت بررسی رحم و آندوسکوپی جهت مشاهده درون رحم، نیاز داشته باشد . درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال بستگی به علت آن دارد. لکه بینی که به علت مصرف قرصهای ضد بارداری ایجاد شود با تغییر مقدار یا نوع قرص درمان می شود . درمانهای هورمونی می تواند برای بهبود حالت ارتجاعی دیواره های واژن حساس و نازک شده در زنان مسن، استفاده شوند. جراحی ممکن است برای درمان یماریهای زمینه ای جدی تر مورد نیاز باشد . در اغلب موارد ، خونریزی غیر طبیعی واژینال در صورتیکه عامل ایجاد آن با موفقیت درمان شود، بر طرف می گردد.

 

 

 

سخنی با شما :

از نظرات شما ممنون ، از نقطه نظرات شما در بهتر شدن وبلاگم خوشحال میشم . از وبلاگ پسرم حامد هم دیدن فرمایید.

 

مشکلات یائسگی  Menopausal Problems

 

علائم مرتبط با تغییرات طبیعی در بدن خانمها هنگامیکه دوره بارداری آنها به اتمام می رسد را مشکلات یائسگی گویند.

 

سن:اغلب بین سنین 55-45 شایع است .

ژنتیک: گاهی شیوع خانوادگی دارد .

نحوه زندگی: سیگار ممکن است سن وقوع یائسگی را پایین آورد .

 

یائسگی زمانی است که قاعدگی متوقف می شود و نتیجه طبیعی پدیده مسن شدن است . بیشتر از 80% خانمها سرتاسر این مدت خوب هستند یا علائم خفیفی دارند. اما بعضی از خانمها مشکلات شدیدی دارند که زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد . شروع علائم  منوپوز معمولاً بین سنین 55-45 می باشد.  هر چند در بعضی خانمها علائم قبل یا بعد از این زمان بروز می نماید . سیگار کشیدن می تواند موجب پایین آمدن سن یا ئسگی شود . در صورتیکه خانمی حداقل شش ماه پریود نشود و بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد به سن یائسگی رسیده است واین علائم قاعدگی به عنوان یائسگی شناخته می شود . احتمال وقوع یائسگی زودتر یا دیرتر می تواند در خانواده ای وجود داشته باشد .

 

علل یائسگی

 

در سن یائسگی، تخمدانهای خانمها به تدریج از فعالیتشان کاسته می شود و مقدار کمتری هورمون استروژن تولید می نماید. وقوع یائسگی به علت کاهش سطوح استروژن می باشد. از آنجائیکه سطوح استروژن در بدن کاهش می یابد غدد صنوبری شروع به ترشح مقدار بیشتری هورمون تحریک کننده فولیکول FSH)) می نمایند که سعی در تحریک تخمدانها دارد . اغلب علائم مرتبط به یائسگی نتیجه کاهش سطوح استروژن یا افزایش سطوح FSH)) می باشد . یائسگی ناگهانی می تواند به دنبال برداشتن تخمدانها توسط جراحی یا درمانهای ضد سرطان که باعث آسیب به تخمدانها می شود، باشد . این درمانها شامل شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشد .

 

علائم یائسگی

 

علائم یائسگی ممکن است 5 سال قبل از قطع کامل قاعدگی شروع شده و معمولا ً برای 2-1 سال به طول انجامد . در بسیاری از خانمها اولین علامت منوپوز بی نظمی در سیکل قاعدگی شان می باشد . همچنین خونریزی قاعدگی شدیدتر می شود. افزایش سطوح FSH در بدن می تواند بسیاری از علائم شایع که در طی منوپوز بروز می نماید ، موجب گردد . این علائم عبارتند از :

 

1-     برافروختگی و گر گرفتگی که سر ، سینه و بازوها قرمز شده واحساس داغی دارند که این حالت ممکن است دو دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

2-     تعریق شدید که مخصوصاً موجب ناراحتی در شب می شود.

3-     احساس اضطراب ، وحشت یا افسردگی . در صورتیکه منوپوز با یک واقعه پر استرس در زندگی نظیر خروج فرزند بزرگسال از منزل باشد، این حالت شدیدتر می شود .

 

اثرات کاهش سطوح استروژن در طولانی مدت عبارتند از:

 

1-     خشکی پوست که موج چروک پوست می شود.

2-     خشکی واژون و ناراحتی به هنگام مقاربت که در اثر نازکی مخاط  واژون می باشد .

3-     عفونتهای ادراری که ناشی از نازکی لایه داخلی مجرای ادرار می باشد.

 

کاهش سطوح استروژن متعاقب یائسگی ممکن است خطر ابتلا به بعضی از بیماریها را نظیر بیماری عروق کرونر و پوکی استخوان مرتبط با سن را افزایش دهد.

 

اقدامات درمانی

 

درمان جایگزینی هورمون که به HRT(Hormone replacement therapy) معروف است ، به بهبودی بسیاری از علائمی که در منوپوز بروز می نماید ، کمک می کند واین کار به وسیله تقویت سطوح استروژن و کاهش تولید FSH می باشد . پزشک ممکن است HRT  را به شکل قرصهای خوراکی ، کاشت زیر پوست یا اتصال روی پوست ، تجویز نماید . به هر حال مصرف طولانی مدت هورمونها موجب خطرات خاصی می شود که شما باید راجع به آن با پزشکتان مذاکره نمایید.

درمانهای دیگری وجود دارند که به شکل کرمها کمک به برطرف کردن خشکی وناراحتی واژن می نمایند و دارای کلونیدین (Clonidine) که می تواند برای بهبود گر گرفتگی استفاده شود. بعضی از خانمها درمانهای مکمل نظیر هومیوپاتی را مؤثر می یابند . پدیده یائسگی به طور نرمال حدود 5-1 سال پس از آنکه معمولاً علائم ناپدید می شوند، به طول می انجامد .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: خونریزی غیر طبیعی و مشکلات یائسگی

تاريخ : جمعه ۳۰ دی۱۳۸۴ | 15:33 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.